Premium

Comarch pracuje nad nową wersją urządzenia CardioVest

Projektowanie urządzenia do zdalnego, długoterminowego (do 30 dni) monitorowania pracy serca obejmuje nie tylko zaawansowaną elektronikę, oprogramowanie oraz algorytmy AI. Nie mniejszą rolę odgrywa ergonomia i materiały zbadane pod kątem biozgodności.

Kamizelka CardioVest © Comarch

Comarch CardioVest to rozwiązanie służące do badań profilaktycznych, diagnostyki i nadzoru pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Monitorowanie pracy serca wykonywane jest przy pomocy tekstylnych, tzw. suchych elektrod, które nie wymagają przyklejania do skóry pacjenta, co znacznie poprawia komfort długotrwałego badania. Zarejestrowany zapis EKG trafia do platformy algorytmicznej, a następnie do platformy telemedycznej e-Care, która w sposób zdalny odbiera i przetwarza dane medyczne oraz dane z urządzeń pomiarowych, kontrolujących określone parametry życiowe. Opracowane przez firmę Comarch algorytmy sztucznej inteligencji przeprowadzają analizę sygnału EKG po każdych 24 godzinach badania, automatycznie wykrywając istotne zaburzenia. Końcowej oceny pomiarów i analizy algorytmicznej wykonywanej przy pomocy nowoczesnych rozwiązań IoHT, dokonuje jednak zawsze lekarz kardiolog. 

System składa się z dwóch niezależnych rejestratorów noszonych wymiennie co 24 godziny. Pierwszy umocowany jest na kamizelce, a drugi w tym czasie wysyła zapisany fragment. Dzięki tej metodzie na wyniki badania nie trzeba oczekiwać do momentu jego pełnego zakończenia. Daje to możliwość wcześniejszej reakcji na wykryte zaburzenia, takie jak migotanie przedsionków, pauza, częstoskurcz, bradykardia oraz przekroczenia minimalnej i maksymalnej częstości rytmu serca. 

Kamizelka CardioVest wykonywana jest w zakładzie produkcyjnym Comarch IoT Plant w Krakowie, gdzie odbywa się przede wszystkim montaż elektroniki. Z urządzenia korzystają pacjenci kilku klinik we Włoszech, Niemczech i w Polsce - zostało wdrożone m.in. w Centrum Medycznym Zdrowy Profil w Gdańsku oraz w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Jednak badania komercyjne wciąż trwają i firma Comarch postanowiła wyjść naprzeciw zauważonym potrzebom użytkowników. 

W związku z faktem, że CardioVest jest klasyfikowane jako produkt medyczny, w proces certyfikacji zaangażowane były akredytowane jednostki badawcze z Polski i Świata. Obecnie powstaje nowa wersja zestawu diagnostycznego, w którym kamizelka zostanie zastąpiona funkcjonalnym pasem piersiowym. Nowy CardioVest pojawi się na rynku do połowy 2022 roku. 

Kamizelka i jej następca zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ilość umieszczonych w środku przewodów była minimalna, co zapobiega ich zrywaniu. Zamiast elektrod naklejanych firma Comarch użyła stykowych elektrod materiałowych z włóknami srebra, których zaletą jest bardzo dobra jakość zbierania sygnału EKG. Pozwalają one na długotrwały kontakt z ciałem pacjenta i znacznie lepsze poczucie komfortu noszenia urządzenia non-stop przez 24 godziny. Dzięki temu w trakcie monitoringu nie trzeba rezygnować z codziennych aktywności, jak wyjście na zakupy czy do pracy.

Schemat kamizelki i jej następcy - pasa piersiowego CardioVest © Comarch

Innowacyjność pasa CardioVest polega na możliwości noszenia przez dłuższy okres czasu, nawet do 30 dni, o ile wymaga tego badanie. Umieszczony na klatce piersiowej pacjenta ma mniejszą powierzchnię styku z ciałem i daje poczucie większej swobody niż kamizelka. Jest też znacznie łatwiejszy w zakładaniu i bardziej wytrzymały. Przy jego projektowaniu inżynierowie firmy Comarch zwrócili uwagę na ergonomię i dopasowanie do potrzeb użytkownika. W pasie wykorzystano elementy zbadane pod kątem biozgodności aby wykluczyć uczulenie skóry. Po odpięciu elektrycznego urządzenia pomiarowego pas może być uprany, co pozwala na używanie go do diagnostyki przez dłuższy okres czasu. Zarówno pas, jak i wcześniejsza kamizelka, zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów termo-aktywnych, podobnych do tekstyliów używanych do szycia odzieży sportowej. Pas dostępny jest w wymiarach od S do XXL

Szybka diagnostyka zaburzeń rytmu serca jest możliwa dzięki współpracy urządzenia pomiarowego CardioVest z algorytmami AI oraz rozwiązaniami IoHT (Internet of Healthcare Things), nad którymi firma Comarch od lat pracuje w swoim zakładzie IoT Plant.

Urządzenie elektroniczne - zaawansowany rejestrator przypięty podczas badania do kamizelki lub pasa, pozwala na agregację danych medycznych pacjenta i dalsze ich przesyłanie online do lekarza w ramach Zdalnej Opieki Kardiologicznej. W przypadku potwierdzenia anomalii zagrażających życiu lub zdrowiu, ratownik wykonuje szczegółowy wywiad medyczny i w razie potrzeby kieruje pacjenta na zdalną konsultację lekarską. Może też omówić konkretny przypadek z lekarzem dyżurującym, a w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu wezwać karetkę pogotowia. 

Firma Comarch jest otwarta na współpracę z ekspertami w dziedzinie kardiologii oraz kolejnymi klinikami z sektora prywatnego i publicznego. Obecnie pracuje nad projektem urządzenia CardioVest do diagnostyki zaburzeń rytmu serca u kobiet, w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego POL-GER Rytmia. Uczestniczą w nim Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie, Uniwersytet w Greifswaldzie, a także Comarch Healthcare. 

Firma Comarch SA została założona w 1993 roku przez przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka. Zajmuje się projektowaniem oraz integracją infrastruktury sieciowej i systemami informatycznymi. W swoim nowoczesnym zakładzie produkcyjnym Comarch IoT Plant oferuje usługi z zakresu szybkiego prototypowania i montażu urządzeń elektronicznych (EMS).

Opracowała: Agnieszka Kubasik