Polska

Hanza Poland: w planach nowa linia SMT i X-Ray

Niewykluczona jest też kolejna hala produkcyjna. Firma chwali się nowymi klientami, a cały klaster Europa Centralna ma podwoić obroty w ciągu najbliższych 3 lat.

© Hanza

Działająca od 2008 roku Hanza Poland jest częścią szwedzkiej grupy Hanza, dostarczającej kompleksowych usług montażu - zarówno montażu elektroniki jak i mechaniki. Grupa kapitałowa Hanza AB posiada jednostki w 6 krajach: Szwecja, Finlandia, Estonia, Niemcy, Czechy oraz Polska. W ramach Grupy kapitałowej powstały klastry biznesowe, stworzone według podziału geograficznego. Hanza Poland należy do Klastra Centralna Europa, obejmującego Polskę i Republikę Czeską, w skład którego wchodzą dwie spółki czeskie oraz polski zakład. Hanza Poland jest podmiotem wiodącym w klastrze, odpowiedzialnym za zarzadzanie całym klastrem, jest również formalnym właścicielem dwóch spółek czeskich. Zgodnie ze strategią Grupy kapitałowej na lata 2023-2025 roczne obroty klastra Centralna Europa ma zwiększyć się do 100 mln EUR (obecnie sprzedaż wynosi 47 mln EUR).

W roku 2022 spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 121.9 mln PLN, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2021 o 36.7% (97.4 mln PLN). W sprawozdaniu zarządu odnajdujemy ciekawostkę: budżet na 2022 rok, przygotowywany w październiku 2021 roku, kiedy sytuacja na rynku komponentów elektronicznych była bardzo trudna, przewidywał przychody mniejsze o … 51%! Na szczęście rzeczywistość okazała się o wiele łaskawsza: Hanza rozwinęła zarówno współpracę z dotychczasowymi partnerami, jak i zdobyła w ostatnich latach – we współpracy z centralą - cały szereg nowych klientów: Tyri Sweden AB, Martinnson Elektronic AB czy norweska Auk Eco AS. W roku 2022 kontynuowano rozwój współpracy z nowymi klientami, w szczególności z Tyri Sweden AB gdzie wzrost obrotów w stosunku do 2021 wyniósł 29% (z 15.2 mln PLN do 19.7 mln PLN) oraz Martinnson Elektronic AB, w przypadku którego obroty wzrosły o 64% (z 3.7 mln PLN do 6.1 mln PLN). Rozpoczęcie w 2022 roku współpracy z zupełnie nowym klientem, Auk Eco AS, zaowocowało dodatkową sprzedażą na poziomie 1.1 mln PLN. Co ważne, polski zakład staje się coraz bardziej samodzielny: udział sprzedaży do Grupy Hanza sukcesywnie spada na rzecz klientów bezpośrednich. W 2022 roku udział sprzedaży bezpośredniej do klientów finalnych wyniósł 89% sprzedaży ogółem. 

W 2022 roku jeden z największych klientów Hanza Poland, Scanreco AB, utworzyła odział produkcyjny w Polsce pod Łodzią, a część wyrobów związanych z montażem ręcznym została transferowana do Scanreco Poland Sp. z o.o. Z drugiej strony, w tym samym okresie zamówienia dotyczące produkcji płytek PCB z Scanreco AB wrosły, tak więc w efekcie obroty w roku 2022 pozostały na niezmienionym poziomie. Spółka szacuje, że w roku 2023 nastąpi spadek obrotów ze Scanreco o około 20%, skompensowany w ciągu 2 lat dalszym wzrostem zamówień na płytki PCB oraz dodatkową sprzedażą do nowych klientów spółki. Plan na rok 2023 jest znowu dość skromny: wg prognoz na rok 2023 przytoczonych w sprawozdaniu zarządu, polska spółka ma osiągnąć sprzedaż na poziomie 110 mln PLN przy zysku operacyjnym 7 mln PLN. 

Wynik operacyjny za rok 2022 wyniósł 8.4 mln PLN i był niższy o 7% w stosunku do poprzedniego roku. Spadek był związany z wzrostem cen komponentów elektronicznych oraz bardzo wysokim tempem wzrostu wynagrodzeń oraz cen energii. 

Plany 2023-2025

Jak już wspomniano, na rok 2023 planuje jedynie stabilizację przychodu, ale w perspektywie roku 2025 Klaster Europa Centralna ma podwoić obroty. W roku 2022 firma zakupiła dodatkowy budynek o powierzchni 1.000 m2, w których produkcję rozpoczęto w połowie roku 2023. Zgodnie ze strategią spółki, w perspektywie 3 lat planowany jest zakup drugiej, kompletnej linii produkcyjnej, a dodatkowo moce produkcyjne mają być wzmocnione o inspekcję rentgenowską. Ponadto, jeżeli będzie taka konieczność, pod uwagę bierze się rozbudowę istniejących budynków produkcyjnych w celu zwiększenia powierzchni produkcyjnej. 

W ostatnich trzech latach Hanza Poland konsekwentnie realizuję plan modernizacji linii produkcyjnej. W latach 2016 - 2020 zakupiono drukarkę pasty lutowniczej, nowoczesny piec rozpływowy, inspekcję AOI oraz nowoczesne maszyny pick&place. W 2021 roku zakupiono automat do lutowania selektywnego, natomiast w roku 2022 skoncentrowano się na optymalizacji posiadanych linii produkcyjnych, zakupiono systemy transportów międzymodułowych i uzupełniono osprzęt podstawowych jednostek. W obszarze montażu ręcznego, wprowadzono półautomatyczne stanowiska robocze. Dodatkowo w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, spółka zakupiła i zainstalowała instalacje fotowoltaiczną o zdolności 50 kW - w ramach optymalizacji kosztowej planowane jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o kolejne sekcje paneli.

Przeciętne zatrudnienie w spółce w roku 2022 wyniosło 140 osób i było na tym samym poziomie jak w ubiegłym roku.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!