Wróć

Northvolt buduje sieć lokalnych partnerów

Każda inwestycja w Polsce związana z transferem wysokich technologii cieszy, ale jeśli w planach inwestora jest szeroka współpraca z krajowymi dostawcami, cieszy podwójnie.
Opublikowano: 2021-04-18

Nortvolt Dwa, czyli wizualizacja przyszłego zakładu w Gdańsku

Pierwsze kroki do budowy zakładu w Gdańsku Northvolt zrobił jeszcze w roku 2019. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy, która rozpocznie się jesienią 2021 roku, natomiast rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2022. W początkowej fazie projektu zakłada się roczną produkcję modułów i magazynów energii na poziomie 5 GWh rocznie, w drugiej fazie projektu możliwe jest osiągnięcie nawet 12 GWh rocznie. Dzięki inwestycji obejmującej również powstanie centrum badawczo-rozwojowego, Northvolt stworzy 500 nowych miejsc pracy w regionie Gdańska.

Gdański zakład Nortvolt będzie odpowiedzialny za końcową integrację systemów magazynowania energii i zespołów bateryjnych szwedzkiego koncernu. Zakład działa już od trzech lat – na razie na wynajętej powierzchni - montuje obecnie zespoły bateryjne dla maszyn budowlanych Pon czy sprzętu górniczego Epiroc. Każdy magazyn energii to poza ogniwami, również elementy mechaniczne, plastikowe, zespoły wiązek oraz moduły elektroniki. Kluczowe hardwary takiego magazynu to zarządzający pracą całego zespołu moduł BMS (Battery Management System), sterujący procesem ładowania i rozładowywania oraz zabezpieczający przez nadmiernym obciążeniem, a także moduł komunikacji. Systemy Nortvolt realizują koncepcję connected batteries i każdy zespół wyposażony jest w możliwość indywidualnego, zdalnego monitorowania jego stanu. Dane gromadzone są w chmurze i następnie wykorzystywane do bieżącego zarządzania systemem i wykonywania funkcji predictive maintenance w celu zapewnienia optymalnych parametrów pracy i wydłużenia żywotności, oraz doskonalenia produktu z punktu widzenia klientów.  

‘Magazyny energii będą wytwarzane w oparciu o ogniwa litowo-jonowe projektowane i industralizowane w naszym laboratorium w Vasteras ok. 100 km na zachód od Sztokholmu, który pełni również funkcję centrum B&R. Masowa produkcja ogniw będzie się odbywała w gigafabryce Northvolt Ett [czyli po szwedzku Northvolt Jeden]  w miejscowości Skellefteå na północy Szwecji.,. Produkty Northvolt w dużej mierze są dostarczane do klientów z branży motoryzacyjnej, takich jak nasz partner i inwestor VW, ale też BMW, Volvo czy Scania. Ogniwa stanowią podstawę napędów elektrycznych i są produkowane w różnych formach, a znaczna część wolumenu produkcji Northvolt Ett będzie trafiać do Gdańska, do zakładu Nortvolt Systems, gdzie na ich bazie będziemy tworzyli moduły bateryjne do zastosowań w mobilnych i stacjonarnych magazynach energii’ mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Nortvolt Poland Sp. z o.o.

Obecnie procesy integracji realizowane są częściowo manualnie, natomiast w nowym zakładzie planowana jest budowa kilku linii produkcyjnych o bardzo wysokim stopniu automatyzacji oraz digitalizacji procesów. 

