Polska

Elemental Holding zbuduje zakład recyklingu elektroniki za ponad 400 mln PLN

Elemental H2tech sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej Elemental Holding uzyskała od Katowickiej SSE decyzję o wsparciu dla projektu budowy zakładu odzysku miedzi i metali szlachetnych ze zużytego sprzętu elektronicznego.

W pierwszym zakładzie spółki Elemental Strategic Metals, przy recyklingu zużytych akumulatorów litowo-jonowych z pojazdów elektrycznych, baterii z laptopów i telefonów komórkowych oraz katalizatorów, pracę znajdzie około 150 osób. W Zawierciu odzyskiwane będą takie pierwiastki jak lit, kobalt, platyna, pallad oraz rod. © Elemental Holding

Elemental H2Tech zainwestuje ponad 400 mln PLN i zatrudni co najmniej 150 osób w zakładzie odzysku miedzi i metali szlachetnych. Produkowane w innowacyjnym zakładzie metale pochodzić będą w całości z procesów recyklingu prowadzonych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii, co zapewniać będzie niski ślad węglowy.

To pierwsza fabryka spółki z grupy Elemental, która skorzysta ze zwolnień podatkowych w strefie, a druga w Zawierciu. W 2022 roku Elemental Strategic Metals rozpoczął budowę fabryki recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów, który ma być otwarty na przełomie 2023/2024. To projekt wart około 380 mln PLN, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ‘Szybka Ścieżka – IPCEI’. 

- Projekt Elemental H2 Tech Sp. z o.o. wpisuje się w szerszy plan budowy przez Grupę Kapitałową Elemental Holding kompetencji technologicznych w zakresie przetwarzania materiałów zawierających metale strategiczne dla rozwoju nowych technologii. Uzyskanie decyzji KSSE o wsparciu jest jednym z warunków, które mogą przesądzić o realizacji projektu w Zawierciu, który stanowiłby element budowy unikalnego na skalę światowa kompleksu metalurgicznego – podsumowuje Michal Zygmunt, Wiceprezes Zarządu Elemental Holding S.A. – Projekt jest niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia innowacyjnej gospodarki światowej, ale również tej lokalnej. Dzięki tej inwestycji zyska społeczność lokalna, bo pojawią się nowe miejsca pracy, ale zyska też ekosystem, ponieważ recykling jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego od tradycyjnego wydobycia metali.

W Zawierciu ruszyła budowa wielkiego zakładu recyklingu akumulatorów  litowo-jonowych Elemental Strategic Metals - investmap.pl