Wróć

Thorium Space tworzy polskie 5G

Thorium Space specjalizujący się do tej pory w rozwiązaniach dla przemysłu kosmicznego, rozpoczął realizację projektu budowy bazowej sieci najnowszej generacji 5G.
Opublikowano: 2021-06-28

Biuro prasowe

Thorium Space koncentruje się na projektowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, które zastosowanie znajdą w branży kosmicznej oraz sektorze obronności. Według badania StartUs insights, uwzględniającego ponad 2 tys. firm z całego świata, Thorium Space zalicza się do 20-stu najbardziej innowacyjnych start-upów kosmicznych 2021 roku. To jedyna firma w zestawieniu, która zajmuje się łącznością (Advance Space Communication).

Spółka pracuje nad autorską technologią dla piątej generacji sieci komórkowych. Wartość projektu wynosi ponad 13,6 mln zł, z czego blisko 10 mln zł pochodzi z dofinansowania przyznanego spółce przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Świat nie stoi w miejscu, żeby za nim nadążyć musimy na bieżąco analizować rynek, na którym działamy i błyskawicznie opowiadać na jego potrzeby. Jednym z takich obszarów jest rozwój sieci 5G. Chcemy uczestniczyć w rozwoju tej technologii i być jej beneficjentem. Obecnie to najnowszy standard w telekomunikacji mobilnej, który zapewnia prędkość ściągania danych na poziomie kilkuset megabitów na sekundę. 5G pozwoli podłączyć do sieci miliony inteligentnych urządzeń, które mogą usprawnić wiele obszarów naszego codziennego życia, technologia ta jest kluczowa m.in. dla rynku Internetu Rzeczy, czy autonomicznych pojazdów – mówi Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.

Spółka rozpoczęła właśnie prace nad projektem budowy bazowej sieci najnowszej generacji 5G. W kwietniu br. projekt otrzymał prawie 10 mln zł dofinansowanie z NCBiR. 

– Efektem projektu będzie powstanie urządzenia nadawczo-odbiorczego (BTS) dla sieci 5G (Micro Cell) pracującego w paśmie milimetrowym (26; 28 GHz) o unikalnych funkcjonalnościach, które mają wprowadzić przełomowe rozwiązania w skali świata. Nasze urządzenie będzie wyposażone w aktywnie sterowane macierze antenowe, co dodatkowo pozwoli na inteligentne wykorzystanie zasobów sieci. Część radiową urządzenia pracuje w otwartym standardzie OpenRAN dzięki czemu można ją integrować z dowolnymi operatorami czy urządzeniami innych producentów (np. NOKIA Networks, czy IS Wireless) – dodaje Paweł Rymaszewski.

Projekt w całości powstaje w Polsce. Jego zakończenie planowane jest w Q3 2023 roku.

https://cherbsloeh.pl/maszyny-i-materialy-do-elektroniki-c-65.html
https://cherbsloeh.pl/maszyny-i-materialy-do-elektroniki-c-65.html