Wróć

Rosną przychody dostawców chipów

AMD i MediaTek osiągną w roku 2021 największe zyski ze sprzedaży. Zaraz za nimi są Nvidia i Qualcomm. Firma IC Insights przeanalizowała rynek i opublikowała ranking 25 dostawców półprzewodników.
Opublikowano: 2021-11-19

Najlepiej prognozowane firmy AMD (+65) i MediaTek (+60) działają w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz infrastruktury 5G. Kolejne dwie to Nvidia (+54%) i Qualcomm (+51%). Na końcu listy znajdują się firmy, które w tym roku odnotowały spadek, a są to Intel (-1%) i Sony (-3%)

Wzrost rynku półprzewodników firma IC Insights oszacowała na 23%. Przyczyniły się do tego zmiany nawyków podczas pandemii Covid-19 oraz późniejszy skok gospodarczy w 2021 roku. W górę poszła ilość dostarczanych chipów, jak również średnie ceny sprzedaży. Jeśli prognozy się spełnią, to będzie to najwyższy wzrost od 2010 roku, kiedy sprzedaż półprzewodników wzrosła o 34%, po krachu finansowym i globalnej recesji w latach 2008 i 2009. 

Zdecydowana większość firm półprzewodnikowych, na czele z AMD, MediaTek, Nvidia i Qualcomm, płynie na fali silnego wzrostu rynku w tym roku. Cztery pierwsze w rankingu firmy dostarczają wiodące rozwiązania IC dla aplikacji sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz smartfonów/infrastruktury 5G.

IC Insights

Firma AMD zwiększa swój udział w rynku w wielu segmentach, szczególnie w procesorach stosowanych w serwerach centrów danych. Ponadto obsługuje masowe rynki konsumenckich komputerów PC i konsol do gier.

Układy MediaTek znajdują się w największych markach smartfonów, telewizorów i asystentów głosowych, a także w Chromebookach, urządzeniach fitness, routerach Wi-Fi i wielu innych systemach. Dostarcza swoich chipach technologię 5G opartą na technologii 4nm. W 2021 roku MediaTek zwiększył produkcję sieciowych układów scalonych aby zaspokoić silny popyt rynkowy i zrównoważyć spadek sprzedaży mobilnych układów SoC w 4Q21.

Przychody Nvidia oszacowane są na 54%. Firma jest pionierem w dziedzinie procesorów graficznych (GPU), które sprawiają, że gry wideo są bardziej realistyczne. Rozszerzyła swoją działalność o układy sztucznej inteligencji wykorzystywane w superkomputerach, centrach danych, przy opracowywaniu leków, prognozowaniu pogody i długoterminowych zmianach klimatycznych oraz w samochodach bez kierowcy. Chipy Nvidia są również szeroko stosowane w aplikacjach do wydobywania Bitcoinów.  

Qualcomm jest największym producentem chipów do smartfonów. IC Insights przewiduje, że sprzedaż układów scalonych w 2021 roku wzrośnie o 51%. Firma działa też w kierunku bardziej rozwojowych obszarów w motoryzacji, bezprzewodowych domowych sieci szerokopasmowych i zastosowań przemysłowych.

Cztery najlepiej rozwijające się firmy mają zwiększyć swoją sprzedaż z 54,8 mld USD w 2020 r. do 85,4 mld USD w 2021 r., co oznacza wzrost o 56%. Prognozowany łączny wzrost sprzedaży tych firm o 30,6 mld USD w tym roku będzie stanowił 31% z 97,4 mld USD wzrostu oczekiwanego w tym roku dla całego światowego rynku układów scalonych. Główne odlewnie (TSMC, UMC, GlobalFoundries i SMIC) produkujące układy scalone dla firm fabless również odnotują w tym roku duże wzrosty sprzedaży.

IC Insights przewiduje, że spośród 25 największych firm produkujących półprzewodniki 10 zwiększy w tym roku swoje przychody z półprzewodników o ponad 30%, a 23 odnotują dwucyfrowe wzrosty. Zadziwiający jest fakt, że w roku, w którym prognozowany jest 23% wzrost globalnej sprzedaży półprzewodników, przychody Intela mają spaść o 1%. Sony, 18 na liście, największy dostawca półprzewodników na świecie, spodziewa się spadku przychodów o 3%.

Jednym z problemów dla Intela w 2021 roku było ciągłe napięcie w dostawach układów scalonych, które ograniczyło sprzedaż laptopów. Według Intela partnerzy nie byli w stanie pozyskać wystarczającej ilości komponentów, co zmniejszyło zamówienia na procesory Intela. Nowo utworzona grupa IFS (Intel Foundry Service) dostarczyła w 3Q21 pierwsze wafle, które przyniosły jej przychody. Intel bardzo mocno stawia na to, że jego grupa foundry service stanie się kluczową częścią przyszłej sprzedaży. Dostarczanie klientom układów scalonych w celu uzyskania przychodu jest pierwszym ważnym krokiem w tym procesie.

Dostawy konsoli do gier PS5 firmy Sony nie osiągnęły zakładanych celów w 2021 roku, głównie z powodu niedoborów chipów spowodowanych skutkami infekcji wirusem Covid-19 w Azji Południowo-Wschodniej. Przy mniejszej liczbie dostarczonych konsol potrzeba mniejszej liczby procesorów do konsol do gier. W 4Q21 Sony ujawniło, że prowadzi rozmowy z TSMC na temat produkcji chipów komputerowych w Japonii w celu zapewnienia stałych dostaw.

Źródło: icinsights.com

http://tekday.pl/
http://tekday.pl/