Polskie produkty elektroniczne z nagrodą Red Dot 2021/2022
Red Dot Award, przyznawana od 1955 roku, uznawana jest za najważniejsze wyróżnienie w świecie designu. Wśród nagrodzonych projektów, wyłonionych przez 48 ekspertów z 23 krajów, znalazły się również polskie urządzenia elektroniczne.
Vasco Translator M3 i Vasco Translator V4 © Vasco Electronics
Firma Vasco Electronics z Krakowa otrzymała w tym roku nagrodę Red Dot za Vasco Translator V4, inteligentne urządzenie do tłumaczenia aż 108 języków, wyposażone w ekran dotykowy, kamerę pozwalającą tłumaczyć teksty ze zdjęć, gazet i pisma ręcznego oraz mikrofony z 99% redukcją szumów, skutecznie identyfikujące ludzką mowę nawet w głośnym otoczeniu. W 2021 roku nagrodzony został również Vasco Translator M3, tłumaczący ponad 70 języków w trybie mobilnym, z nieograniczonym dostępem do internetu. Oba urządzenia, mieszczące się w kieszeni, zostały wizualnie i funkcjonalnie opracowane przez firmę Husarska Design.
Lampa UV-C Sterilon Flow © Lena Lighting SA
Lena Lighting SA ze Środy Wielkopolskiej dostała nagrodę Red Dot 2022 za wolnostojącą, przepływową lampę do dezynfekcji UV-C Sterilon Flow, zaprojektowaną przez Jakuba Zarzyńskiego z In-house design. Lampa oczyszcza powietrze przy pomocy światła ultrafioletowego (UV-C) i wymuszonej cyrkulacji, usuwając z otoczenia wirusy, bakterie i grzyby. Osłonięte światło UV-C nie wydostaje się na zewnątrz lampy, dzięki czemu może ona być wykorzystywana w pomieszczeniach, gdzie trzeba bezpiecznie i skutecznie zdezynfekować powietrze w obecności ludzi, np. w obiektach usługowych (salony fryzjerskie, kosmetyczne, manicure), placówkach służby zdrowia, hotelach, restauracjach, jednostkach administracji publicznej oraz placówkach edukacyjnych i opiekuńczych.
Blachodachówki eTile © Electrotile
W 2021 roku nagrodę Red Dot wręczono firmie Electrotile z Warszawy za blachodachówki eTile, które łączą funkcje modułu fotowoltaicznego z pokryciem dachu. Rozwiązanie pozwala uniknąć wysokich kosztów zakupu i montażu dodatkowych paneli na tradycyjnych dachówkach. Electrotile jest producentem zaawansowanych rozwiązań w przestrzeni rynkowej BIPV i smart home dla nowoczesnych budynków.
Spirometr cyfrowy AioCare © AioCare i Healthup
Nagrodę Red Dot 2021 otrzymał również spirometr cyfrowy AioCare, czyli osobisty mobilny system spirometryczny do oceny funkcji płuc oraz monitorowania i leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego. Bezprzewodowe urządzenie umożliwia zdalną konsultację z lekarzem i indywidualną diagnostykę w oparciu o aktualne wyniki pomiarów parametrów płuc i objawów, zarządzanych w czasie rzeczywistym przy pomocy aplikacji. Spirometr został zaprojektowany przez Rafała Pilata i Michała Bonikowskiego z poznańskiego studia Mindsailors oraz przez Piotra Bajtala i Łukasza Koltowskiego z In-house design. Wyprodukowały go firmy AioCare i Healthup z Warszawy.
Red Dot Design Award to jeden z największych na świecie konkursów wzornictwa. Dzieli się na trzy dyscypliny: Product Design, Brands & Communication Design oraz Design Concept. Nagroda Product Design przyznawana jest za produkty gotowe do wprowadzenia na rynek i wytwarzane przemysłowo, natomiast Design Concept za koncepcje projektowe i prototypy.
Opracowała: Agnieszka Kubasik