Lokalny łańcuch dostaw

Gdański zakład skupi się na zapewniających konkurencyjność kosztową, wysoko zautomatyzowanych procesach montażu: ‘Stworzenie wysoce zautomatyzowanych linii montażowych i procesów jest warunkiem realizacji produkcji na dużą skalę. Ponadto, dzięki wysoko wolumenowej skali produkcji i liczonych w gigawatogodzinach zdolnościach produkcyjnych, będziemy konkurencyjni cenowo na bardzo wymagającym rynku. Staniemy się największą tego typu fabryką w Europie i poważną alternatywą wobec dominacji azjatyckich producentów’ Skupiając się na realizacji wizji wysoce zautomatyzowanej produkcji, Northvolt powierzy szereg zadań swoim partnerom. Przykładowo, zdaniem prezesa firmy na dzień dzisiejszy nie ma sensu ustawiania linii do produkcji SMD: istnieją na tym polu doświadczone, wyspecjalizowane i mające niezbędne certyfikaty firmy, zdolne do wykonania doskonałej jakości usług i komponentów.   

Northvolt realizuje w ramach POIR warty 16.5 mln PLN projekt (dofinansowanie UE wyniesie 6.7 mln PLN) opracowania innowacyjnej technologii produkcji modułów bateryjnych. W szczególności celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i rozwojowych w obrębie utworzonej linii demonstracyjnej unikalnej technologii i procesu wytwarzania modułów litowo-jonowych. Prace badawcze skupiają się na automatyzacji procesu technologicznego, wprowadzeniu standardów industry 4.0 oraz opracowaniu poszczególnych elementów procesu, pozwalających na osiągnięcie unikalnych i innowacyjnych cech (tj. poprawa wymiany ciepła wewnątrz modułu i wydłużenie jego żywotności, produkcja modułów i baterii z jak najniższym śladem węglowym). 

‘Misją Northvoltu jest zbudowanie pełnego, cyrkularnego i zrównoważonego środowiskowo łańcucha wartości, od pozyskiwania materiałów niezbędnych do produkcji ogniw, poprzez produkcję materiałów aktywnych, elektrod, ogniw i systemów bateryjnych, aż po recykling zużytych baterii na innowacyjnych liniach recyklingowych w Västerås i Skellefteå w Szwecji. Dlatego ważne jest także skracanie łańcuchód dostaw. Dla gdańskiego zakładu, wielu partnerów produkcyjnych będzie zlokalizowanych w Polsce. Już obecnie mamy szereg krajowych dostawców różnych komponentów niezbędnych do montażu, w tym dostawców elementów elektronicznych i mechanicznych. W przyszłości niewątpliwie będzie ich więcej’ mówi Robert Chryc-Gawrychowski. ‘Z punktu widzenia polityki całego koncernu, zmierzającej do minimalizacji śladu węglowego naszej produkcji, ważnym aspektem jest ograniczanie odległości i lokalizacja dostawców. Nie tracimy jednak z oczu parametrów jakościowych, takich ja doświadczenie i kompetencje dostawcy, czy też kosztów. Prowadzimy bardzo aktywną politykę jeśli chodzi o budowanie i zarządzanie łańcuchem dostaw’. 

Centrum B&R

W Gdańsku powstanie też ważny ośrodek kompetencyjny, pracujący w przyszłości nie tylko nad doskonaleniem procesu produkcyjnego, ale również nad rozwojem produktów: ‘Centrum B&R będzie rozwinięciem obecnej działalności rozwojowej, która prowadzona jest już od 2019. Realizujemy między innymi projekt współfinansowany przez NCBiR [patrz ramka]. Na razie jest to nieduży zespół, natomiast docelowo ma liczyć kilkudziesięciu inżynierów. Będziemy realizować prace z obszaru doskonalenia procesów produkcyjnych oraz produktów, ich testowania oraz industrializacji. Mamy centralny zespół projektowy w Sztokholmie, lecz szereg zadań rozwojowych będzie realizowana w Gdańsku’. 

© Northvolt

https://engage.3m.com/NovecHFCfree_W2?utm_term=tebg-emsd-nonelect-pl_pl-edu-novechfcfree_w2_semicon-ona-ban-na-register-2a-sep21-51347
https://engage.3m.com/NovecHFCfree_W2?utm_term=tebg-emsd-nonelect-pl_pl-edu-novechfcfree_w2_semicon-ona-ban-na-register-2a-sep21-51347