Wiązki

Bowe Elektrik Polska buduje własną fabrykę w Bolesławcu

W maju 2022 roku dolnośląski producent wiązek Bowe Elektrik Polska rozpoczął budowę własnego zakładu, w którym planuje podwoić zatrudnienie i zwiększyć wydajność o 100%. O przedsięwzięciu opowiada dyrektor zarządzający Rafał Karwicki.

Wizualizacje nowego zakładu Bowe Elektryk Polska w Bolesławcu © BOOM.ARCHITECTS

Bowe Elektrik Polska jest spółką-córką należącą w całości do niemieckiej Bowe Elektrik GmbH. Zajmuje się produkcją indywidualnej konfekcji kablowej i systemów kablowych, łącznie z obróbką tworzyw sztucznych, czyli zalewaniem połączeń w specjalnej formie, aby spełniały normy wodoszczelności. Obsługuje głównie branżę automotive, heavy duty oraz firmy wytwarzające baterie do rowerów elektrycznych, kosiarek, wiertarek i innych sprzętów budowlanych.

W Bolesławcu spółka działa od 2000 roku korzystając do chwili obecnej z wynajmowanych pomieszczeń. W maju 2021 roku centrala w Niemczech razem z polskim oddziałem podjęła decyzję o budowie własnego zakładu, z uwagi na dynamiczne zwiększenie produkcji i wzrost zatrudnienia w 2019 roku, jak rownież ogromne zapotrzebowanie rynku na wiązki kablowe. W sierpniu 2021 roku, firma zakupiła w wyniku przetargu 6 559 tys. m2 gruntów, w odległości niespełna 300 m od dotychczasowej siedziby.

Nowa hala będzie miała 3,3 tys. m2 powierzchni, z czego 2,5 tys. m2 przeznaczono na produkcję. Magazyn wysokiego składowania z sufitem na poziomie 9 m od podłogi, będzie miał kubaturę 600 m2. Zaplecze socjalne zostanie przygotowane dla dwa razy większej załogi i wyposażone w kantynę, szatnie damskie i męskie, prysznice, pokój lekarsko wypoczynkowy dla kobiet w ciąży i toalety dla niepełnosprawnych. Jeszcze w tym roku firma planuje zatrudnić dwudziestu nowych pracowników, takich jak operatorzy maszyn, wykwalifikowany zespół produkcyjny z doświadczeniem w produkcji wiązek kablowych oraz personel do działu konstrukcyjno-kalkulacyjnego i przygotowania produkcji. Zwiększona zostanie również liczba pracowników administracji. 

Koszty budowy oszacowano na 13 mln PLN. Dotychczas wydano 4 mln PLN. Rafał Karwicki, dyrektor zarządzający i członek zarządu Bowe Elektrik, zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Rafał Karwicki, dyrektor zarządzający oraz członek zarządu Bowe Elektryk Polska

Obecnie zbroimy konstrukcję i lejemy ławy fundamentowe, aby przygotować wszystko do przełomu września i października tego roku, bo wtedy będzie montowana hala z gotowych elementów wykonanych na zamówienie, na podstawie rysunków budowlanych. Kompleksowa usługa obejmuje wszystkie detale, łącznie z wykończeniem elewacji — mówi dyrektor Rafał Karwicki.

W nowych pomieszczeniach zostanie ustawiony bardziej logiczny i funkcjonalny ciąg produkcyjny, począwszy od wejścia surowca, poprzez dział ciecia, montażu i końcowej kontroli, aż do wyjścia gotowego wyrobu. Wpłynie to w znacznym stopniu na wydajność pracowników i procesów produkcyjnych, co zwiększy skalę wytwarzania gotowych wiązek z przeznaczeniem dla różnych branż przemysłowych. Ponadto firma planuje modernizację parku maszynowego i już w tym roku zakupiła trzy nowe maszyny typu Komax Gamma do cięcia i odizolowywania przewodów oraz do wstępnego lutowania. 

Do nowego zakładu trafi pięć maszyn, w tym trzy nowe, jak również bardzo dużo wszelkiego rodzaju urządzeń pomocniczych do zaciskania kontaktów, czyli blaszek wciskanych do wtyczki, prasy do montowania narzędzi, zgrzewarki i inne urządzenia wspomagające. Specyfika pracy w Bowe Elektrik Polska polega w dużym stopniu na pracy manualnej i jeśli w przyszłości nastąpi robotyzacja, to będzie dotyczyć raczej przestrzeni magazynowej. 

Zakład Bowe Elektrik Polska ma być oddany do użytku w listopadzie 2023 roku i wówczas oddział będzie mógł zwiększyć produkcję o planowane minimum 100%, dzięki czemu sprosta nowym zamówieniom.

Rozmawiamy już o kolejnych kontraktach, a nawet dostajemy pierwsze próbne zamówienia w celu przygotowania produkcji do wytwarzania większych ilości. Teraz jeszcze nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich projektów, które przygotowuje dla nas firma-matka w Niemczech, ponieważ nie mamy wystarczającej ilości miejsca w dotychczasowej siedzibie. Dlatego do nowej hali przeniesiemy na początku produkcję i pomieszczenia socjalne dla załogi. Wówczas będziemy mogli wdrażać kolejne projekty, a nawet zakupić nowe maszyny do ich realizacji. Chcemy się dobrze się przygotować do bardziej intensywnej produkcji w naszej własnej siedzibie i pod tym kątem rozpoczęliśmy już procesy rekrutacyjne. 

Opracowała: Agnieszka Kubasik

© Bowe Elektrik Polska