Bosch rewolucjonizuje medycynę i mobilność
Bosch wprowadza czujniki kwantowe do medycyny i mobilności, obiecując precyzję i nowe możliwości diagnostyczne.
© BOSCH
Czujniki kwantowe: nowa era w diagnostyce i leczeniu medycznym
Czujniki kwantowe firmy Bosch otwierają nowe horyzonty w diagnostyce medycznej, oferując możliwość ratowania życia poprzez usprawnienie nieinwazyjnych procedur medycznych. W przyszłości mogą one zrewolucjonizować monitorowanie stanu zdrowia, umożliwiając bezdotykowe wykrywanie migotania przedsionków, co jest kluczowe w zapobieganiu udarom, niewydolności serca i demencji. Wbudowane w przedmioty codziennego użytku, takie jak odzież lub materace, będą mogły stale i dokładnie mierzyć naturalne pole magnetyczne serca, dostarczając więcej danych niż tradycyjne EKG, które jest podatne na błędy spowodowane przesunięciem elektrod i wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą. Prezes Bosch, dr Stefan Hartung, podkreśla, że innowacja ta może przyspieszyć diagnozy na oddziałach ratunkowych i sprawi, że monitorowanie stanu zdrowia w domu będzie łatwiejsze i dokładniejsze.
Nawigacja przyszłości: precyzja w ruchu
Czujniki kwantowe Bosch oferują znaczne korzyści dla branży mobilnej. Stanowią solidną alternatywę dla podatnych na zakłócenia systemów GPS. Technologia Bosch wykorzystująca pole magnetyczne Ziemi zapewnia niezwykle precyzyjną nawigację pojazdów na lądzie, w powietrzu i na wodzie. Ponadto, w dziedzinie elektromobilności, czujniki zwiększają wiarygodność w określaniu poziomu naładowania akumulatorów i zasięgu pojazdu dzięki precyzyjnemu pomiarowi pola magnetycznego prądu elektrycznego.
Miniaturyzacja: klucz do wszechstronności
Bosch nie skupił się tylko na funkcjonalności, ale także na formie czujników kwantowych. Firma opracowała najmniejszy jak dotąd prototyp, porównywalny wielkością do telefonu komórkowego. Jego kompaktowa konstrukcja oferuje znaczne korzyści wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest niezwykle cenna – na przykład w zastosowaniach przemysłowych, w pojazdach, w samolotach, a nawet w szpitalnych izbach przyjęć. Dr Katrin Kobe, dyrektor generalny Bosch Quantum Sensing, start-upu założonego w 2022 roku podkreśla, że integracja tych czujników z półprzewodnikami może otworzyć szeroki zakres nowych możliwość zastosowań.
Zaangażowanie Boscha w innowacje
Zespół około 30 ekspertów ze startupu Bosch Quantum Sensing intensywnie pracuje nad rozwojem czujników kwantowych. Bosch szacuje, że zastosowanie czujników kwantowych w sektorach: medycznym i mobilności może osiągnąć wartość kilku miliardów euro do połowy następnej dekady.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl