Wiązki

Sektor produkcji wiązek w Polsce 2023

Mniejsze firmy z branży produkcji wiązek, o wyższej specjalizacji i mniejszych seriach, czują się w Polsce całkiem dobrze. Jednak giganty związane z motoryzacją często szukają rozwiązań poza Polską.

W sierpniu 2023 austriacki producent wiązek Gebauer & Griller poinformował o otwarciu centrum B&R w Gliwicach.

Nowe firmy na liście

Niewiele jest nowych firm w naszym zestawieniu. W ubiegłym roku ‘debiutów’ było całkiem sporo – Turck, Phoenix Contact e-Mobility czy Habia Cable. W tym roku mamy tylko dwa debiuty oraz jeden powrót na naszą listę.

W lipcu 2023 Nexans Industry Solutions przedłużył umowę najmu powierzchni produkcyjnych w Parku Szczecin-Trzebusz. Równocześnie, firma zdecydowała się powiększyć wynajmowaną powierzchnię o niemal 4.000 m2 – przez najbliższe siedem lat, na które została podpisana umowa, będzie dysponować łącznie blisko 9.000 m2 przestrzeni produkcyjnej. Nexans Industry Solutions działalność pod Szczecinem prowadzi od 2020 roku i specjalizuje się w produkcji zestawów i wiązek do turbin wiatrowych. Obroty firmy szybko rosną: w roku 2023 skoczyły ponad dwukrotnie, z 6.2 mln PLN do 13.0 mln PLN.

'Odkryliśmy' też firmę JB Sp. z o.o. z Wielunia o niecodziennym rodowodzie: wywodzi się bowiem od dystrybucji kabli. Przypadek ten wydał nam się na tyle ciekawy, że odwiedziliśmy firmę i przeprowadziliśmy wywiad, dostępny pod tym linkiem. Firma przygotowuje się do dużej rozbudowy i z pewnością będzie odgrywała istotną rolę w branży już w najbliższych latach.

Na dwa lata zniknęła z naszego radaru firma Ligwan, wcześniej prowadzona jako spółka jawna, a obecnie jako spółka z o.o. (w tabeli z przychodami firm lata 2018 oraz 2019 to przychody spółki jawnej). To jedna z większych firm branży z polskim kapitałem: w roku 2022 wygenerowała obroty przekraczające 45 mln PLN.  

KES Poland: w przypadku tej spółki nastąpiła bardzo nietypowa sytuacja. Pod koniec roku 2021 dowiedzieliśmy się o decyzji czeskiego właściciela o likwidacji zakładu (artykuł na ten temat znajdziecie tutaj). Jednak wygląda na to, iż albo zrezygnowano z planu likwidacji zakładu, albo odroczono go w czasie. W sprawozdaniu zarządu za rok 2022 odnajdujemy tylko krótką wzmiankę: ‘Zarząd Spółki zakłada ograniczenie zakresu działalności gospodarczej spółki w przyszłości’. Mimo zawirowań, obroty zakładu w roku 2022 były niewiele mniejsze niż w roku 2021: było to odpowiednio 11.2 mln PLN wobec 12.1 mln PLN w poprzednim roku.  

10 lutego 2022 firmy Komax i Schleuniger, kluczowi dostawcy maszyn do obróbki przewodów na polskim rynku, zapowiedziały zamiar fuzji. W marcu 2023 informowaliśmy o połączeniu kapitałowym ich polskich dystrybutorów: Evoltec oraz Kabeltech. 

Obraz branży w liczbach

Łączne obroty wszystkich firm ujętych w naszym zestawieniu wyniosły 7.185 mln PLN – stanowi to wzrost o 17.0% w stosunku do roku 2021, kiedy to suma obrotów była równa 6.144 mln PLN. Nie można jednak zapomnieć o inflacji, która w roku 2022 wyniosła 14.4% i wywarła na pewno silny wpływ na ceny stosowane przed firmy reprezentujące sektor produkcji wiązek. Na pewno nie bez znaczenia miał też wzrost cen komponentów, w tym konektorów, często znacznie przekraczający stopę samej inflacji. Korygując uzyskane wyniki o średnioroczną inflację, realny wzrost jest już dość skromny i wynosi 2.6%.

Wyniki sprzedaży sektora w latach 2018-2023 [mln PLN]

© tek.info.pl

Na 35 ujętych przez nas w zestawieniu firm, aż 30 odnotowało wzrost przychodów, a tylko 5 spadek. Wśród spadkowiczów należy zwrócić uwagę na SE Bordnetze, największą firmę branży. Generalnie: największe spółki branży, najczęściej ściśle związane z motoryzacją, odnotowały dość skromne wzrosty. Cieszą natomiast wysokie wzrosty spółek, które dopiero od niedawna prowadzą produkcję w Polsce i najczęściej są to nisze o znacznie mniejszym wolumenie i większej specjalizacji. Pierwsze trzy miejsca pod względem tempa wzrostu zajęły takie właśnie firmy: Turck Automation (112.4% wzrostu), Nexans Industry Solutions (109.3%) oraz Phoenix Contact e-Mobility (82.5%). Świetny wynik osiągnął też Molex, którego przychody w ubiegłych latach pozostawały raczej na zbliżonym do siebie poziomie, natomiast w ostatnim roku skoczyły o blisko 80%.

Mniejsze firmy, o wyższej specjalizacji produkcji i mniejszym wolumenie, czują się w Polsce całkiem dobrze. W końcówce roku 2022 rozbudowę rozpoczął AQ Wiring System z Łodzi, niecały miesiąc temu bydgoski Volex przeprowadził się do nowej hali, swoją budowę kończy dolnośląski Bowe Elektrik. Większość z mniejszych spółek odnotowała też znaczny wzrost przychodów w roku 2022, podobnie, spoglądając na tę grupę w perspektywie od roku 2018, ich przychody najczęściej rosły szybciej obroty niż największych firm powiązanych z motoryzacją.

© Bowe Elektrik

Poprzednia
Strona: 3/5
Następna