Wiązki

DIP Draexlmaier Engineering Polska zakłada w Polsce centrum B&R

Zmienia się obraz polskiej branży produkcji wiązek: najnowszym projektem, realizowanym przy wsparciu rządu, jest inwestycja realizowana przez DIP Draexlmaier Engineering Polska w Gliwicach.

© DIP Draexlmaier Engineering Polska

Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem w europejskim sektorze elektrycznym i elektronicznym. Rządowe wsparcie dla projektu DIP Draexlmaier Engineering Polska Sp. z o.o., którego celem jest stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Gliwicach, jest na to dowodem.

W ramach Programu wspierania inwestycji kluczowych dla polskiej gospodarki na lata 2011-2030, we wrześniu 2022 r., Międzyresortowy Zespół ds. Inwestycji przedstawił propozycję wsparcia dla tego projektu.

Niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii sfinalizowało umowę z DIP Draexlmaier Engineering, gwarantując firmie dotację celową. Dzięki temu porozumieniu, nowa inwestycja w Gliwicach ma znacząco przyczynić się do rozwoju naukowych badań i innowacji w Polsce.

Kluczowe informacje dotyczące umowy:

  • Data zawarcia umowy: 17 października 2023 r.
  • Lokalizacja: Gliwice, woj. śląskie.
  • Cel inwestycji: Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego.
  • Wsparcie finansowe: Maksymalna kwota wsparcia wynosi 515 tyś PLN, która zostanie wypłacona w dwóch transzach w latach 2023 i 2024.
  • Zobowiązania firmy: Utworzenie co najmniej 10 nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem do końca 2024 r. oraz poniesienie kosztów inwestycji w wysokości co najmniej 2 mln PLN do końca 2023 r.

W ramach zawartej umowy przedsiębiorca podjął się kilku zobowiązań. Do końca 2023 r. planuje ponieść koszty inwestycji w wysokości co najmniej 2 mln PLN. Po zakończeniu realizacji zamierza utrzymać wartość początkową inwestycji przez co najmniej 5 lat. Do końca 2024 r. firma ma zamiar utworzyć co najmniej 10 nowych miejsc pracy, w porównaniu do średniego zatrudnienia z 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, które wynosiło 286 etatów. Każde z tych nowo utworzonych miejsc pracy będzie utrzymywane przez co najmniej 5 lat od dnia jego powstania.

Wsparcie finansowe zostanie przyznane w dwóch transzach: w roku 2023 w kwocie nie przekraczającej 267 tyś PLN oraz w roku 2024 w kwocie nie przekraczającej 247 tyś PLN.

Firma DIP Draexlmaier zobowiązała się także do współpracy z uczelniami wyższymi i instytucjami badawczymi, co ma na celu promowanie innowacji i rozwoju naukowego w kraju.

Program wspierania inwestycji kluczowych dla polskiej gospodarki, uruchomiony na lata 2011-2030, ma za zadanie stymulować kluczowe inwestycje, które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki. Jego głównym celem jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności kraju poprzez wsparcie projektów inwestycyjnych prowadzonych zarówno przez krajowe, jak i zagraniczne podmioty. Aby zapewnić skuteczność wsparcia, Ministerstwo Gospodarki zawiera dwustronne umowy z inwestorami, określając warunki przyznawania dotacji.

Dotacje są przyznawane głównie w dwóch obszarach: pokrycie kosztów związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy oraz wsparcie kwalifikowanych inwestycji. Istotne jest, że wypłata dotacji odbywa się w sposób proporcjonalny do postępów w realizacji zobowiązań wynikających z umowy. Całość programu jest finansowana ze środków państwowych.