Premium

TOP 100 polskich OEM 2021

Po raz drugi publikujemy listę 100 największych firm OEM z polskim kapitałem, ułożoną według uzyskiwanych przez nie przychodów. Rok 2020 przyniósł pogorszenie koniunktury na tym rynku.

Wzrosty i spadki

W roku 2020 wciąż - niewiele ale jednak - przeważały pozytywy: łączna wartość przychodu, wygenerowana przez 100 prezentowanych przez nas spółek, minimalnie wzrosła: z poziomu 8 752,8 tys PLN do 8 833,5 tys PLN, a więc o 0.9%. Dla większości firm był to też rok, oznaczający wzrost przychodów: obroty 56 firm wzrosły, 44 spadły.

Mimo tego, iż pozytywy przeważają, pandemia wywarła negatywny wpływ na sektor i porównanie z rokiem 2019 nie wygląda już tak różowo. W roku 2019 przychody pierwszej setki wzrosły nie tyle o niecały procent, lecz o 24.7%!: to kolosalna różnica. Podobnie, wzrost w stosunku do roku 2018 odnotowało aż 67 firm, a tylko zaliczyło 33 spadek obrotów.

W ujęciu procentowym, w roku 2020 w największym stopniu wzrosły przychody Zurad SA (jej przychody wzrosły niemal trzykrotnie), wyspecjalizowanej w produkcji fotoradarów i należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc w uproszczeniu, reprezentującej branżę elektroniki militarnej. I to właśnie przedstawiciele tej branży wiodą prym w tabeli, przedstawiającej procentowy wzrost przychodów - w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze KenBit (+148.9%), Teldat (+80.9%) oraz OBR CTM (42.5%).

Bardzo cieszy obecność w tym zestawieniu młodych firm, takich jak Axtel i Kontakt IO. Bardzo dobry rok zaliczył też weteran naszego sektora, MeterTest, a także Dysten czy Polon Alfa. Podobnie jak przez rokiem, w pierwszej dziesiątce znalazła się też Ekoenergetyka Polska, lider rynku ładowania pojazdów elektrycznych, która zdołała utrzymać imponujące tempo wzrostu.

Jednak małej firmie często łatwiej jest uzyskać wysoki wzrost w ujęciu procentowym, warto więc też rozważyć, kto najbardziej rozwinął swój biznes w ujęciu bezwzględnym. Pod tym względem palmę pierwszeństwa dzierży PIT-Radwar, druga pod względem wielkości firma w naszym rankingu. Cieszy bardzo dobry wynik Wilk Elektronik (artykuł o tej firmie ukaże się niebawem na naszym portalu), który zwiększył przychody o 98.2 mln PLN. Jednak na szczególną uwagę zasługują naszym zdaniem cztery spółki, które uplasowały się w pierwszej dziesiątce zarówno pod względem procentowego wzrostu przychodów, jak i wielkości bezwzględnej: Teldat, Polon-Alfa, Ekoenergetyka Polska oraz OBR CTM. Ekoenergetyka już drugi rok z rzędu odnotowuje tak szybki wzrost w obu kategoriach i to chyba tej firmie powinno się przyznać nieformalny tytuł najszybciej rozwijającej się polskiej firmy OEM.

© tek.info.pl

© tek.info.pl

W tak trudnych jak obecnie czasach warto też z uwagą spojrzeć na dół tabeli. W ujęciu bezwzględnym najdotkliwsze straty poniósł Bury, firma tradycyjnie związana z motoryzacją, której ubyło aż 184.1 mln PLN, czyli 22.9% przychodów. Naprawdę bardzo zły rok przeżył Elgór&Hansen, którego obroty zmniejszyły się o 102.1 mln PLN, kurcząc się tym samym o rekordowe 61.4%. Bardzo słabo spisała się też niedawna gwiazda warszawskiej giełdy, Medicalgorythmics, której przychody zanurkowały o 62.1 mln PLN (35.7%). Wbrew temu co pisaliśmy wcześniej, nie dla wszystkich przedstawicieli branży militarnej rok 2020 okazał się szczęśliwy i tak niestety stało się z WB Electronics, którego przychody zmniejszyły się o 60.3 mln PLN (15.5%). Blisko 50 mln PLN straciła też inna giełdowa spółka, APS Energia.

Rekordowy pod względem procentowym spadek zaliczył też znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej JM Tronik SA (tutaj szczegóły), którego przychody spadły o 37.0%. Również dla Wojskowych Zakładów Łączności nr 2 rok 2020 był bardzo słaby, a obroty zmniejszyły się o 52.8%. Jest to jednak wyjątkowa sytuacja a firma obecnie została wchłonięta przez PIT-Radwar.    

Poprzednia
Strona: 6/6