Złącza do instalacji fotowoltaicznych
Artykuł szczegółowo wyjaśnia różnice pomiędzy oryginalnymi i podrabianymi złączami typu MC4 oraz wylicza, jakie straty dla inwestora może oznaczać zastosowanie złącz nieoryginalnych.
Jak rozpoznać oryginalne, markowe złącza od kopii?
Na rynku produktów fotowoltaicznych istnieje wiele rodzajów złączy, które sprzedawane są jako MC4, co często wynika z braku wiedzy. Ważne jest, aby były sprzedawane pod nazwą jaką nadał im producent, którego nazwa również powinna być podana. Złącza, które mamy w ofercie nazywają się MC4 i nie są kompatybilne ze złączami innych producentów, jak deklaruje producent w swoim oświadczeniu. Kompatybilność kojarzy się z możliwością włożenia wtyku do gniazda, co nie jest prawdą. Złącza muszą spełniać dokładnie te same wymagania elektryczne, mechaniczne i środowiskowe, czego nie mogą gwarantować złącza różnych producentów.
W normie IEC 60364-7-712:2017, klauzula nr 712.526 istnieje zapis, pozwolę sobie już przytoczyć tłumaczenie, że „złącza męskie i żeńskie powinny być tego samego typu i tego samego producenta tzn. że złącze męskie jednego producenta i złącze żeńskie innego producenta lub odwrotnie nie będą używane do połączenia”.
MC4 EVO2 - nowa generacja złączy MC4
Jak więc konkretnie i po szczegółach poznać oryginalne złącza MC4?
Przede wszystkim po, może przytoczę w punktach:
1. czarnej uszczelce w gnieździe (+) wykonanej z poliamidu PA odpornego na starzenie termiczne (kopie mają zwykle czerwone )
2. literach MC wytłoczonych na obudowie gniazda (+)
3. literach UL wytłoczonych na obudowie gniazda (+) informujących o posiadanym certyfikacie UL (kopie nie posiadają tego certyfikatu)
4. białych napisach na obudowie wtyku (-) „STOP” i „ Do not disconnect under load”
Jak ważny jest poprawny montaż złącz ?
W odpowiedzi na to pytanie muszę znowu wspomnieć o rezystancji, w tym przypadku o rezystancji, która istnieje w miejscach zaciśnięcia przewodu solarnego z kontaktem elektrycznym złącza. Najlepszą, jedyną metodą montażu złączy PV z przewodem jest zaciskanie. Niemieckie Forum Kablowe badało zależność rezystancji połączenia złącza i przewodu w zależności od temperatury. Wyniki zostały opublikowane (forumkabel.de) i pokazały, że rezystancja poprawnie zaciśniętego złącza zmienia się nieznacznie z upływem czasu, a nie poprawnego- szybko, osiągając wysokie wartości. Dlatego bardzo istotne jest zadbanie o poprawny montaż z użyciem odpowiednich do tego narzędzi.
Czy w przypadku pożaru, który był spowodowany użyciem nieodpowiednich dla instalacji złącz, które jak wiemy oddają straconą energię w postaci ciepła, istnieje ryzyko niewypłacenia odszkodowania?
Jak wspomniałam wcześniej, bardzo prawdopodobną przyczyną powstania pożaru byłby łuk elektryczny spowodowany rozłączeniem złączy pod napięciem. Takie rozłączenie byłoby skutkiem zniszczenia izolacji zbyt dużym grzaniem, uszkodzenia zatrzasków, zastosowania złączy różnych producentów itp. Gdyby powstał pożar i odkryto by, że w instalacji wbrew wytycznym norm UL 1703 oraz IEC 62548 połączono jednak złącza różnych producentów, mogłyby pojawić się problemy z wypłaceniem odszkodowania.
W obecnej sytuacji, gdy większość producentów paneli w specyfikacjach technicznych podaje, że zastosowano złącza „kompatybilne z MC4”, bez podania nazwy i producenta, trudno jest dostosować się do w/w norm. Dlatego, aby wypełnić wymagania norm IEC62548 oraz UL1703, zabraniających łączenia złączy różnych producentów, dobrze przemyśleć sprawę złączy już na etapie projektowania i wyboru modułów PV. Istnieje ryzyko, że po otrzymaniu modułów okaże się, że zastosowane złącza nie są w Polsce dostępne. Z mojego doświadczenia wynika, że przy dużym zamówieniu paneli, ich producent może zastosować puszki ze złączami, jakich zażąda klient.
Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy: Semicon