Firmy elektroniczne ze statusem Centrum Badań i Rozwoju
Według informacji na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii (stan z 31 sierpnia 2022 r.) już 63 przedsiębiorstwa w Polsce mają status CBR, a 11 z nich to firmy produkujące urządzenia elektroniczne.
Symulator kolejowy Impuls 36WEa/31WE © Autocomp Management sp. z o.o.
Beacon bateryjny - urządzenie radiowe o średnicy 30 mm, do lokalizacji w pomieszczeniach zamkniętych © Centrum Badawczo-Rozwojowe Technologii Informatycznych sp. z o.o.
Autocomp Management sp. z o.o. ze Szczecina, założona w 2007 roku, zajmuje się produkcją automatyki przemysłowej oraz urządzeń i wyposażenia dla wojska. Prowadzi też działalność usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Status CBR posiada od stycznia 2013 roku. Na tegorocznych XXX MSPO w Kielcach spółka zaprezentowała m.in. nowy Symulator paralizatora TX-2, który powstał w ramach dofinansowanego przez NCBR projektu "Symulator dynamicznego wykorzystania pojazdów służbowych” oraz symulator szkolenia operatorów przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PPZR PIORUN.
Centrum Badawczo-Rozwojowe Technologii Informatycznych sp. z o.o. z Rzeszowa, założony w 2009 roku, tworzy nowe rozwiązania w zakresie bezprzewodowych systemów detekcji, identyfikacji oraz nawigacji. Jednym z kluczowych projektów jest nawigacja wewnątrz zamkniętych pomieszczeń, w których sygnał GPS jest niedostępny, w oparciu o technikę tomografii radiowej RTI (Radio Tomography Imaging). Narzędzie pozwala na określenie pozycji osoby, która nie posiada żadnego urządzenia elektronicznego ani etykiety z DFL (Device-Free Localization), wewnątrz zamkniętej przestrzeni na podstawie analizy siły sygnału RSSI (Received Signal Strength Indicator), pomiędzy urządzeniami detekcyjnymi, znajdującymi się na brzegach analizowanego obszaru.
EC Engineering sp. z o.o. z Krakowa, założona w 2005 r., produkuje pantografy do pociągów, tramwajów i trolejbusów oraz podzespoły do pociągu TGV, który porusza się z prędkością 575 km/h. Za odbierak do prądu Ride&Charge dla autobusów elektrycznych firma zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Technovation Award 2021. Oprócz tego w ofercie firmy znajdują się windy do transportu osób z ograniczoną zdolnością poruszania pomiędzy pojazdem szynowym a peronem, wycieraczki i podnóżki dla motorniczych oraz toalety próżniowe. Spółka posiada dwa zakłady produkcyjne w Mielcu i Podłężu, zatrudnia 250 osób i aktywnie współpracuje z polskimi uczelniami technicznymi.
ELPLC S.A. z Tarnowa została założona w 2018 r. po połączeniu ze spółką THC SPV7 Sp. z o.o. z Warszawy. Zakres działania spółki obejmuje automatykę, robotykę i mechatronikę, co oznacza tworzenie specjalistycznych rozwiązań procesów produkcyjnych dla przemysłu samochodowego. We wrześniu tego roku firma poinformowała o budowie linii do produkcji baterii typu power tube do rowerów elektrycznych. Będzie to linia o szacowanej długości ok. 38 m, wysokim stopniu automatyzacji i robotyzacji, z różnorodnymi procesami montażu, zgrzewania i testowania, m.in.: wkładanie pojedynczych ogniw do oprawek, dwustronne pozycjonowanie i zgrzewanie konektorów, montaż całego pakietu oraz płytek PCB, automatyczne etykietowanie obudowy itd. Linia zostanie wyposażona w oprogramowanie ELPLC Smart Factory. Na liście przedsiębiorców ze statusem CBR spółka znalazła się w 2021 r.
