Wiązki

Kyungshin Cable Poland: czterokrotny wzrost przychodów

W nawiązaniu do niedawnego raportu o inwestycjach w przemysł bateryjny w Polsce, postanowiliśmy przyjrzeć się koreańskiej wiązkowni, która usadowiła się w strefie w Kobierzycach.

Zakład Kyungshin w Kobierzycach

Przychody Kyungshin Cable Poland w roku 2020 to 95.1 mln PLN. Stanowi to bardzo wysoki wzrost obrotów wykazywanych w Polsce przez tę spółkę – w roku 2019 przychód wynosił 24.3 mln PLN (wzrost o 392%). Na podstawie opublikowanych właśnie sprawozdań za rok 2020, trudno jednak nakreślić pełen obraz prowadzonej przez Kyungshin w Polsce działalności. Z jednej strony, spółka została dobrze wyposażona w majątek trwały – jego wartość brutto to 8.2 mln PLN, a wartość netto to 7.9 mln PLN – jednak jak czytamy w notach do sprawozdania przeciętne zatrudnienie to … 13 osób. Można się jedynie domyślać, iż załoga jest zatrudniona przez jakiś rodzaj firmy pośredniczącej.

Właścicielem 99.99% akcji jest koreańska spółka matka Kyungshin Cable a polska filia prowadzi z nią bardzo szeroko zakrojone operacje. Produkcja podstawowa spółki w roku 2020 miała wartość 27.6 mln PLN, natomiast sprzedaż towarów to aż 64.9 mln PLN. W innym miejscu sprawozdania odnajdujemy natomiast informację, iż polska spółka dokonała w 2020 roku zakupów u spółki-matki z Korei Południowej na kwotę 104.4 mln PLN (to nie tylko towary, lecz też skłądniki majątku trwałego), a więc znacznie przekraczającą wartość realizowanej w Polsce sprzedaży. W notach czytamy też następującą wzmiankę, tłumaczącą fakt poniesienia straty na transakcjach towarami: ‘Wysoka strata na sprzedaży towarów wynika z faktu dokonania większych niż zwykle zakupów w okresie największego zagrożenia braku kontynuowania dostaw z Chin, spowodowaną pandemią COVID-19. W okresie marzec – maj spółka dokonała zakupów po dużo wyższym kursie USD jednocześnie zgodnie z zapotrzebowaniem swojego głównego odbiorcy towar te zostały sprzedane w IV kwartale 2020 roku,  kiedy kurs EUR jako waluty sprzedaży był na stosunkowo niskim poziomie’.

W efekcie, wyniki finansowe prowadzonej działalności są bardzo słabe: zysk na sprzedaży to -8.1 mln PLN, zysk operacyjny to nawet -8.5 mln PLN. Wartość wyniku netto za rok 2020 to -3.3 mln PLN.

W wyniku poniesionych strat kapitały własne zjechały z -5.8 mln PLN na koniec roku 2019 do -9.1 mln PLN obecnie. Oznacza to, że o taką właśnie kwotę zobowiązania spółki przekraczają jej aktywa, co zawsze powinno budzić dużą ostrożność w podejmowaniu współpracy z takim podmiotem, jest on bowiem całkowicie zależny od decyzji spółki-matki.

Ewidentnie koncern jest świadomy takiej sytuacji, bowiem sprawozdanie kończy się następującymi stwierdzeniami: ‘Wspólnik spółki [tj. koreańska spółka-matka] zamierza pozostać jedynym wspólnikiem Spółki w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W interesie Wspólnika Spółki jest, żeby Spółka kontynuowała działalność i regulowała swoje zobowiązania. W związku z tym Wspólnik zobowiązuje się do zapewnienia Spółce takiego finansowania, które umożliwi bieżące regulowanie wszystkich zobowiązań i utrzymanie poziomu płynności finansowej, który gwarantuje dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Jako wierzyciel Wspólnik zobowiązuje się, działając jednocześnie w granicach prawa, nie występować z roszczeniami wobec Spółki tak długo, aż Spółka nie będzie w stanie z generowanych przez siebie zysków, częściowo lub całkowicie zaspokoić roszczeń Wspólnika. W przypadku niespodziewanego pogorszenia się sytuacji finansowej Wspólnika dalsze wsparcie Spółki zapewnią także inne spółki należące do Wspólnika’.