Wiązki

Sektor produkcji wiązek w Polsce 2021

Rok 2020, w którym przemysł motoryzacyjny odnotował głęboki kryzys, nie mógł być dobry także i dla branży produkcji wiązek. Jednak wyniki finansowe czy wydarzenia z ubiegłego i bieżącego roku, nie są tak negatywne, jak by się można było tego spodziewać.

© tek.info.pl

Wzrost/spadek przychodów w roku 2020

Omawianie przychodów sektora należałoby zacząć od przypomnienia fragmentu wywiadu z Jackiem Mazurem z KabelTech z początku roku 2021: ‘To, ile i czego produkuje się w polskich zakładach światowych koncernów zależy przede wszystkim od decyzji podejmowanych na szczeblu ich centrali a patrząc z ich perspektywy, Polska w dalszym ciągu oferuje bardzo atrakcyjny mariaż poziomu kosztów i jakości. Jako ilustrację, mógłbym przytoczyć przykład projektu motoryzacyjnego, który ‘wrócił’ do polskiego zakładu z Mołdawii. Ponadto, motoryzacja to nie wszystko: trzeba pamiętać, iż Polska jest też kluczowym centrum produkcji AGD, a to też bardzo ważny odbiorca wiązek. Tak więc funkcjonują u nas zakłady całkowicie niezależne od koniunktury w motoryzacji i są w Polsce firmy, w których w roku 2020 zapanowała nawet klęska urodzaju’. Jednak pandemia była tak ważnym czynnikiem, że nawet pozytywne postrzeganie Polski przez zachodnie koncerny, o którym mowa w wypowiedzi Jacka Mazura, nie wystarczyło.

Generalnie, pandemia wywarła silny, negatywny wpływ na przychody sektora produkcji wiązek, w dużej części produkującego dla potrzeb motoryzacji, która jak powszechnie wiadomo, podczas koronawirusa ucierpiała najmocniej. Spadek obrotów widać nieomal w każdym z omawianych przez nas sprawozdaniu finansowym, zwłaszcza największych spółek sektora, zwykle silnie powiązanych z motoryzacją. Im mniejszy związek firmy z przemysłem motoryzacyjnym, tym lepsze wyniki roku 2020.

Łączna wartość przychodu 29 spółek, których sprawozdania zgromadziliśmy za rok 2019 oraz 2020, zmalała w roku 2020 o 426 mln PLN, czyli o 8.6% (z poziomu 4.951 mln PLN do 4.525 mln PLN). Należy też pamiętać, iż w tegorocznym zestawieniu nie ma SE Bordnetze, stanowiącego w ubiegłym roku aż 17.5% obrotów całego sektora. Cały rok byliśmy bombardowani informacjami o problemach produkcyjnych poznańskiego VW, który jest jednym z kluczowych klientów SE Bordnetze, tak więc można przypuszczać, iż po opublikowaniu sprawozdań gorzowskiej spółki nasze obliczenia będziemy musieli skorygować w dół.

W sytuacji braku tak ważnego składnika ja przychody SE Bordnetze bardziej obrazowe są liczby bezwzględne: przychody aż 20 z badanych przez nas firm spadły, a tylko 9 wzrosły. Liderem wzrostów jest Kyungshin Cable, która dopiero niedawno usadowiła się w Polsce i jej przychody skoczyły z 24.3 mln PLN do 95.1 mln PLN, czyli blisko 300%. Niestety, liczne spadki w roku 2020 robią większe wrażenie: o ponad 50% spadły obroty Yazaki, a AQ Wiring System, PKC Group czy PAS odnotowały straty oscylujące wokół 20%.

Uwzględniając bardzo wysoki wynik Kyungshin średni wzrost to 3.9%. Jednak to bardzo odosobniony przypadek, silnie wpływający na średnią: po usunięciu z obliczeń koreańskiej firmy, zamiast wzrostu mamy spadek w wysokości 6.3%, co w naszym odczuciu lepiej obrazuje zmiany w branży w roku 2020.

Poprzednia
Strona: 3/6
Następna