Wrocław staje się polską Doliną Krzemową
Mówi o tym wysoka koncentracja firm technologicznych i startupów, rozwinięta infrastruktura oraz renomowane uczelnie techniczne kształcących specjalistów z różnych dziedzin, a potwierdzają międzynarodowe rankingi i lokalni przedsiębiorcy.
Wrocław, stolica Dolnego Śląska
Wrocław stał się ważnym ośrodkiem technologicznym i innowacyjnym m.in. dzięki obecności renomowanych uczelni oraz instytucji kształcących wielu specjalistów z dziedzin nauk ścisłych i technologii. Pomogła też dobrze rozwinięta infrastruktura, czyli centra badawcze i laboratoria oraz silna społeczność startupowa i wydarzenia networkingowe, dzięki którym firmy nawiązują kontakty i pozyskują nowych klientów. W mieście funkcjonuje wiele inkubatorów, akceleratorów oraz przestrzeni coworkingowych, które oferują startupom bezpłatne lub niedrogie miejsca do pracy, mentoring i szkolenia, a także dostęp do sieci kontaktów biznesowych i inwestorów. Działa tu również wiele organizacji i instytucji, gdzie młode firmy mogą liczyć na usługi doradcze i pomoc w zakresie prawnym, finansowym i marketingowym.
Tożsamość Wrocławia ukształtowało położenie na granicy różnych kultur i krajów, co tworzyło niezwykle bogatą historię przedsiębiorczości i otwartości na nowe idee, w tym naukowe i biznesowe. W ciągu kilkunastu lat od wejścia do Unii Europejskiej, stolica Dolnego Śląska przeszła przyspieszoną ścieżkę rozwoju - od metropolii peryferyjnej kraju pogrążonego w kryzysie bezrobocia, poprzez dynamicznie rozwijające się miasto ściągające ludzi z połowy Polski, a skończywszy na atrakcyjnym miejscu do życia i pracy dla międzynarodowej kadry menedżerów i przedsiębiorców.
Podczas organizowanych we Wrocławiu branżowych spotkań, takich jak chociażby organizowane przez portal tek.info.pl jednodniowe targi TEK.day, można spotkać ludzi z pomysłami, kompetencjami oraz możliwościami finansowymi niezbędnymi do szybkiej zamiany pomysłu na zyskowne przedsięwzięcie lub nawiązać strategiczne kontakty biznesowe.
Tarczyński Arena Wrocław, gdzie organizowane są targi TEK.day
Dużym plusem Wrocławia jest także dobre połączenie z głównymi miastami w Polsce, takimi jak Kraków, Poznań, Łódź czy Warszawa, jak również ludzki potencjał, czyli ponad 100 tys. studentów zajmujących się biznesem, naukami ścisłymi oraz technologiami komunikacyjnymi. Jak wynika z raportu „Polskie startupy” opublikowanego w grudniu 2022 r. przez Fundację Startup Poland, najwięcej młodych firm technologicznych, działa właśnie na Dolnym Śląsku, głównie we Wrocławiu. Dopiero drugie miejsce zajmuje Mazowsze, a trzecie Małopolska.
Wrocław znalazł się też na czele polskich miast w kategorii wschodzących gwiazd hubów technologicznych w opublikowanym pod koniec ubiegłego roku, raporcie „The next generation of tech ecosystems” przygotowanym przez Dealroom - globalnego agregatora i dostawcę danych dotyczących startupów i ekosystemów technologicznych. Stolica Dolnego Śląska zajęła w tej kategorii drugie miejsce w Europie oraz ósme na świecie.
Wśród top 10 wrocławskich startupów znajdują się firmy:
PayEye – fintech, który jako pierwszy na świecie komercyjnie udostępnił kompletny system płatniczy, opierający się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka.
SatRev – firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów oraz analityce danych, której celem jest stanie się największym światowym operatorem satelitów do obserwacji Ziemi i dostarczenie 1024 nanosatelit na niską orbitę okołoziemską do 2026 roku.
Saule Technologies – firma tworząca ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, które oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej.
© LG Energy Solution
Wrocławskie fabryki:
LG Energy Solution – producent baterii do samochodów elektrycznych marek Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche i Volkswagen.
Alstom – należący do międzynarodowego koncernu firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną i transportową.
Roltec sp. z o.o. – nowa fabryka, która będzie produkować cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne w technologii CIGS.
© SatRevolution
Branża kosmiczna we Wrocławiu:
Thorium Space – firma zajmująca się projektowaniem rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych oraz inteligentnych anten macierzowych.
SatRevolution – producent małych satelit umieszczanych na orbicie okołoziemskiej we współpracy ze SpaceX Elona Muska.
Scanway – firma, która razem z niemiecką German Orbital Systems opracowała system optyczny VIBE jako jedną z konfiguracji projektowanego systemu SHS – Spacecraft Health Scanner – stosowanego w celu autonomicznej diagnostyki nanosatelity.
© Nordes sp. z o.o.
Nordes sp. z o.o. od kilku lat świadczy kompleksowe usługi kontraktowe EMS - od projektu płytki PCB, montażu SMD i THT, poprzez programowanie, testowanie, nakładanie powłok ochronnych i lakierowanie selektywne, po finalne składanie urządzeń BOX Building.
XTPL (Extremely Thin Printed Lines) opracowuje specjalną formulację tuszu przewodzącego prąd elektryczny i komercjalizuje innowacyjną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów.
Opracowała Agnieszka Kubasik
Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się
Źródło: bankier.pl; tek.info.pl