Polska

Centrum Cyberbezpieczeństwa w Warszawie. Innowacje WAT za 208 mln PLN

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie inwestuje w budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa. Projekt o wartości 208 mln PLN ma na celu stworzenie nowoczesnej infrastruktury badawczej, która przyczyni się do wzmocnienia potencjału obronnego Polski.

© WAT

Umowę na realizację Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa podpisała firma  Unibep. W ramach inwestycji powstanie nowoczesne zaplecze naukowo-dydaktyczne, które będzie służyć do badań i rozwoju nowych technologii w Siłach Zbrojnych RP. Szczególny nacisk zostanie położony na cyberbezpieczeństwo, które w dzisiejszych czasach jest kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego. - W Centrum nasi naukowcy będą realizować innowacyjne badania na skalę krajową i światową w zakresie sztucznej inteligencji, symulacji wirtualnej, rzeczywistości rozszerzonej i cyberbezpieczeństwa – mówi Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

W Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa znajdować się będą laboratoria i pomieszczenia dydaktyczne Wydziały Cybernetyki WAT oraz Eksperckiego  Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa MON.

Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa będzie składać się z dwóch czterokondygnacyjnych części połączonych szklanym łącznikiem. Wewnątrz obiektu zlokalizowane zostaną zaawansowane technologicznie pomieszczenia i laboratoria. Wśród nich znajdzie się Cyberpoligon – specjalistyczne laboratorium gier wojennych, Cyber Center of Excellence (CCOE), oraz laboratorium systemów śledzenia obiektów pola walki z dedykowanym pomieszczeniem technicznym.

Nie zabraknie również laboratoriów symulacji wirtualnej w systemach zarządzania polem walki, laboratorium systemów mobilnych oraz Analitycznego Centrum Gier i Analiz Strategicznych. W obiekcie przewidziano także laboratorium informatyczne oraz nowoczesne pracownie technologiczno-wytwórcze, takie jak pracownia obwodów drukowanych, centrum druku 3D oraz specjalistyczne stanowiska do obróbki precyzyjnej.

Całość uzupełnią serwerownia, sale wykładowe, centrum konferencyjne oraz niezbędne pomieszczenia techniczne i socjalne, które zapewnią komfort pracy dla badaczy, pracowników i studentów.

Jednym z najciekawszych elementów Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa będzie kopuła z ekranem w formie półsfery, która ma służyć jako symulator wirtualny.

Unibep nie jest nowicjuszem we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Firma ma na swoim koncie już realizację Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Elektroniki WAT. To właśnie sukces tego projektu przyczynił się do ponownego wyboru Unibep jako głównego wykonawcy kolejnej inwestycji.

Nowy projekt o kryptonimie „ROZMARYN”

Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Kubara Lamina S.A., SILTEC Sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. łączą siły w realizacji projektu o kryptonimie „ROZMARYN”. Jego głównym celem jest opracowanie autonomicznego systemu do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Projekt ten zdobył finansowe wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, otrzymując dofinansowanie w wysokości 26 mln PLN.

W ramach projektu „ROZMARYN” przewidziano stworzenie mobilnej broni niekinetycznej do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych w formie demonstratora technologii z propozycją kontynuacji jej rozbudowy do prototypu po uzyskaniu zgody MON. Broń ta będzie generować impulsy mikrofalowe o mocy co najmniej 1 GW, a jej kluczowymi elementami będą: układ zasilania, generator impulsów HPM, antena oraz podwozie.

Efekt końcowy projektu to nowoczesne uzbrojenie, które będzie mogło być wykorzystane w obronie kluczowych elementów systemów obronnych, takich jak „Wisła” czy „Narew.” Co więcej, broń ta będzie mogła być zintegrowana z innymi systemami takimi jak „Bystra”, „Pilica”, czy też „Pilica +”.