Pierwsza od dekad nowa fabryka PCB w Europie powstaje w Wilnie
Po okresie stagnacji w europejskim sektorze produkcji płytek drukowanych, grupa Teltonika przełamuje zastój, inwestując w budowę pierwszej od wielu lat nowej fabryki PCB w Wilnie. Projekt ten zwiastuje istotne przemiany w branży.
© Teltonika
W Wilnie, stolicy Litwy, rozpoczęła się budowa nowoczesnej fabryki płytek drukowanych (PCB), która ma być pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Europie od wielu lat. Inwestycja, która jest realizowana przez znany koncern Teltonika — lidera w produkcji zaawansowanych rozwiązań technologicznych ma na celu ożywienie europejskiego rynku PCB, który od dłuższego czasu pozostawał w cieniu azjatyckich gigantów.
Dynamiczny postęp budowy
Tempo prac budowlanych przy fabryce w Wilnie jest imponujące. Po zainstalowaniu wzmocnionych konstrukcji betonowych zarys przyszłego zakładu stał się wyraźny. W tym tygodniu w fundamentach budynku zakopano symboliczną kapsułę czasu z listem do przyszłych pokoleń. Oczekuje się, że dach fabryki zostanie zamontowany jeszcze w tym roku, a następnie rozpoczną się prace wykończeniowe wnętrz. Zakład produkcyjny będzie charakteryzował się pełną digitalizacją procesów, co ma na celu skrócenie czasu realizacji zamówień oraz optymalizację kosztów produkcji.
Minęło już kilka dekad, odkąd ktokolwiek w Europie zbudował nową fabrykę PCB. Ten rynek jest zdominowany przez kraje azjatyckie, a Europa ma coraz mniej producentów. Biorąc pod uwagę te trendy, budowa tej fabryki ma wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju grupy firm Teltonika. Ta inwestycja pozwoli nam skrócić czas realizacji produkcji, rozszerzyć ochronę własności intelektualnej dla technologii, które rozwijamy, zmniejszyć ryzyko w łańcuchu dostaw i stać się niezależnymi od decyzji politycznych stron trzecich — mówi Arvydas Paukštys, założyciel i prezes grupy firm Teltonika.
Zaawansowane technologie i specjalizacja
Specjalizacją fabryki będą płytki PCB przeznaczone dla zaawansowanych technologicznie produktów, z rozwijaniem technik HDI (High Density Interconnect), SBU (Sequential Build Up) i Flex-Rigid, a także projektowaniem płytek dla urządzeń działających na wysokich częstotliwościach.
Innowacyjność zakładu podkreślają technologie, które zostaną wprowadzone po raz pierwszy na europejskim rynku. Przykładowo, fabryka Teltonika będzie pionierem w stosowaniu wyłącznie cyfrowej technologii drukowania maski lutowniczej oraz techniki pionowego ciągłego platerowania (VCP) w produkcji seryjnej. Ponadto duży nacisk położony zostanie na aspekty ekologiczne, z systemami recyklingu i oczyszczania wód odpadowych i procesowych, co pozwoli na zredukowanie wpływu produkcji na środowisko.
W realizacji przedsięwzięcia Teltonika wspomaga się doświadczeniem Rico Schlutera, eksperta z ponad czterdziestoletnim stażem w branży PCB, który przyczynił się do powstania kilku podobnych zakładów.
Fabryka PCB Teltonika jako przyszłościowe miejsce pracy
Fabryka o powierzchni 33 000 m², wyposażona w najnowocześniejsze technologie automatyzacji, stanie się miejscem pracy dla około 250 specjalistów. Zgodnie z planem, zakład rozpocznie swoją działalność na początku 2025 roku, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych obiektów tego typu na Starym Kontynencie.
Arvydas Paukštys, założyciel i prezes grupy Teltonika, podkreśla strategiczne znaczenie inwestycji dla rozwoju firmy oraz całego europejskiego sektora elektroniki. - To krok milowy dla naszej firmy i znaczący impuls dla europejskiego przemysłu PCB. Dzięki tej fabryce skrócimy czas realizacji produkcji, zwiększymy ochronę własności intelektualnej oraz zmniejszymy ryzyko związane z łańcuchem dostaw. Co więcej, staniemy się niezależni od wpływów politycznych, które mogą zakłócać stabilność dostaw.
Nowa fabryka PCB w Wilnie będzie częścią większego kompleksu technologicznego Teltonika High-Tech Hill, który ma przyciągnąć około 6 000 pracowników i stworzyć ekosystem dla innowacji technologicznych. Oprócz fabryki PCB, na terenie parku powstaną nowe zakłady montażu elektroniki, centrum danych oraz laboratoria.
Inwestycja warta 143 mln EUR
Inwestycja w wysokości 143 mln EUR, z czego większość przeznaczona zostanie na zakup specjalistycznego sprzętu produkcyjnego, ma być gwarancją, że fabryka PCB Teltonika stanie się wzorem innowacyjności i efektywności. To ambitny krok naprzód dla europejskiego przemysłu elektronicznego, który może przynieść długo oczekiwane zmiany w dynamice globalnego rynku PCB.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl