Systemy od Grupy WB w wozach dowodzenia Zawilec i do monitorowania ruchu drogowego w Raciążu
Teleinformatyczne systemy Grupy WB zostaną zamontowane w wozach Zawilec, które powstaną na platformie Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak, natomiast oparte o AI systemy odczytywania tablic rejestracyjnych i mandatowania pojawią się w Raciążu.
Wóz dowodzenia Zawilec © Grupa WB
Grupa WB dostarczy polskiemu wojsku najnowocześniejsze systemy oparte o znane, zunifikowane rozwiązania klasy C4I (Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence). Pierwsza wzorcowa partia Zawilców trafi na poziom brygad i powyżej, a Siły Zbrojne RP uzyskają narodowe wozy dowodzenia wyposażone w wieloklauzulowe systemy teleinformatyczne, dostosowane do przetwarzania informacji niejawnych o wysokich klauzulach.
Elementy systemu dowodzenia w wozach Zawilec © Grupa WB
Wozy dowodzenia Zawilec powstaną przy współpracy spółki Rosomak z Siemianowic Śląskich. Ta sama wersja Rosomaków, wyposażonych w systemy teleinformatyczne, została wykorzystana do zbudowania wozów dowodzenia Kroton. Pojazdy te trafiły do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód (MND NE). W kolejnych latach wozy dowodzenia w identycznej konfiguracji były dostarczane także do innych jednostek Wojska Polskiego. Cyfrowa platforma komunikacji FONET od Grupy WB trafiła na wszystkie dotąd wyprodukowane dla Wojska Polskiego transportery opancerzone Rosomak oraz na setki samobieżnych dział, wyrzutni, czołgów i innych pojazdów.
Kontynuowanie zamówień u dużego, sprawdzonego dostawcy pozwala na znaczące uproszczenie i przyśpieszenie cyklu szkolenia. Dodatkowo zmniejsza wydatki związane z zakupem oraz kosztem utrzymania sprzętu: ceną napraw, remontów, czy modernizacji. W działaniach wojennych, gdzie może nastąpić uszkodzenie sprzętu, unifikacja wyposażenia wszystkich wozów dowodzenia Wojska Polskiego jest znaczącą zaletą.
Krystian Kaczyński, prezes spółki PolCam Systems i Mariusz Godlewski, burmistrz Raciąża
Spółka PolCam Systems, centrum kompetencyjne wchodzące w skład Grupy WB w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zawarła porozumienie o współpracy z miastem Raciąż w województwie mazowieckim. W ramach umowy, podpisanej przez Mariusza Godlewskiego, burmistrza Raciąża i Krystiana Kaczyńskiego, prezesa spółki PolCam Systems, na ulicach historycznej miejscowości pojawią się nowatorskie w Polsce systemy monitorowania i zwiększania bezpieczeństwa na drogach, a samo miasto będzie pełniło funkcję partnera programu technologicznego.
Kamery systemu monitorowania PolCam Systems
PolCam Systems, współpracując z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, zainstaluje w Raciążu kamery z wbudowanymi mechanizmami sztucznej inteligencji do odczytywania tablic rejestracyjnych, które mogą być powiązane z automatycznym systemem mandatowania oraz bazami danych dotyczących ubezpieczenia i dopuszczenia do ruchu pojazdów. W kolejnym kroku planowane jest pozyskanie przez miasto równie zaawansowanych rozwiązań dotyczących ważenia pojazdów w ruchu i systemów monitorujących przejazd kolejowy, jak również montaż inteligentnego systemu pomiaru odcinkowego prędkości, również opartego o rozwiązania uczenia maszynowego.
Raciąż jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1095 roku. Przełomowy dla miejscowości był rok 1425, w którym Raciąż uzyskał prawa miejskie na podstawie przywileju lokacyjnego księcia Ziemowita IV.
PolCam Systems to warszawska spółka specjalizująca się w rozwoju technologii kontroli i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Systemy oferowane przez firmę produkowane są w Polsce oraz na licencji m.in. w Stanach Zjednoczonych. Firma stawia na automatyzację i zaawansowane rozwiązania, dzięki którym tworzy systemy poprawiające płynność i zwiększające bezpieczeństwo kierowców i pieszych w ruchu drogowym.
GRUPA WB jest zatrudniającym blisko dwa tysiące inżynierów i konstruktorów polskim producentem zaawansowanych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą na zasadzie dobrowolności polskie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów.
Źródło: materiały prasowe
Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!