Wiązki

Raport: sektor produkcji wiązek w Polsce 2022

Rok 2021 przyniósł zdecydowane odrócenie trendu: na 33 obserwowane przez nas spółki, aż 31 odnotowało wzrost. W ubiegłym roku obraz był o wiele bardziej pesymistyczny, a spośród 29 badanych firm, spadek odnotowało aż 20.

Nowe i zmartwychwstałe

ZEM Ełk

ZEM Ełk

18 stycznia 2021 prasę obiegła informacja o podjęciu decyzji o likwidacji Zakładu Elektroniki Motoryzacyjnej w Ełku. Nieco później, w marcu 2021, pojawiły się informacje o ewentualności odłożenia likwidacji o około rok. Następnie, w czerwcu 2022 wycofano się z tej decyzji a w KRS odnajdujemy informację, o zakończeniu likwidacji – zakład działa teraz pełną parą. Nie mamy kontaktu z ZEM Ełk, jednak nieco więcej o przyczynach zaniechania likwidacji i powrotu do działalności operacyjnej czytamy w dokumentach głównego klienta, Aptiv: ‘W związku z planowanymi zmianami dotyczącymi koncentracji rozwoju produkcji w Jeleśni na wiązkach do pojazdów elektrycznych, zakładano stopniowe wygaszanie produkcji u podwykonawcy [ZEM Ełk] w latach 2021/2022, jednakże ze względu na wojnę na Ukrainie obecna strategia firmy Aptiv zakłada dalszą kontynuację współpracy z ZEM w zakresie montażu wiązek elektrycznych'.

Plati

Podobnie do naszego zestawienia ponownie trafia Plati, która w ostatnich latach przezywała znaczne trudności. Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 cały koncern - Plati Eletroforniture SpA, w tym też Plati Polska Sp. z o.o. - został przejęty przez Mutares SE & Co. KGaA, podmiot specjalizujący się w zarządzaniu spółkami w kryzysie, a w Plati Polska wdrożony został restrykcyjny plan restrukturyzacji. Podjęty przez Plati wysiłek zaowocował w 2021 roku znacznym, 38-procentowym wzrostem sprzedaży, z 62.6 mln PLN w 2020 roku do poziomu 86.2 mln PLN obecnie. Jak pisze firma, głównymi czynnikami wzrostu przychodów były działania naprawcze wdrożone w procesach wewnętrznych oraz znaczna poprawa relacji z klientami, co przełożyło się na znaczny wzrost otrzymanych nowych zamówień.  Wśród klientów Plati znajdują takie firmy jak Continental, Vitesco, J.S.T., Lacroix, Fideltronik, Flexitronic, Bosch czy Xeikon. Przed Plati wciąż stoi cały szereg wyzwań, które szczegółowo opisywaliśmy kilka dni temu (link tutaj), dość powiedzieć, że na rok 2022 firma przewiduje 40-procentowy wzrost sprzedaży, a więc na pewno wierzy w optymistyczny scenariusz rozwoju.

New Production Facility in Europe - TURCK – Your Global Automation Partner

Zakład Turck w Lublinie

Turck

W 2019 roku niemiecki Turck rozpoczął 10-letni okres najmu hali produkcyjnej z zapleczem socjalno-biurowym w Lublinie oraz zatrudnił pierwszych pracowników. W roku 2020 spółka rozpoczęła produkcję czujników indukcyjnych, natomiast w roku 2021 dodatkowo uruchomiono produkcję przewodów połączeniowych i przedłużających, w tym zestawów kabli M8 i M12, a także czujników ciśnienia oraz obudów do wieloprotokołowych modułów. Przychody zakładu w roku 2021 osiągneły poziom 35.0 mln PLN. W roku 2022 przewiduje się dalsze zwiększenie produkcji oraz rozszerzenie gamy sprzedawanych produktów a docelowo Turck planuje zatrudni w Lublinie ok. 220 pracowników.

Phoenix Contact e-Mobility

Phoenix Contact e-Mobility naprawdę narzucił niesamowite tempo rozwoju: w pierwszym roku działalności osiągnął obroty na poziomie 168.5 mln PLN! Obiekt, w którym docelowo będzie pracowało około 330 osób, został wybudowany przez Panattoni w pięć miesięcy i oddany do użytku na przełomie 2020 i 2021 roku. Powierzchnia całkowita nowego zakładu w Rzeszowie wynosi 15.000 m2, z czego 14.000 m2. zajmuje produkcja i magazyny, a 1.000 m2 pomieszczenia biurowe. Już w  styczniu 2021, jeszcze przed oficjalnym otwarciem zakładu, które miało miejsce 7 października, rozpoczęto produkcję kabli ładowania AC w nowoczesnej technologii High Power Charging. Produkowane podzespoły eksportowane będą do ponad 10 krajów Europy zachodniej.

Phoenix Contact E-Mobility praca rzeszów

Phoenix Contact e-Mobility w Rzeszowie

Habia Cable

14 września 2022 przecięto wstęgę na otwarciu nowego zakładu produkcji wiązek Habia Cable Poland w Dołuje pod Szczecinem. W efekcie inwestycji, dotychczasowa powierzchnia produkcyjna, wynosząca 2.900 m2, powiększy się do prawie 5.000 m2. Relokacja wszystkich działów do nowego budynku nastąpi do listopada 2022 roku. 19 października 2022 prasę obiegła informacja o przejęciu Habia Cable przez niemiecka firmę HEW-KABEL Holding GmbH. Polski zakład Habia Cable w latach 2020 oraz 2021 osiągał przychody na poziomie 50-51 mln PLN.

KES Poland

Raczej po raz ostatni uwzględniliśmy w zestawieniu obroty firmy KES Poland: 22 października 2021 dowiedzieliśmy się o decyzji czeskiego właściciela o likwidacji zakładu. Firma funkcjonowała w Wodzisławiu Śląskim od 2018 roku a jej przychody za rok 2021 to 11.2 mln PLN.

Poprzednia
Strona: 5/6
Następna