Polska

Amerykańskie zlecenia obronne trafiają do Polski

Polska intensyfikuje współpracę z amerykańską firmą Raytheon specjalizującą się w zaawansowanych systemach elektronicznej obrony. Współpraca ta to krok ku wzmocnieniu krajowego przemysłu elektronicznego i otwarcie drzwi dla nowych inwestycji.

© Puls Biznesu

W obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej Polska podejmuje decyzje inwestycyjne, które mają na celu wzmocnienie krajowego bezpieczeństwa. Współpraca z międzynarodowymi partnerami oraz rozwój rodzimego przemysłu zbrojeniowego stają się kluczowymi elementami tej strategii.

Współpraca z Raytheon

Jednym z ważniejszych kroków w kierunku wzmocnienia krajowego bezpieczeństwa jest współpraca z amerykańską firmą Raytheon. W ramach zawartej umowy na realizację drugiej fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu WISŁA kolejne baterie Patriot będą produkowane we współpracy z polskimi firmami, w tym z PIT-RADWAR.

Polska pozyska kolejnych 6 baterii razem ze sprzętem towarzyszącym, w tym radarami dookólnymi LTAMDS monitorującymi przestrzeń w zakresie 360 stopni oraz zapasem pocisków PAC-3 MSE. W skład jednej baterii wchodzi 8 wyrzutni Patriot.

Tom Laliberty, prezes ds. systemów obrony lądowej i przeciwlotniczej w firmie Raytheon, podkreślił, że pierwsze dostawy wyrzutni dla nowo zamówionych baterii są planowane na 2027 rok.

Firma PIT-RADWAR będzie odpowiedzialna za produkcję anten IFF dla nowoczesnych radarów wpiętych w system Patriot. W drugiej fazie programu będą to radary LTAMDS. Jak wspomnieliśmy powyżej te nowoczesne radary, obserwują przestrzeń w promieniu 360 stopni, co pozwala na skuteczniejszą obronę przed różnymi zagrożeniami, takimi jak pociski manewrujące, balistyczne, samoloty czy drony.

Rozwój zakładów Mesko

Zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej, z tradycjami sięgającymi 1924 roku, odgrywają kluczową rolę w krajowej strategii obronnej. W ramach planowanej rozbudowy Zakłady Mesko zwiększą produkcję amunicji, systemów rakietowych i innych nowoczesnych produktów zbrojeniowych. Wśród nowych przedsięwzięć znajduje się produkcja elementów dla systemów rakietowych Himars, Chunmoo oraz Javelin.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastian Chwałek, podkreśla, że inwestycje te przyczynią się do zatrudnienia kolejnych "setek pracowników". Działania są częścią szerszego planu PGZ, mającego na celu wzmocnienie pozycji Polski w branży obronnej na arenie międzynarodowej.