Polska

Koniec rosyjskich marzeń o własnych procesorach?

Właściciel producenta półprzewodników, Baikal Electronics, złożył wniosek o bankructwo i sprzedaż na aukcji swoich aktywów. Za 20 mln PLN można nabyć prawa do procesorów Baikal, które miały być rosyjską odpowiedzią na produkty Intela, AMD i Nvidii.

© Baikal Electronics

W roku firma T-Platforms, właściciel jednego z dwóch rosyjskich producentów półprzewodników (jest jeszcze firma Elbrus), w roku 2012 otworzyła Centrum Projektowania Elektroniki Baikal, które miało zapewnić Rosji nowoczesne procesory do serwerów i komputerów stacjonarnych. Fakt ten nabrał szczególnego znaczenia po wprowadzeniu sankcji związanych z rosyjska agresją na Ukrainę i wycofaniu się zarówno Intel jak i AMD z rynku rosyjskiego. Sankcje wpłynęły również na plany produkcyjne Baikal: koncern TSMC, który odpowiada za realizację zamówień na procesory ze strony Rosji, wstrzymał bowiem produkcję dla rosyjskich firm. ‘Co prawda Tajwan zezwolił na eksport procesorów do Rosji, ale ich moc obliczeniowa nie może przekroczyć 5 GFLOP, a częstotliwość taktowania ma pozostać na maksymalnym poziomie 25 MHz. W praktyce mowa więc o układach, które zdecydowanie nie spełniają współczesnych standardów’ czytamy na komputerswiat.pl.

Jak pisze prasa branżowa ‘luka technologiczna między Rosją a zachodem jest ogromna’. Flagowym procesor, model Baikal-M1, bazuje na lekko już przestarzałych rdzeniach Cortex-A57, miał być wytwarzany w procesie 28 nm. Firma planowała wprowadzić również 48-rdzeniowy chip Baikal-S, ale ostatecznie nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Jeszcze na początku sierpnia prasę obiegła informacja, że Baikal Electronics rozpoczyna trzyletnią inicjatywę w celu opracowania procesorów do sztucznej inteligencji, które sprostają potrzebom rynku krajowego i zastąpią układy Nvidii. Projekt miał kosztować około 2 miliardów rubli (21 mln USD), Baikal utworzył nowy dział dedykowany opracowywaniu specjalistycznych układów dla sztucznej inteligencji.

Na szczęście nic z tego nie wyjdzie: jak podaje Kommersant w ramach postępowania upadłościowego, rozpoczętego 17 sierpnia 2023 roku, majątek T-Platforms, w tym Baikal Electronics, został wystawiony na aukcję. Oprócz własności intelektualnej, dotyczącej procesorów, serwerów i platform obliczeniowych, pod młotek trafi też 3,46 mln akcji Baikal Electronics JSC. Za całość trzeba zapłacić zaledwie 484 mln rubli (ok. 20.5 mln PLN). Aukcja ma ruszyć 26 września 2023 r.

‘Eksperci wskazują, że zainteresowanie aktywami T-Platforms raczej nie będzie zbyt duże. Procesory Baikal nie oferują w zasadzie żadnej przełomowej technologii, a dla stworzonej przez firmę platformy istnieje wiele alternatyw. Do tego dochodzi też problem potencjalnej produkcji nowych układów – w Rosji nie ma fabryk, które byłyby w stanie je wytwarzać, a z powodu sankcji produkcja w fabrykach TSMC jest już niemożliwa’ pisze o sprawie komputerswiat.pl

Żródło: komputerswiat.pl, kommersant.ru, gameishard.gg

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańskzapisz się już dziś!