Wiązki

Rimaster Poland: w Polsce tylko utrzymanie skali działalności

Wobec ciągłych trudności związanych z zatrudnieniem i kosztami pracy, firma nakreśla jasną strategię, którą można by ująć jako utrzymanie status quo w Polsce i stopniowy transfer wybranych zleceń do Serbii.

© czaplinek.pl

Podobnie jak w roku poprzednim, sprawozdanie zarządu Rimaster Poland Sp. z o.o. podkreśla problemy związane z zatrudnieniem i wysokimi kosztami pracy. To właśnie wysokie koszty pracy wydają się być główną przyczyną, hamującą rozwój tego cennego inwestora w Polsce: ‘Bardzo silnie odczuliśmy skutki rosnącej inflacji w Polsce, które to przyczyniły się do odejść wielu pracowników pracujących na produkcji, którzy w poszukiwaniu pieniędzy pozwalających na utrzymanie i wyżywienie rodziny, decydowali się często na wyjazdy za granicę naszego kraju’ czytamy w dokumencie. Wątek ten naświetlony jest też w dalszej części opracowania: ‘Koszty związane z utrzymaniem pracowników, spadająca konkurencyjność spółki na rynku międzynarodowym w odniesieniu do podmiotów zagranicznych stanowi poważne zagrożenie. Zagrożeniem dla spółki jest utrata klientów (zwłaszcza kluczowych) przez zwiększone koszty utrzymania pracowników, brak ich dostępności na rynku lokalnym, potrzeba większego zatrudnienia pracowników po wyższych kosztach przez agencję, a w konsekwencji konieczność przenoszenia projektów do tańszych jednostek produkcyjnych w grupie lub w najgorszym wypadku utrata całkowita projektów czy klientów’.

Na koniec roku 2022 w spółce zatrudnionych było 558 osób. W całym roku 2022 Spółka zatrudniała średnio 571 pracowników (poziom identyczny jak w roku 2021), z czego 134 osoby to pracownicy umysłowi, a pozostali klasyfikowani są jako pracownicy fizyczni.

Wobec trudności związanych z zatrudnieniem i kosztami pracy, firma nakreśla jasną strategię, którą można by ująć jako utrzymanie poziomu produkcji w Polsce i stopniowy transfer zleceń do Serbii: ‘W perspektywie wzrostu zapotrzebowania klientów na wyroby wytwarzane przez Rimaster Poland, ograniczonych zdolności produkcyjnych oraz przestrzeni produkcyjno-magazynowych, spółka kontynuowała transferowanie produkcji wyrobów do jednostki powiązanej, znajdującej się w Serbii. W 2022 roku, w ramach kontynuacji strategii z roku poprzedniego, spółka utrzymała szerokie portfolio klientów, wstrzymała się przed dalszym rozwojem, a siły skierowała na wzmacnianie klientów dotychczasowych. Nie straciliśmy również żadnego znaczącego klienta’ czytamy w sprawozdaniu zarządu.

Mimo tych trudności, Rimaster zwiększył obroty w Polsce, z poziomu 154.4 mln PLN w roku 2021 do 181.6 mln PLN obecnie, czyli o 17.6%. Tempo wzrostu równe jest mniej więcej inflacji, a brak zwiększenia skali produkcji w ujęciu ilościowym wytworzonych produktów zdaje się sugerować również taki fragment sprawozdania: ‘Uzyskany zysk netto, najwyższy w historii spółki, w wysokości 6.4 mln PLN, jest wynikiem szeregu czynników. Najważniejszymi z nich są wyższa niż planowana sprzedaż, utrzymanie wysokiego poziomu efektywności produkcji, przeniesienie poniesionych na droższe zakupy materiałów na klientów, udział w sprzedaży projektów z dobrymi marżami i ogólna poprawa efektywności przedsiębiorstwa’. Również w najbliższym roku ‘[…] budżet powinien być sporządzony w oparciu o obecnych klientów, a dodatkowe wolumeny pochodzić z produkcji produktów własnych Grupy Rimaster (Ricon, Riinforced) i sprzedaży elektroniki’.

Odnotujmy jeszcze, iż wynik operacyjny firmy zwiększył się z 8.0 mln PLN w roku 2021 do 9.6 mln PLN na koniec roku 2022, a wynik netto z 5.8 mln PLN do 6.4 mln PLN. Na inwestycje w majątek trwały Rimaster przeznaczył 2.25 mln PLN, do środków trwałych przyjęto też wybudowaną nową halę magazynową w Bornem Sulinowie

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!