Instytut Automatyki Systemów Energetycznych sp. z o.o. z Wrocławia został wpisany do rejestru przedsiębiorców w 2007 r. Zajmuje się automatyzacją obiektów energetycznych i przemysłowych oraz procesów technologicznych i centrów dyspozytorskich. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe i projektowe, dostarcza sprzęt i oprogramowanie, montuje i uruchamia systemy na obiektach energetycznych, prowadzi szkolenia. Posiada Laboratorium Badawcze i Wzorcujące.
Po lewej: odbierak do prądu Ride&Charge © CBRTI sp. z. o.o.; po prawej: bateria w e-bike'u © ELPCL S.A.
KFB Acoustics sp. z o.o. z Wrocławia, założona w 2009 roku, rozwiązuje złożone problemy związane z hałasem i wibracjami mając na celu zapewnienie najlepszych parametrów akustycznych produktów różnych branż. Wykonuje pomiary i wspomaga pracę architektów, prowadzi symulacje i optymalizacje wibroakustyczne. W planach firmy jest m.in. budowa komory bezdechowej do pomiaru parametrów elektroakustycznych i poprawa komfortu w kabinie pasażerskiej różnego rodzaju pojazdów użytkowych.
KP Labs sp. z o.o. z Gliwic, założona w 2016 r., status CBR otrzymała w 2021 roku, a we wrześniu br. uroczyście otworzyła swoje nowe biuro i centrum badawczo-rozwojowe w nowym budynku z laboratoriami, w których realizuje projekty związane z obserwacją Ziemi i przetwarzaniem danych pozyskanych z kosmosu. Główne produkty spółki to satelita Intuition-1 przeznaczony do przetwarzania danych na orbicie za pomocą sztucznej inteligencji, komputer pokładowy Antylopa, jednostka przetwarzania danych Leopard, sprzęt wsparcia naziemnego Oasis, modułowe oprogramowanie lotnicze Oryx do kontroli małych satelitów i zestaw algorytmów The Herd.
Mindsailors sp. z o.o. z Poznania to studio wzornictwa przemysłowego założone w 2016 r., w którym grupa projektantów, inżynierów, elektroników i programistów tworzy produkty od A do Z, czyli od idei przez szkice, wizualizacje i konstrukcję oraz prototypy, przygotowanie do produkcji i nadzór lub kontrolę jakości po gotowy produkt. Przykładem jest AioCare, czyli przenośny spirometr łączący się ze smartfonem, który w 2021 r. otrzymał nagrodę Red Dot.
Od lewej: komputer pokładowy Antylopa © KP Labs sp. z o.o.; dron antysmogowy © SoftBlue; przenośny spirometr AioCare © Mindsailors sp. z o.o.
Pit-Radwar S.A. z Warszawy, założony w 2008 r., jest czołowym dostawcą urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP i armii zagranicznych. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prace badawczo-rozwojowe, które prowadzi od kilkudziesięciu lat dotyczą radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego.
Proximo Aero sp. z o.o. z Rzeszowa to biuro konstrukcyjne założone w 2018 r., specjalizujące się w projektach mechanicznych oraz automatyki przemysłowej. Współpracuje z firmami z branży lotniczej, armatury przemysłowej i przemysłu ciężkiego. Oferuje usługi badawczo-rozwojowe, konstrukcyjne, projektowe oraz obliczeniowe, jak również w zakresie projektowania komponentów i podzespołów. Posiada status CBR i jest członkiem Stowarzyszenia Pracodawców Sektora Kosmicznego, Doliny Lotniczej, Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB oraz posiada Kod NATO Podmiotu Gospodarczego.
SoftBlue S.A. z główną siedzibą w Bydgoszczy jest firmą doradczo-wdrożeniową w sektorze IT. Została założona w 2012 r., a status CBR otrzymała w 2016 r. Dostarcza rozwiązania informatyczne oraz opracowuje własne projekty, które komercjalizuje, jak np. mobilny system do badania jakości powietrza i detekcji smogu AirDron z głowicą pomiarową umożliwiającą analizę składu powietrza i wgląd do komina, bez konieczności bezpośredniego dostępu do pieca. System badania spalin dostarcza i aktualizuje w czasie rzeczywistym dane na temat rodzaju spalanego paliwa czy tworzyw.
Opracowała: Agnieszka Kubasik