Polska ma szansę stać się liderem w produkcji baterii samochodowych
Polska znajduje się w ekskluzywnej grupie pięciu krajów, które mogą odnieść znaczne korzyści z trwającego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
© LG Energy Solution
Według analizy Bloomberga, w obliczu globalnej transformacji gospodarczej, Polska wyłania się jako kraj z ogromnym potencjałem, by stać się „bateryjnym potentatem". W 2022 roku eksport baterii oraz surowców do ich produkcji, w tym ogniw, stanowił aż 2,4% wartości całkowitego eksportu naszego kraju, osiągając sumę 38 mld PLN. W kontekście rosnących napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi Polska — wraz z Wietnamem, Meksykiem, Marokiem
i Indonezją — ma szansę wybić się na arenie międzynarodowej właśnie dzięki rozwijającemu się sektorowi produkcji baterii.
Według Bloomberga Polska wraz z Wietnamem, Meksykiem, Marokiem i
Indonezją jest w stanie wykorzystać zmieniającą się dynamikę globalnych łańcuchów dostaw wynikającą z konfliktu między Waszyngtonem a Pekinem.
Nasz kraj, znajdując się na przecięciu pojawiających się podziałów geopolitycznych, skutecznie wykorzystuje swoją rolę pośrednika między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, oraz między Chinami i Europą, przyciągając inwestycje i handel międzynarodowy z obu stron konfliktu.
Atutem centralne położenie geograficzne Polski
Strategiczne położenie Polski w Europie, sprawia, że staje się ona ważnym graczem w łańcuchu dostaw nowoczesnych technologii. Z raportu Bloomberga wynika, że wymienione kraje, odpowiadające za 4% światowego PKB, przyciągnęły ponad 10% globalnych inwestycji od 2017 roku, wynoszących 550 mld USD.
Polska jako most łączący wschód z zachodem
Strona internetowa Bloomberga podkreśla, że Polska i inne wymienione kraje przyciągają znaczną liczbę inwestycji i handlu międzynarodowego, będąc beneficjentami obu stron konfliktu. Pokazuje to ich zdolność do przystosowania się do nowych realiów geopolitycznych i wykorzystywania ich na swoją korzyść. Polska, może odegrać ważną rolę w przyszłych projektach i inicjatywach, kształtujących nowy porządek gospodarczy i technologiczny wykorzystując swoje centralne położenie.
Polska drugim producentem ogniw i baterii Li-ion na świecie
Polska stała się drugim po Chinach największym na świecie producentem ogniw i baterii Li-ion, a wiodącą rolę w tym sukcesie odegrały takie firmy jak LG Chem, Umicore, SK Innovation czy Northvolt, które sprawiły, że zaczęliśmy importować surowce do produkcji ogniw, choćby grafit z Chin, co podniosło wartość importu z Państwa Środka o 112% w stosunku do roku 2017.
Inwestycje i rozwój infrastruktury
Gigafabryka LG Energy Solution w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem jest największym tego typu zakładem w Europie. Ponadto, w Nysie powstała fabryka Umicore, a w planach jest nowy zakład Ionway, będący wspólnym przedsięwzięciem Umicore i Volkswagena. Polska, korzystając z dotychczasowej współpracy z producentami samochodów, ma ambicje wykraczać poza rolę podwykonawcy.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl