Premium

Coraz więcej elektroniki na liście Diamentów Forbes

Ponownie przeszukaliśmy obejmującą tysiące firm listę Diamentów Forbes w poszukiwaniu firm elektronicznych. W ubiegłym roku znaleźliśmy ich 91, w tym roku było ich już 133.

O co chodzi w liście Diamentów Forbes?

Celem rankingu jest zidentyfikowanie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm w danym regionie, które osiągnęły najwyższy średni roczny wzrost wartości. Lista opracowywana jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny spółek, uwzględniającej wyniki finansowe i wartość aktywów, z lat 2017-2021. Na liście Diamentów Forbes znalazły się firmy o największej dynamice wzrostu wartości.

W pierwszym kroku wywiadownia Dun & Bradstreet Sp. z o.o. zbiera dane, a na ich podstawie tworzy bazy przedsiębiorstw, którym przyznała pozytywny rating wiarygodności. Firmy muszą być rentowne (na podstawie wskaźników EBIT i ROA) i mieć wysoką płynność bieżącą oraz nie zalegać z płatnościami. Firmy spełniające te warunki muszą również wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Pod uwagę są brane przedsiębiorstwa, które w ostatnim roku osiągnęły przychody ze sprzedaży na poziomie co najmniej 5 mln złotych. Z rankingu eliminowane są instytucje finansowe, takie jak banki, a także firmy, które zalegają z płatnościami uwidocznionymi w Krajowym Rejestrze Długów.

W drugim etapie firmy wyceniane są tzw. metodą szwajcarską, łączącą ona metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia natomiast wrażliwości na zmiany sezonowe lub koniunkturalne. Poza tym przedsiębiorstwa, które są nastawione na rozwój i dużo inwestują, mogą wykazywać niewielkie zyski. Połączenie obu tych metod rekompensuje te ułomności.

Szerokie spojrzenie

Lista Diamentów Forbes w znacznym stopniu różni się od tworzonych przez naszą redakcje rankingów największych polskich EMS oraz TOP100 polskich OEM. Przede wszystkim, staramy się ograniczać do firm z polskim kapitałem, podczas gdy Diamenty obejmują wszystkie firmy, bez względu na kraj pochodzenia kapitału. W dalszym jednak ciągu przeszukujemy listę Diamentów Forbes, poszukując jak firm, których działalność skupia się wokół produkcji i projektowania elektroniki, a także produkcji złącz i wiązek, wyłączając z naszych poszukiwań firmy, których podstawą działalności jest jedynie handel gotowymi wyrobami oraz instalacja/integracja systemów. Uwzględniliśmy natomiast te, które są obecne w codziennym życiu naszej branży, a więc firmy handlujące komponentami oraz maszynami do montażu elektroniki.

Zastrzegamy się równocześnie, iż wyławialiśmy firmy bezpośrednio związane z elektroniką według naszej najlepszej wiedzy, ale nie znamy przecież wszystkich firm w Polsce. Jeśli ominęliśmy jakieś ważne przedsiębiorstwo, powiadomcie nas o tym.

Gdzie elektronika rozwija się najlepiej?

Podobnie jak nasze rankingi TOP100 polskich OEM jak i ranking polskich EMS, również i lista Diamentów Forbes wskazuje, że przemysł elektroniczny w Polsce w roku 2021 miał się bardzo dobrze. I o ile na poprzedniej liście znaleźliśmy 91 firm elektronicznych, to obecnie ich liczba skoczyła do 133.

Przed omówieniem reprezentacji na liście Diamentów Forbes poszczególnych województw, chcielibyśmy podkreślić, iż stosowana przez redakcję metodologia rankingu zawiera spore uproszczenie, a więc możliwe jest, iż nie przedstawia wiernego obrazu przemysłu. W naszej subiektywnej ocenie takim regionem jest województwo Kujawsko-Pomorskie, gdzie zarówno obecnie jak i rok wcześniej odnaleźliśmy tylko 2 firmy. Według naszej wiedzy jednak, interesujących i prężnie rozwijających się firm elektronicznym w tym obszarze jest znacznie, znacznie więcej.

Ewidentnie widać, iż w regionach, w których już w ubiegłym roku odnaleźliśmy najwięcej firm elektronicznych, obecnie jest ich jeszcze więcej: tradycyjnie mocne ośrodki przemysłu elektronicznego rosną najszybciej. Rekordzistą jest województwo mazowieckie, gdzie znajduje się 31 takich firm (19 w roku ubiegłym), pomorskie (24;16) i dolnośląskie (18;15). Bardzo mocny region, dobrze skomunikowany i wzajemnie związany, tworzą województwa małopolskie (11;8) i śląskie (11;9). W ubiegłym roku sporym zaskoczeniem było dla nas województwo wielkopolskie, gdzie wówczas odnaleźliśmy jedynie 2 firmy – teraz obraz zmienił się diametralnie i obecnie jest ich aż 14 i tym samym region ten dołączył do czołówki regionów. Z całą pewnością wynika to jednak ze specyfiki uproszczonej metodologii tworzenia rankingu Diamentów Forbes.  

Z drugiej strony, tam gdzie w ubiegłym roku odnaleźliśmy niewiele firm elektronicznych, podobny obraz kształtuje się również i w tym roku. Spory postęp zrobiło Zachodniopomorskie, podobnie jak w ubiegłym roku pozytywnie wypadło Podkarpacie. W pozostałych regionach odnajdywaliśmy jedynie pojedyncze firmy.

Poniższa grafika obrazuje liczbę firm elektronicznych z poszczególnych województw, jakie według naszej najlepszej wiedzy wyłowiliśmy na liście Diamentów Forbes 2023 (w nawiasie podaliśmy liczbę firm z poprzedniego roku). Na następnych stronach znajdziecie ich listę wraz z wielkością obrotów za rok 2021 w mln PLN.

Strona: 1/3
Następna