Polska

Wytypowano lokalizację pod drugą fabrykę półprzewodników w Polsce

W okolicach Gdańska powstaje Park Przemysłowy Semicon - to na tym właśnie terenie ma zostać zbudowana druga fabryka chipów w naszym kraju.

© Invest in Pomerania

Na działce o powierzchni 400 ha, zlokalizowanej w okolicach węzła Rusocin, łączącego autostradę A1 i obwodnicę Gdańska, ma powstać fabryka półprzewodników. Jak pisze portal trójmiasto.pl: ‘Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Gdańsk odwiedziły już delegacje z Korei i Japonii, a niedługo z ofertą ma się zapoznać koncern z Tajwanu’.

– Co najważniejsze w kontekście projektów z zakresu produkcji półprzewodników, mamy do zaoferowania teren, na którym taką inwestycję można zlokalizować. Po pierwsze jest świetnie zlokalizowany, tuż przy węźle autostradowym, jedynie 25 minut jazdy samochodem od lotniska w Gdańsku, w obrębie aglomeracji Trójmiasta, co zapewnia dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Po drugie, jest to znaczny obszar, przeszło 400-hektarowy. Aktualnie, razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i władzami gminy Pruszcz Gdański, pracujemy nad przekształceniami planistycznymi, natomiast cała koncepcja uzbrojenia terenu w media oraz infrastrukturę dostępową została już opracowana. Oferta nowego parku przemysłowego dla branży półprzewodników jest gotowa – mówi Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

- Polska, a zwłaszcza Pomorze, dzięki istniejącym już kompetencjom i podaży inżynierów będzie rozpatrywana jako kolejna lokalizacja pod projekty takie jak komunikowany w maju projekt Intela pod Wrocławiem. Niestety, ze względu na podpisane umowy o ochronie poufności, nie możemy mówić, z kim rozmawialiśmy czy rozmawiamy o nowych przedsięwzięciach – dodaje Mikołaj Trunin.

Impulsem do zmian było doświadczenie pandemii w 2020 roku. Obecnie UE wdraża nową strategię przemysłową – European Chips Act (2022) - która ma zmniejszyć zależność krajów europejskich od dostaw spoza kontynentu. Na początku maja Komisja Europejska uruchomiła zapowiadany wcześniej pilotażowy system monitorowania łańcucha dostaw półprzewodników, którego zadaniem jest gromadzenie informacji w celu dokonania oceny ryzyka i szybkiego reagowania na wszelkie potencjalne sytuacje kryzysowe za pośrednictwem Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Półprzewodników. Kluczowym elementem inicjatywy jest uruchomienie znaczących zachęt w postaci grantów cashowych dla największych firm, które w Europie lokalizują nowe zakłady produkcyjne. Warto przypomnieć, że UE w 2020 roku odpowiadała za zaledwie 10 proc. globalnej produkcji mikroprocesorów. Według nowej strategii i przyjęciu European Chips Act ta sytuacja ma się zmienić tak, by dzięki zwiększeniu produkcji półprzewodników w krajach członkowskich, globalny udział Europy w tym segmencie produkcji na świecie sięgnął 30 proc. w 2030 roku. Strategia zakłada przeznaczenie na ten cel 43 mld EUR.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!