Polska

Strategiczne partnerstwo ICEYE, PGZ i WZŁ-1

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, ICEYE Poland połączył siły z Polską Grupą Zbrojeniową S. A. i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 S.A. w celu zbudowania mobilnej stacji naziemnej dla satelitów SAR.

© Satelita SAR firmy ICEYE

Strategiczna współpraca, nawiązana 5 września 2023 roku w Kielcach, zapewni w przyszłości polskim siłom zbrojnym rozwiązania obejmujące stacjonarne i mobilne stacje naziemne oraz satelity radarowe z syntetyczną aperturą (SAR). Za integrację i obsługę zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego segmentu naziemnego będą odpowiedzialne PGZ i WZŁ-1, podczas gdy ICEYE zapewni urządzenia i technologię, czyli sprawdzoną infrastrukturę kosmiczną.

SAR to aktywny system detekcji, który oświetla powierzchnię Ziemi i mierzy odbity sygnał w celu wygenerowania obrazów o wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów optycznych, SAR może rejestrować obrazy w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych i oświetlenia słonecznego. Dane SAR z konstelacji ICEYE mogą być generowane w dzień i w nocy, a nawet przy dużym zachmurzeniu, na rozległych obszarach geograficznych i odwrotnie, zapewniają obrazy o wyższej rozdzielczości mniejszych obszarów.

Laboratorium ICEYE

ICEYE, jako właściciel i operator największej na świecie konstelacji satelitów SAR, zapewnia istotne źródło informacji dla potrzeb rządów i przedsiębiorstw w sektorach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na katastrofy naturalne i usuwanie ich skutków, gospodarka morska, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatu. Od 2018 r. ICEYE wdrożyło już 27 satelitów, w tym zarówno dostępne komercyjnie, jak i dedykowane na misje klientów. 

— Technologia ICEYE jest dojrzałą i sprawdzoną technologią. Jeśli chodzi o świadczenie usług związanych z wykorzystaniem SAR na orbicie, takich jak obrazowanie, trwałe monitorowanie określonych obszarów lub narzędzia analityczne, zaufały nam już rządy wielu krajów na całym świecie, w tym na przykład Brazylia, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kluczową zaletą SAR dla naszego regionu jest to, że możemy zapewnić obrazowanie niezależnie od pogody, zachmurzenia nad danym obszarem czy pory dnia — wyjaśnił Rafał Modrzewski.

Obrazy generowane przez satelity SAR © ICEYE

PGZ jest integratorem polskiego przemysłu obronnego i na stałe współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej koordynując realizację Planu Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego. Istotna rola Grupy w budowie segmentu naziemnego zapewnia maksymalną suwerenność przyszłych satelitów eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP.

— Rozpoczynamy współpracę nad przygotowaniem nowego i unikalnego produktu dla Sił Zbrojnych RP, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. System ten może zapewnić nieograniczony dostęp do zdjęć satelitarnych w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej, dostarczanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie platformą do dalszego rozwoju kompetencji w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych, a co za tym idzie również w obszarze analizy produktów tego systemu. Przyjęte porozumienie to dopiero początek dłuższej współpracy w ramach tego trójstronnego partnerstwa, z korzyścią dla bezpieczeństwa narodowego Polski — skomentował Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej PGZ.

W uroczystym rozpoczęciu współpracy podczas MSPO w Kielcach, wzięli udział (od lewej) prezes WZŁ-1 Robert Kudelski, prezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek oraz Rafał Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel ICEYE.    

WZŁ-1 w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej będzie odpowiedzialny za dostarczenie mobilnej stacji naziemnej, która umożliwi bezpieczne i niezawodne zarządzanie systemem w każdych warunkach i z każdego miejsca dyslokacji wojsk. Koncepcja stacji obejmuje przede wszystkim rozwiązania spełniające wymagania współczesnego pola walki w zakresie teleinformatyki, bezpieczeństwa użytkowania, transmisji danych czy zasilania. Bazuje ona na rozwiązaniach kontenerowych z dedykowanym systemem antenowym zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego i ich późniejszą dystrybucję, realizując potrzeby Sił Zbrojnych RP.

— WZŁ-1 S.A. od wielu lat systematycznie rozwija swoje kompetencje w obszarze satelitów komunikacyjnych. Jesteśmy producentem większości terminali satelitarnych wykorzystywanych obecnie przez wojsko. Ponadto posiadamy doświadczenie w realizacji projektów z wykorzystaniem budynków kontenerowych. Nasze rozwiązania są w pełni kompatybilne z pomieszczeniami sprzętowymi wykorzystywanymi obecnie w wojsku. Koncepcja Mobilnej Stacji Naziemnej, bazująca na wieloletnim doświadczeniu firmy, została stworzona na potrzeby zabezpieczenia systemów łączności polowej i satelitarnej dla Sił Zbrojnych RP. Projekt realizowany wspólnie z ICEYE i PGZ doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby rozpoznania pola walki — powiedział Robert Kudelski, prezes zarządu WZŁ-1.

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!