Premium

TOP 100 polskich OEM 2021

Po raz drugi publikujemy listę 100 największych firm OEM z polskim kapitałem, ułożoną według uzyskiwanych przez nie przychodów. Rok 2020 przyniósł pogorszenie koniunktury na tym rynku.

Top 10 największych firm elektronicznychy w Polsce

wg. przychodów za rok 2020

tys PLN

© tek.info.pl

Ubiegłoroczną edycję listy znajdziecie pod tym linkiem

Top 10 i Top 20

Bliżej profile dziesięciu największych firm w Polsce omawialiśmy przy okazji edycji 2020, a więc na początku 2021 i trudno byłoby napisać wiele nowego (link znajdziecie w ramce obok).

Dość powiedzieć, iż wiele się nie zmieniło: w pierwszej dziesiątce zmieniła się tylko jedna firma. Z zestawienia wypadła firma ES-System, która przeszła w ręce norweskiego koncernu Glamox i jako taka, przestała spełniać kryterium firmy z polskim kapitałem. Z 11 na 9 miejsce, przeskakując przy okazji giełdowy AC SA, awansowała natomiast firma Posnet, największy krajowy producent urządzeń fiskalnych.

Uderza fakt, iż w pierwszej dziesiątce znajdują się aż cztery firmy produkujące elektronikę wojskową: PIT-Radwar, prywatna grupa WB Electronics, PCO i ZM Tarnów. Ten niezwykle ważny dla przemysłu elektronicznego sektor został przez nas bliżej opisany w Raporcie: Elektronika Wojskowa 2021.

Drugą dziesiątkę otwiera znajdujący się w obrocie giełdowym, zielonogórski LUG, który po wypadnięciu ES-System objął palmę pierwszeństwa wśród firm zajmujących się oświetleniem. Na miejscu 15 znajduje się Awex, który wyspecjalizował się w produkcji oświetlenia awaryjnego oraz kolejna firma giełdowa z branży oświetlania, Lena Lighting.

W drugiej dziesiątce są też dwie firmy z branży systemów alarmowych. Na 12 miejscu uplasował się gdański Satel, firma o niezwykłej wręcz rentowności (opisujemy szczegółowo ten fenomen w osobnym artykule) oraz bydgoski Polon-Alfa, który odnotował w roku 2020 niesamowity skok przychodów, z poziomu 90 mln PLN do 152 mln PLN, co pozwoliło mu na awans z miejsca 31 na 14.

Jednak nie był to rekordowy skok, jaki zaobserwowaliśmy w ostatnim roku. Z miejsca 32 na 13 skoczył Teldat, kolejna firma z sektora elektroniki militarnej, która zwiększyła przychody o 81% (!), z 90 mln PLN do 162 mln PLN.

   

Dla subskrybentów naszego newslettera udostępniamy arkusz Excel z najnowszymi danymi polskich OEM - skontaktuj się, jeśli chcesz go otrzymać

Nowości i spadki

Podobnie jak ES-System, znajdujący się na 62 miejscu ubiegłorocznego zestawienia Solaris Laser, w roku 2020 trafił w ręce obcego kapitału, koncernu Dover Corporation. Bardzo słaby rok zaliczył wyspecjalizowany w systemach dla znajdującego się w niemal całkowitym zamrożeniu handlu detalicznego Optiguard i niestety wyleciał poza pierwszą setkę (przychody spadły z 11.3 mln PLN do 6 mln PLN).

Jako że sporo firm wypadło z zestawienia - zadecydowały o tym przejęcia, niezłożenia sprawozdań czy spadek przychodów – w tegorocznej edycji znalazło się sporo nowych firm. Nie ma też co ukrywać – my również się uczymy, uważnie obserwujemy i coraz to odkrywamy nowe firmy, które warte są naszej uwagi. Taką firmą jest na przykład EBS Ink-Jet System, wyspecjalizowana w projektowaniu i produkcji drukarek przemysłowych, która z obrotami 56.1 mln PLN debiutuje na liście od razu na miejscu 38. Po raz pierwszy dokopaliśmy się też do F&F z Pabianic, która co prawda do dziś prowadzona jest w formie spółki cywilnej, jednak ze względu na skalę obrotów - 46.9 mln PLN, dające 41 miejsce na liście - złożyła sprawozdania finansowe do KRS. Kolejnym odkryciem tego roku jest Dramiński SA, firma zajmująca się urządzeniami dla weterynarii, która w roku 2020 osiągnęła przychody na poziomie 30.9 mln PLN. Inteco SA, wyspecjalizowana w elektronice dedykowanej na rynek kolejowy, z przychodami na poziomie 22.7 mln PLN znalazła się na 73 miejscu. Listę nowości kończą Axtel (producent słuchawek dla centrów telefonicznych, 11.6 mln obrotu i 92 miejsce) oraz opisywana przez nas w osobnym materiale Spółka Inżynierów SIM (8.1 mln PLN przychodu i 98 miejsce).

W ubiegłym roku nie dotarliśmy do sprawozdań finansowych Wojskowych Zakładów Elektronicznych SA i to właśnie ta firma jest najwyżej sklasyfikowanym w tym roku debiutantem – 70,8 mln PLN obrotów dało jej 33 miejsce. Podobnie, po raz pierwszy obejrzeliśmy też sprawozdania bydgoskiej firmy Slican, którą znajdziecie na miejscu 80.

Jest też czwórka firm, dla których rok 2020 był udany i awansowały do pierwszej setki z ubiegłorocznej poczekalni. Są to Etronika (ponownie firma branży elektroniki militarnej), Alter SA (detekcja gazów), Krypton Polska (jeszcze jedna firma z branży militarnej) oraz kończący całe zestawienie Britop Lighting (oświetlenie).  

Poprzednia
Strona: 2/6
Następna