Polska

Jetson zdobywa 15 mln USD na latające auta ze wsparciem Will.i.am

Polska firma Jetson zdobyła 15 mln USD na rozwój latających samochodów dzięki wsparciu artysty Will.i.am, lidera Black Eyed Peas.

Latający samochód od firmy Jetson© Jetson

Polska firma Jetson, prowadzona przez inżyniera Tomasza Patana, zdobyła znaczące wsparcie finansowe w wysokości 15 mln USD na rozwój innowacyjnych latających samochodów. Jednym z kluczowych inwestorów okazał się być znany artysta Will.i.am, lider zespołu Black Eyed Peas.

Jetson pracuje nad załogowym oktokopterem, który ma zdolność wznoszenia się na wysokość do 3657 metrów. Ten nowatorski projekt przyciągnął uwagę wielu inwestorów, w tym Will.i.am. Amerykański muzyk, współzałożyciel grupy muzycznej Black Eyed Peas, raper i piosenkarz nie tylko zdecydował się wesprzeć finansowo projekt, ale również zakupił pierwszy egzemplarz latającego pojazdu. 

Misją Jetson jest demokratyzację lotów. Firma chce uczynić przestworza dostępnymi dla wszystkich. Stephan D’haene, dyrektor generalny Jetson, podkreśla, że wsparcie finansowe na poziomie 15 mln USD świadczy o tym, że inwestorzy wierzą w unikalność ich propozycji. Latający samochód ma trafić do sprzedaży w 2024 roku i ma działać w Stanach Zjednoczonych na podstawie licencji klasy G.

Naszą misją w Jetson jest demokratyzacja lotów i uczynienie nieba dostępnym dla wszystkich. Runda zalążkowa o wartości 15 mln dolarów wyraźnie pokazuje, że inwestorzy rozumieją naszą unikalną propozycję wartości. Podchodzimy do miejskiej mobilności powietrznej, opracowując i wprowadzając na rynek samoloty eVTOL w ramach istniejących ram prawnych. To może być największa szansa w lotnictwie od czasu, gdy bracia Wright wzbili się w powietrzepowiedział Stephan D’haene.

Latający pojazd ma osiągać prędkość do 100 km/h, wznosząc się na wysokość aż 500 m nad powierzchnią ziemi. Szacowany czas jego lotu to około 20 minut, co sugeruje, że jest w stanie przebyć odległość do 33 km.

Sterowanie dronem będzie intuicyjne, dzięki dwóm drążkom kontrolnym. Pierwszy z nich odpowiada za manewrowanie w poziomie, natomiast drugi kontroluje wznoszenie i opadanie.

Twórcy pojazdu zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Wbudowany komputer pokładowy, w sytuacji niskiego poziomu baterii, aktywuje procedurę bezpiecznego lądowania.

Will.i.am od wielu lat pasjonuje się najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Interesujące jest to, że nie ogranicza się jedynie do inwestowania w nowatorskie projekty, ale aktywnie uczestniczy w procesie kreacji futurystycznych środków transportu. Jego współpraca obejmuje takie marki jak DeLorea czy Mercedes-Benz.