Wiązki

PKC Group Poland rośnie dzięki nowym kontraktom od MAN

Przedstawiamy raport finansowy dwóch kluczowych spółek Grupy Motherson w Polsce: PKC Group Poland oraz Kabel-Technik-Polska. Zapoznaj się z ich osiągnięciami, strategiami i wynikami w roku obrotowym 2022.

©PKC Group Poland

PKC Group Poland (PKC) Sp. z o.o.

W roku 2021 spółka zmieniła swój okres rozliczeniowy, aby dopasować go do roku podatkowego grupy Motherson. W wyniku tej zmiany rok podatkowy został przedłużony do 31 marca 2022 roku. W okresie obrotowym zakończonym w marcu 2023 roku spółka odnotowała znaczący wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jej sprawozdanie finansowe obejmuje teraz okres trwający 15 miesięcy zamiast standardowych 12. Wyniki finansowe spółki również się poprawiły w porównaniu do lat wcześniejszych.

Spółka wygrała przetargi na nowe projekty produkcji wiązek elektrycznych dla klienta MAN, co spowodowało otwarcie nowej hali produkcyjnej w Starachowicach. Dodatkowo spółka przejęła zakład produkcyjny w Tczewie od firmy KTP (należącej do Grupy PKC / Motherson) i przeniosła tam część produkcji ze Starachowic co umożliwiło utrzymanie miejsc pracy dla 200 pracowników KTP. Zakład w Tczewie rozwija biznes produkcji wiązek elektrycznych.

Strategia spółki koncentruje się na rozwoju rodziny produktów SPG. Główny nacisk spółka kładzie na projekty BUS klientów Scania, Volvo, Daimler oraz MAN i Solaris. Dodatkowo produkcja wiązek wysokonapięciowych HV dla wiodących producentów, takich jak Daimler i MAN, umożliwia Spółce przygotowanie się do zmian elektryfikacji rynku transportowego.

W roku 2022 Spółka zainwestowała ponad 13,8 miliona PLN, głównie w zakup maszyn firmy Komax do cięcia przewodów oraz w wewnętrznie wytworzone stoły testujące. Te inwestycje były niezbędne ze względu na wzrost zapotrzebowania na nowe rodzaje wiązek kablowych.

Wskaźniki finansowe

Przychody netto ze sprzedaży w roku 2022 wyniosły blisko 1 263 mln PLN, co stanowi wzrost o ponad 27% w porównaniu z poprzednim rokiem. Wyższy poziom sprzedaży był rezultatem kilku czynników.

Po pierwsze spółka odnotowała wzrost o ponad 30% w porównaniu do roku poprzedniego na większości projektów.

Po drugie, wpływ na to miało uruchomienie nowego projektu MAN NHMR, który przyniósł niemal dwukrotny wzrost obrotów z 84 mln PLN w poprzednim roku do blisko 200 mln PLN.

Po trzecie, znacznie zwiększyły się zamówienia na rozwijany przez spółkę projekt dla Daimlera, który przyniósł sprzedaż na poziomie 25 mln PLN w 2021 roku, aż do 140 mln PLN w roku 2022.

W 2022 roku spółka odnotowała znaczącą poprawę wyników finansowych w porównaniu do roku poprzedniego. Wynik ze sprzedaży wzrósł o ponad 45 mln PLN, osiągając 52,5 mln PLN. Co ważne, rentowność na sprzedaży zwiększyła się z 0,7% w roku poprzednim do 4,2% w 2022 roku. Kluczowy wpływ na te wyniki miały zakłady w Polsce, które odnotowały zysk operacyjny na poziomie 77,9 mln PLN przy rentowności 12%.

W obszarze pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych spółka rozpoznała stratę w wysokości ponad 7,6 mln PLN, głównie z powodu aktualizacji wartości aktywów. Mimo to, zysk operacyjny za 2022 rok wyniósł 44,9 mln PLN, co stanowi 3,6% do przychodów netto ze sprzedaży i jest znaczącą poprawą o ponad 37 mln PLN w porównaniu do roku ubiegłego.

Nowe projekty

W roku 2022 Dział New Product Introduction (NPI) wspierał produkcję dla nowych projektów klientów, takich jak HV DAF, Leyland. Wsparcie polegało na oferowaniu i zamawianiu specyficznego oprzyrządowania, jak aplikatory do przewodów ekranowanych, specjalne narzędzia do montażu obudów, testery elektryczne do testu wysokonapięciowego.

Dodatkowo Spółka dokonała zakupu specjalistycznych maszyn, które umożliwiają produkcję wiązek HV. Mowa tu o zgrzewarce ultradźwiękowej Schunk do zgrzewania terminali — przewód oraz maszynie do krympowania elektromagnetycznego PST.

Standardowym działaniem ze strony NPI było również uruchamianie nowych form wtryskowych RIM, wprowadzanie zmian na obecnych formach dla nowych wiązek oraz współpraca z działem Advanced Engineering odnośnie nowych technologii do usprawnienia produkcji wiązek.

Kabel-Technik-Polska (KTP) Sp. z o.o.

W ciągu ostatniego roku obrotowego spółka doświadczyła wpływu działań wojennych na Ukrainie, które miały wpływ na światową gospodarkę, inflację i dostępność surowców. Mimo to Spółka kontynuowała dostawy swoich produktów do międzynarodowych kontrahentów, takich jak Alstom Transportation.

W ciągu roku Spółka dokonała także inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe na kwotę 5.2 mln PLN oraz w wartości niematerialne i prawne na kwotę 11.6 tys PLN. Łączna wartość inwestycji wyniosła 5.185 tys PLN.

W roku obrotowym 2022/2023 Spółka zatrudniała średnio 1 300 pracowników, w tym 297 pracowników umysłowych i 1 003 pracowników fizycznych.

Sytuacja finansowa

Przychody spółki ze sprzedaży w roku obrotowym wyniosły 401.0 mln PLN, co stanowi wzrost o 0,83% w porównaniu do roku poprzedniego. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 18.8 mln PLN, co stanowi 4,7% w stosunku do sprzedaży. Zysk netto wyniósł 11.1 mln PLN.

Wskaźniki rentowności ROA wyniósł 4,26%, a ROE 9,96%. Spółka planuje osiągnąć sprzedaż na poziomie 487 mln PLN i wygenerować EBITDA na poziomie 9%.