Wiązki

Raport: sektor produkcji wiązek w Polsce 2022

Rok 2021 przyniósł zdecydowane odrócenie trendu: na 33 obserwowane przez nas spółki, aż 31 odnotowało wzrost. W ubiegłym roku obraz był o wiele bardziej pesymistyczny, a spośród 29 badanych firm, spadek odnotowało aż 20.

Koniecznie przeczytaj zanim przejdziesz dalej

W przyjemnością prezentujemy kolejne, trzecie już wydanie naszego raportu 'Sektor produkcji wiązek w Polsce 2022'. Jego zasadniczą częścią jest lista największych przedsiębiorstw ułożona według przychodów osiągniętych przez poszczególne firmy w roku 2021. Zanim jednak przejdziesz do lektury dalszej części raportu, musisz zdawać sobie w pełni sprawę z kilku faktów.

Ruszyły zapisy na drugą edycję TEK.day Wrocław, 30 marca 2023, zarezerwuj sobie czas i odwiedź 120 wystawców z branży elektroniki. Zapraszamy, zapisz się już dziś!

Lista nieobecności

Raport w zasadniczej jego części oparty jest o sprawozdania finansowe, składane przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek składania sprawozdań finansowych mają jedynie spółki z o.o. i akcyjne, tak więc w konsekwencji nie uwzględniamy tych firm, które prowadzone są w formie wpisu do ewidencji oraz spółek osobowych. Ligwan, jedna z większych spółek z polskim kapitałem, prowadzona jest w formie spółki jawnej, już od dwóch już lat nie złożyła sprawozdań, natomiast w roku 2019 osiągnęły przychody na poziomie 18.6 mln PLN. Kolejnym przypadkiem jest niewielka polska spółka MCI Sp. z o.o., która w roku 2020 osiągnęła obrót 1.8 mln PLN.

Ponadto, pomimo obowiązywania formalnych terminów składania sprawozdań, nie każda firma składa je do KRS we odpowiednim czasie. Na dzień dzisiejszy, sprawozdań nie złożyły jeszcze Molex Sp. z o.o. (jego przychody w roku 2020 to 223.1 mln PLN) oraz Volex Poland Sp. z o.o. (przychody za rok 2020 to 131.5 mln PLN).  

Kończąc akapit o wielkich nieobecnych należy też wymienić te firmy, które prowadzą działalność produkcji wiązek nie wydzielając jej w osobne firmy, ani nie podając osobno wielkości sprzedaży wiązek w swoich sprawozdaniach. Dwóch największych nieobecnych to zakład Aptiv w Jeleśni oraz oddział Lear w Mielcu – w dalszej części raportu poświęcamy im sporo uwagi, sądząc bowiem po wielkości zatrudnienia, byłyby to prawdopodobnie jedne z największych firm w naszym zestawieniu. Należy też wspomnieć firmy Amica z Wronek oraz AC SA z Białegostoku, które prowadzą produkcję wiązek na sporą skalę.  

Wyjątki  

Ważnym faktem jest to, iż najczęściej rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jednak w przypadku spółek z rodowodem japońskim oraz anglosaskim rok obrotowy często zaczyna się 1 kwietnia i kończy 31 marca. Dotyczy to czterech spółek z naszego raportu: SE Bordnetze, Yazaki, SEWS-Cabind i Volex. Z kolei PKC Group, druga pod względem weilkości firma w branży, złożyła sprawozdanie za 15 miesięcy, obejmujące okres od 1 stycznia 2021 do 31 marca 2022.

Jedna z największych polskich wiązkowi, Starpol II, prowadzi działalność w dwóch ważnych jednak bardzo odległych od siebie dziedzinach: produkcji metalowej i produkcji wiązek. W swoich sprawozdaniach firma osobno podaje wielkość sprzedaży w obu dziedzinach, dzięki czemu byliśmy w stanie w raporcie ująć obroty Starpol II uzyskiwane jedynie z produkcji wiązek (nie znamy jednak wyników finansowych tylko tej działalności).

Odnotujmy też, że WeWire Poland Sp. z o.o. Sp.k. do roku 2020 działał pod szyldem Coroplast Harness Technology Sp. z o.o. Sp.k.

Strona: 1/6
Następna