Wróć

Wspólne dzieło Infineon i Google: system radarowy rozpoznający gesty

Czujnik radarowy XENSIV 60 GHz umożliwia rozpoznawanie gestów w smartfonie Google Pixel 4.
Opublikowano: 2020-07-02

Według analiz International Data Corporation (IDC ) w roku 2020 około 5 miliardów osób będzie używało swoich komunikujących się z otoczeniem, inteligentnych urządzeń mobilnych. Infineon Technologies AG opracował technologię radarową 60 GHz, umożliwiającą nowe formy interakcji pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem. Z pomocą zintegrowanej anteny, czujnik mierzy z dużą dokładnością odległość i prędkość, umożliwiając wykrycie obecności, ruchów ludzi i obiektów. Opracowany czujnik radarowy jest podstawą technologii Soli od Google i po raz pierwszy został zastosowany w smartfonie, umożliwiając sterowanie tym urządzeniem jedynie za pomocą gestów.

 

Technologia radarowa Infineon bazuje na doświadczeniach koncernu nabytych w przemyśle samochodowym. Już od wielu lat czujniki radarowe mierzą odległość, szybkość i ruch podczas jazdy samochodem, natomiast obecnie Infineon rozwinął tę technologię, oferując ją w zminiaturyzowanej formie. Chip 60 GHz to kompletny system radarowy ze zintegrowaną anteną, upakowany na powierzchni 5 x 6.5 mm, charakteryzujący się ponadto niskim zużyciem energii. Może rozpoznawać ruch lub mierzyć odległość z największą, milimetrową dokładnością. Za pomocą odpowiedniego softu, dane na temat ruchu przetwarzane są na funkcje, umożliwiając kontrolę za pomocą gestów, bez dotykania urządzenia. Zaawansowane algorytmy, które tchnęły życie w strumienie danych, zostały dostarczone przez zespół Google ATAP (Advanced Technology and Projects Group). Pracując ręka w rękę z inżynierami Infineon, rozwijali swoje wcześniej niszowe aplikacje, aż stworzyli realny, mający masowe zastosowanie produkt.

 

Urządzenia i budynki czujące niczym ludzie

Infineon opracowuje czujniki, dzięki którym możliwe jest rozpoznawanie otoczenia i analiza otrzymanych danych. Ich celem jest umożliwienie intuicyjnej interakcji i zastosowanie inteligentnych funkcji, aby uczynić nasze życie łatwiejszym, bezpieczniejszym lub po prostu bardziej eko. Połączenie zespołu czujników w jedno urządzenie umożliwia tworzenie nowatorskich rozwiązań, przykładowo polepszając jakość powietrza czy tworząc doskonalsze systemy antywłamaniowe. Czujniki mogą wykrywać np. ilość osób w pokoju, dopasowując oświetlenie i oszczędzając energię. 

 

Poza tak zwanymi asystentami głosowymi, inteligentne urządzenia domowe czy mobilne stają coraz bardziej interaktywne, a czujniki radarowe z rodziny XENSIV 60 GHz są podstawą intuicyjnej interakcji za pomocą gestów. Technologia radarowa 60 GHz była zaprezentowana po raz pierwszy podczas Google Developer Conference (Google I/O) w roku 2016.  Projekt Google Soli https://atap.google.com/soli/) oparty jest o doświadczenia Infineon w zakresie technologii radarowej, a jego celem jest umożliwienie nowych sposobów bezdotykowego porozumiewania się człowieka i urządzeń. 

© Infineon

https://www.ncabgroup.com/pl/bledy-projektowe-pcb/
https://www.ncabgroup.com/pl/bledy-projektowe-pcb/