Wróć

Przegląd nowości na rynku kabli do zastosowań medycznych

Komponenty stosowane w urządzeniach i sprzęcie medycznym muszą zapewniać wysoką niezawodność i wyjątkową wydajność, ale równie pożądaną cechą są ich właściwości bakteriobójcze.
Opublikowano: 2021-05-28

Zastosowania medyczne mają określone potrzeby, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i wydajności. Komponenty stosowane w urządzeniach i sprzęcie medycznym muszą zapewniać wysoką niezawodność i wyjątkową wydajność, ale ich trudne warunki użytkowania sprawiają, że wytrzymałość jest kolejnym ważnym zagadnieniem. Wciąż rośnie też popyt na kable wykonane z materiałów zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji oraz wytrzymujących intensywne czyszczenie i dezynfekcję.

© Northwire

Northwire, producent przewodów i kabli wielożyłowych z Grupy z grupy LEMO, opracowało materiał BioCompatic, alternatywę dla silikonu klasy VI według USP. Materiały BioCompatic nie zawierają ftalanów, halogenów ani lateksu i spełniają wymagania normy ISO 10993-5 dotyczące cytotoksyczności oraz normy ISO 10993-10 dotyczące podrażnienia i uczulenia skóry. Materiał jest odporny na chemikalia, przecięcia, ścieranie i zgniatanie oraz może być sterylizowany  parą, H2O2, promieniami gamma i EtO. Rozwiązanie to często znajduje zastosowanie w ręcznych urządzeniach chirurgicznych, sprzęcie dentystycznym, chirurgii plastycznej, chirurgii laparoskopowej i diagnostyce słuchu.

© Axon

Często poszukiwaną cechą zespołów kablowych są ich właściwości antybakteryjne. W tym celu najczęściej stosuje się jony srebra, powszechnie  znane ze swojej skuteczności przeciwko wielu mikroorganizmom, których stosowanie w środowisku medycznym staje się coraz częstsze. Przykładem są antybakteryjne zespoły kabli od firmy Axon o nazwie Nosofree, wykorzystujące technologię mikro-strumienia jonów srebra, hamujących rozwój drobnoustrojów. Kable i zespoły kabli Axon spełniają wymagania rynku medycznego w zakresie biokompatybilności, sterylizacji, elastyczności i miniaturyzacji. Zespoły kabli medycznych Axon można izolować polimerami termoplastycznymi, takimi jak PVC, TPU, TPE i innymi tworzywami sztucznymi. Materiały płaszcza zewnętrznego dobierane są na podstawie wymagań dotyczących biokompatybilności oraz metody czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji potrzebnej do danego zastosowania.

Firma Special Coating Systems (SCS) oferuje nową technologię powlekania, nazywaną technologią parylenu microRESIST (parylen to rodzaj polimeru). Dodatkowa warstwa zapewnia właściwości przeciwbakteryjne, eliminując mikroorganizmy na kablach i innych specjalistycznych urządzeniach. Technologia ta łączy zalety biokompatybilnego arylenu z właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Powłoka SCS Parylene to ultra cienki film,  używany do powlekania osłon kablowych wykonanych z silikonu i TPE. Posiada certyfikat polimeru USP klasy Vi i jest biokompatybilna z urządzeniami medycznymi i kablami, w tym stentami, urządzeniami wspomagającymi pracę serca, urządzeniami elektrochirurgicznymi, implantami ślimakowymi, cewnikami i wieloma innymi zastosowaniami.

© SCS