Wiązki

SEWS-Cabind przeniesie część produkcji z Polski do Albanii

Podobnie jak inne spółki branży, SEWS-Cabind boryka się z trudnościami na rynku pracy. Obroty polskiej jednostki w ubiegłym roku nieco się obniżyły, na rok bieżący przewidywany jest dalszy, niewielki spadek.

© SEWS-Cabind

Podstawowym obszarem działalności SEWS-Cabind Poland Sp. z o.o. jest produkcja wiązek elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Wyroby firmy są w większości przeznaczone do pojazdów użytkowych, w tym rolniczych. Działalność spółki prowadzona jest w dwóch zakładach produkcyjnych na terenie Żywca - przy ulicy Leśnianka 73 oraz przy ulicy Grunwaldzkiej 5. W dniu 31 marca 2023 roku (rok obrotowy spółki obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca) spółka zatrudniała 1.410 osób, firma korzystała również z pracowników ukraińskich wynajmowanych przez agencje pracy.

W ujęciu wartościowym sprzedaż w ubiegłym roku obrotowym wyniosła 374.9 mln PLN, o około 3% mniej niż w roku poprzednim (363.9 mln PLN). Spółka podaje też wymiar wykonanej pracy w ujęciu godzinowym: produkcja wyniosła 1.372 tysięcy roboczogodzin, co oznacza spadek o blisko 4%. Co ważne, na kolejny rok przewidywana jest jeszcze mniejsza ilość roboczogodzin, 1.284 (-6.5%). Przychody w trwającym obecnie roku obrotowym maja wynieść ponad 80 mln EUR (ok. 352 mln PLN). 

Od wielu lat nie zmienia się sposób sprzedaży wyrobów: głównym odbiorcą jest włoska spółka SEWS-CABIND SpA, która jest jednocześnie jedynym udziałowcem polskiej jednostki: w ubiegłym roku aż 98.2% wartości sprzedaży produktów to sprzedaż do spółki-matki.  

W sprawozdaniu zarządu czytamy fragment podobny do cytowanego przez nas niedawno urywka ze sprawozdania Rimaster, wskazującego na problemy na rynku pracy: ‘Nasza produkcja jest w znikomym stopniu zautomatyzowana, opiera się głównie na pracy ludzkiej. Od wielu lat kluczowe znaczenie ma dla nas bieżąca sytuacja na rynku zatrudnienia i dostępność pracowników, zwłaszcza osób, które efektywnie można przygotować do pracy w charakterze montera wiązek. Od bardzo dawna lokalny rynek pracy nie jest w stanie dostarczać nam takiej liczby pracowników, aby możliwe było płynne realizowanie zamówień. W związku z tym kontynuowaliśmy współpracę z agencjami pracy i korzystaliśmy z wynajmu pracowników tymczasowych, pochodzących z Ukrainy’. 

Podobne są też konsekwencje – spółka planuje stopniowy transfer części zleceń poza Polskę, tym razem do Albanii: ‘Będziemy również kontynuować działania związane ze wsparciem uruchomienia siostrzanej spółki w Albanii i transferem wybranych linii produkcyjnych do tamtejszego zakładu produkcyjnego. Pracownicy naszej spółki będą aktywnie uczestniczyć w procesie organizowania produkcji oraz szkolenia załogi’. 

Pozytywnym czynnikiem jest udział SEWS-Cabind we wprowadzeniu na rynek nowych produktów, tj. wiązek do samochodów elektrycznych. Są to bardziej wymagające, wysokonapięciowe produkty, które wymagają specyficznych warunków produkcji i testowania.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!