Polska

WAT i SpaceForest. Współpraca w kosmosie

Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) oraz firma SpaceForest podpisały list intencyjny, który otwiera nowy rozdział w dziedzinie badań i rozwoju technologii kosmicznych w Polsce.

Przedstawiciele WAT i SpaceForest podpisują list intencyjny© WAT

SpaceForest, znana z innowacyjnych projektów w dziedzinie technologii rakietowej, łączy siły z WAT, jednym z czołowych ośrodków naukowych w kraju. List intencyjny, który otwiera nowy rozdział w dziedzinie badań i rozwoju technologii kosmicznych w Polsce podpisany został przez Rektor-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysława Wachulaka oraz prezesa zarządu spółki SpaceForest, Roberta Magierę.

Potrzebujemy partnera naukowego, który zna się na technologiach rakietowych, do tworzenia ekspertyz, potwierdzających bezpieczeństwo trajektorii lotu rakiety Perun – mówi Robert Magiera.

Współpraca między WAT a SpaceForest ma na celu przyspieszenie badań i rozwoju technologii kosmicznych, które mogą przynieść korzyści zarówno dla sektora obronnego, jak i cywilnego. Wspólne projekty będą skupiać się nie tylko na rozwoju technologii, ale także na kształceniu młodych inżynierów i naukowców, którzy stanowić będą o przyszłości polskiego przemysłu kosmicznego.

SpaceForest sp. z o.o. to jedno z czołowych przedsiębiorstw w Polsce specjalizujące się w rozwoju technologii rakietowych i kosmicznych. Firma jest znana z innowacyjnych projektów w dziedzinie napędów rakietowych, technologii kompozytowych oraz systemów telemetrycznych, telekomunikacyjnych i mikrofalowych.

Rektor-Komendant WAT zwrócił uwagę, że uczelnia od lat zajmuje się nie tylko kształceniem profesjonalnych, technicznych kadr oficerskich i cywilnych na potrzeby Sił Zbrojnych oraz naszej gospodarki narodowej. - Oprócz kształcenia zajmujemy się także rozwojem nauki, pracami wdrożeniowymi na potrzeby naszego kraju oraz eksperckim wsparciem dla jednostek resortu Obrony Narodowej, firm i gospodarki. Uczelnia jest również swoistym hubem technologicznym dla Sił Zbrojnych RP, współpracując bardzo blisko z instytucjami MON, zajmującymi się nowoczesnymi technologiami przeznaczonymi dla wojska, np. Agencją Uzbrojenia i Departamentem Innowacji. Jeśli natomiast mówimy o uzbrojeniu, w tym oczywiście o technologiach rakietowych, o których mowa w podpisanym liście intencyjnym, nasz Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa jest jedną z najważniejszych instytucji eksperckich w tym zakresie w kraju i będzie głównym partnerem SpaceForest w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wesprzeć polski sektor gospodarczy, jednocześnie realizując naszą misję – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Współpraca między WAT a SpaceForest to nie tylko krok w kierunku wzmocnienia pozycji Polski w kosmosie, ale także szansa na przyciągnięcie międzynarodowych inwestycji.