Wiązki

70% obrotów SE Bordnezte Polska realizowane jest w Ukrainie

Większość obrotów gorzowskiego zakładu realizowana jest w kooperacji z ukraińskimi partnerami. Spółka wstrzymała też współpracę z partnerem z Grodna, jednak jej maszyny utknęły na Białorusi.

Zakład produkujący wiązki elektryczne SE Bordnetze w Gorzowie Wielkopolskim został założony w końcu 1992 roku. Przeciętny stan zatrudnienia w roku obrotowym 2021 wyniósł 867 osób, w tym 407 pracowników na stanowiskach nierobotniczych. W omawianym roku obrachunkowym SE Bordnetze zainwestowała w składniki majątku kwotę 13.3 mln PLN (w poprzednim roku było to 16.5 mln ), a na następny rok planowane są inwestycje w wysokości 4.6 mln PLN.

W roku obrotowym, obejmującym okres od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022, przychody firmy zmalały o 11% w porównaniu z poprzednim rokiem, z poziomu 1 318.5 mln PLN do 1 175.2 mln PLN. Spadły także zyski spółki: wynik operacyjny obniżył się z 66.1 mln PLN do 35.5 mln PLN, wynik netto z 51.9 mln PLN do 32.6 mln PLN.  

Współpraca z Ukrainą

SE Bordnezte Polska Sp. z o. o. od lat współpracuje ze SE Bordnetze Ukraina TOV, która produkuje wiązki elektryczne z powierzonego materiału. Wyprodukowane wyroby są sprzedawane do SEBN SE, a następnie do klienta (VW) lub bezpośrednio do klienta zewnętrznego. Obroty realizowane w kooperacji z Ukrainą stanowią ok. 70% obrotów SE Bordnezte Polska Sp. z o. o. i wygenerowały ok. 60% zysku spółki za rok obrotowy zakończony 31 marca 2022 roku.

Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu za rok 2021: ‘[Zakłady] SE Bordnetze Ukraina TOV zlokalizowane są na terenie nieobjętym bezpośrednio działaniami wojennymi i wszystkie zamówienia realizuje bez opóźnień. Poza sporadycznymi przypadkami, nie ma przerw w produkcji, a transporty materiału powierzonego, jak i wyrobów gotowych przebiegają bez większych zakłóceń. Aktualnie nie ma bezpośredniego zagrożenia zerwania łańcucha dostaw i utraty zapasów, jednakże Grupa SEBN, w porozumieniu z klientem (VW), podjęła działania polegające na duplikacji środków produkcji i zabezpieczeniu odpowiednich zasobów ludzkich oraz materiałów w innych lokalizacjach Grupy. […] Rozproszenie zakładów produkcyjnych, które dodatkowo są zlokalizowane głównie w zachodniej części Ukrainy ogranicza ryzyko całkowitej utraty zapasów w przypadku ataków na jedną lub kilka lokalizacji. Obecnie Grupa SEBN posiada już odpowiednie zasoby by zapewnić płynną realizację zamówień klienta nawet w przypadku ewentualnych zakłóceń dostaw z Ukrainy. […] nawet ewentualna eskalacja sytuacji na terenie Ukrainy nie stanowi zagrożenia dla kontynuacji działalności Spółki’.

Współpraca z Białorusią

W maju 2022 roku, na skutek sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś, SE Bordnezte Polska Sp. z o. o. wstrzymała współpracę z OAO Radiovolna mającej swoją siedzibę w Grodnie na Białorusi. Bezpośrednią przyczyną było zaprzestanie przez Volkswagen Group produkcji aut w Rosji.

Na koniec marca 2022 na terenie OAO Radiovolna znajdowały się maszyny należące do SE Bordnetze o wartości około 28 mln PLN, których wywiezienie z terenu Białorusi było możliwie tylko za zgodą białoruskich władz. W kwietniu 2022 roku spółka ściągnęła część maszyn do Polski (za zgodą władz Białorusi), jednak na koniec sierpnia 2022 wartość księgowa środków produkcyjnych wciąż pozostających na Białorusi wynosiła ok. 24 mln PLN. Jak czytamy w sprawozdaniu, spółka podejmie dalsze próby ich sprowadzeni z powrotem do Polski: ‘Ponieważ nasza współpraca z firmą OAO Radiovolna została zawieszona, wszystkie maszyny i urządzenia zostały wyłączone i zabezpieczone. SE Bordnezte Polska Sp. z o. o. zamierza sprowadzić je do Polski celem dalszej odsprzedaży w Grupie SEBN. Aktualnie obowiązujące regulacje białoruskie zabraniają wywożenia maszyn i urządzeń z terenu Białorusi. W związku z tym w dniu 5.09.2022 Spółka zwróciło się z oficjalnym pismem do władz białoruskich o zezwolenie na wywóz maszyn i innych urządzeń technicznych będących własnością Spółki i aktualnie oczekuje na odpowiedź strony białoruskiej. Jednocześnie, dnia 20.09.2022, władze Białorusi przedłużyły obowiązywanie zakazu wywozu na kolejne 6 miesięcy. Spółka bierze pod uwagę wznowienie współpracy z OAO Radiovolna, jeżeli sytuacja geopolityczna zmieni się na tyle, że będzie to ponownie możliwe. Współpraca z firmą OAO Radiovolna odbywała się na zlecenie i ryzyko SEBN SE, dlatego też ewentualne straty z niej wynikające zostaną odpowiednio zrekompensowane przez Grupę’.

Zobowiązania OAO Radiovolna wobec SE Bordnezte Polska Sp. z o. o. na koniec marca 2022 wynosiły 14.0 mln PLN, na koniec sierpnia spadły do 7.8 mln PLN.

Lokalizacje SEBN na Świecie

© SEBN.pl