Wiązki

Sektor produkcji wiązek w Polsce 2021

Rok 2020, w którym przemysł motoryzacyjny odnotował głęboki kryzys, nie mógł być dobry także i dla branży produkcji wiązek. Jednak wyniki finansowe czy wydarzenia z ubiegłego i bieżącego roku, nie są tak negatywne, jak by się można było tego spodziewać.

Rentowność operacyjna

Generalnie należałoby się spodziewać, iż ze względu na występowanie kosztów stałych, wraz ze spadkiem wielkości obrotów spada także rentowność prowadzonej działalności. Jednak koronawirus poprzewracał wszystko i zaprzeczył nawet i tej zasadzie (z rozważań na temat rentowności wyłączyliśmy zarówno Starpol II, jak i wyniki Kyungshin - ta ostatnia w fazie organizacji ponosiła bardzo wysokie straty, zakłócające średnią).

Łączny zysk operacyjny analizowanych przez nas spółek w roku 2019 wyniósł 119.8 mln PLN, podczas gdy zysk za rok 2020 to 149.6 mln PLN, a więc o 22% więcej. Warto też zauważyć, iż masa zysku operacyjnego z roku 2020 jest nawet większa niż porównywalna wartość sprzed pandemii, z roku 2018 (133.6 mln PLN).

Przede wszystkim warto odnotować, iż na poziomie operacyjnym, aż 23 spółki są rentowne, a tylko 4 wykazuje straty. W roku 2020 wzrosła też minimalnie średnia wartość wskaźnika rentowności operacyjnej, z 2.1% do 2.2%, jednak w porównaniu do roku 2018, wskaźnik ten znacznie się obniżył (3.7% za rok 2018).

Najbardziej rentowną firmą całego sektora jest El-Cab: rekordowy zysk w wysokości 35.2 mln PLN wywindował rentowność operacyjną do 17.7%. Na przestrzeni ostatnich trzech lat, najlepsze wskaźniki rentowności wykazywała łódzka AQ Wiring System, natomiast w ostatnim roku znaczny postęp na tym polu odnotowała siostrzana spółka AQ Wiring System STG z Liniowca.

Patrząc na koniec tabeli, druga od końca jest kwidzyńska Plati, która od długiego czasu boryka się z coraz większymi problemami finansowymi, a w roku 2020 trafiła nawet w ręce funduszu hedgingowego. Niepokojąco wyglądają też wyniki Bowe Elektrik Polska: przychody od trzech lat regularnie spadają, rentowność operacyjna to -32.5% a kapitały własne spadły poniżej zera: spółka jest winna wierzycielom więcej niż ma majątku.


Rentowność operacyjna spółek sektora produkcji wiązek w latach 2018-2020

[tys PLN]

© tek.info.pl

Rentowność netto

W punkcie poświęconym rentowności netto prowadzonej działalności jeszcze raz należy powrócić do słów Jacka Mazura, iż wielkość przychodów zależy od decyzji central, a nie tylko od koniunktury na rynku. W dwójnasób twierdzenie to dotyczy zysków osiąganych przez firmy, które są odzwierciedleniem ich polityki podatkowej i polityki finansowania poszczególnych oddziałów (pożyczki, cash pooling itp.). W takich warunkach trudno jest interpretować wyniki uzyskiwane przez firmy, odnotujmy więc jedynie kilka statystyk.

W roku 2020 na poziomie wyniku netto 23 spośród 27 badanych firm było rentownych. Średni wskaźnik rentowności netto wyniósł 0.9%, nieco więcej niż w roku 2019, 0.5%. Podobnie jak w przypadku rentowności operacyjnej, niekorzystanie wypada porównanie z rokiem 2018, kiedy to wskaźnik wynosił 2.1%.

Jeszcze raz podkreślamy niepokojącą sytuację w firmach Plati oraz Bowe Elektrik.

Rentowność operacyjna spółek sektora produkcji wiązek w latach 2018-2020

[tys PLN]

©tek.info.pl

Poprzednia
Strona: 5/6
Następna