Projektowanie
article miniature

Nowa rodzina 8-bitowych mikrokontrolerów Microchip

Wyposażone w nowe niezależne od rdzenia urządzenie peryferyjne (CIP) - moduł konfigurowalnego bloku logicznego (CLB) - mikrokontrolery umożliwiają tworzenie sprzętowych, niestandardowych funkcji logiki kombinacyjnej bezpośrednio w MCU.

Aby sprostać rosnącej potrzebie zwiększania poziomu dostosowywania aplikacji wbudowanych, firma Microchip Technology wprowadza na rynek rodzinę mikrokontrolerów PIC16F13145. Wyposażone w nowe niezależne od rdzenia urządzenie peryferyjne (CIP) - moduł konfigurowalnego bloku logicznego (CLB) - mikrokontrolery umożliwiają tworzenie sprzętowych, niestandardowych funkcji logiki kombinacyjnej bezpośrednio w MCU. Dzięki tej integracji, CLB umożliwia projektantom optymalizację szybkości i czasu reakcji wbudowanych systemów sterowania, eliminując potrzebę stosowania zewnętrznych komponentów logicznych, redukując koszty zestawienia materiałów (BOM) i zużycie energii. Proces jest dodatkowo uproszczony dzięki narzędziu interfejsu graficznego, które pomaga w syntezie niestandardowych projektów logicznych przy użyciu CLB. Rodzina PIC16F13145 została zaprojektowana do zastosowań wykorzystujących niestandardowe protokoły, sekwencjonowanie zadań lub sterowanie we/wy w celu zarządzania systemami sterowania w czasie rzeczywistym w sektorach przemysłowym i motoryzacyjnym.

- Moduł konfigurowalnej komórki logicznej (CLC) jest integrowany z mikrokontrolerami Microchip od ponad dziesięciu lat, a nowy moduł CLB to kolejny krok w ewolucji naszej oferty konfigurowalnych układów logicznych, umożliwiający wykorzystanie tej rodziny MCU w aplikacjach wymagających do tej pory samodzielnych programowalnych urządzeń logicznych – powiedział Greg Robinson, wiceprezes jednostki biznesowej 8-bitowych mikrokontrolerów firmy Microchip. Niewiele rozwiązań jednoukładowych dostępnych na dzisiejszym rynku, takich jak rodzina MCU PIC16F131, pozwala sprostać wyzwaniom projektowym stojącym przed inżynierami systemów wbudowanych. Nowe mikrokontrolery obsługują niestandardowe funkcje logiczne, minimalizują zużycie energii, upraszczają projekty i mogą dostosowywać się do zmieniających się wymagań projektowych.

Ponieważ działanie CLB nie jest zależne od szybkości zegara procesora, poprawia to opóźnienia systemu i zapewnia rozwiązanie o niskim poborze mocy. CLB może być używany do podejmowania logicznych decyzji, gdy procesor znajduje się w trybie uśpienia, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii i niezawodność oprogramowania. Mikrokontrolery PIC16F13145 zawierają także szybki 10-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) z wbudowanymi funkcjami obliczeniowymi, 8-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC)szybkie komparatory8- i 16-bitowe timery i moduły komunikacji szeregowej (I2C i SPI), umożliwiające wykonywanie wielu zadań na poziomie systemu bez procesora. Rodzina będzie dostępna w różnych pakietach, od 8 do 20 pinów.

Narzędzia programistyczne

Rodzina mikrokontrolerów PIC16F13145 obsługiwana jest przez MPLAB® Code Configurator (MCC), bezpłatną wtyczkę programową do MPLAB X IDE, która zapewnia łatwy interfejs oparty na graficznym interfejsie użytkownika do konfiguracji urządzenia i wbudowanych urządzeń peryferyjnych, w tym CLB. Interfejs ten skraca czas opracowywania, ponieważ żądaną niestandardową logikę można zaprojektować schematycznie z opcjami dla zaawansowanego użytkownika do wykorzystania języka opisu sprzętu (HDL). Nowy syntezator jest dostępny w dwóch opcjach: zintegrowany z MCC i online na stronie logic.microchip.com. Zestaw ewaluacyjny Curiosity Nano PIC16F131 (#EV06M52A) oferuje pełne wsparcie w projektowaniu z wykorzystaniem rodziny PIC16F131, a funkcje te są skoordynowane, zapewniając bezproblemowe tworzenie rozwiązań wbudowanych i skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek.

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy Gamma