Polska

APS z Gdyni: rewolucja antydronowa na świecie

Advanced Protection Systems SA (APS), dzięki swojej przełomowej technologii radarowej i systemowi SKYctrl, wyznacza nowe standardy w globalnej branży high-tech. Firma zyskała międzynarodowe uznanie, stając się kluczowym graczem na rynku bezpieczeństwa.

 Systemu do wykrywania i neutralizacji dronów SKYctrl firmy APS© Materiały Prasowe

Gdyńskie Advanced Protection Systems SA, w krótkim czasie, stało się wiodącą polską firmą high-tech i zdobyło uznanie na arenie międzynarodowej. Głównym powodem tego sukcesu, było opracowanie innowacyjnej technologii radarowej oraz systemu SKYctrl do wykrywania i neutralizacji dronów. Rozwiązania te znalazły zastosowanie zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym.

- Mamy konkretne plany na przyszłość. I choć już dziś przestaliśmy być „lokalnym start-upem”, a przeszliśmy do etapu skalowania biznesu, zdajemy sobie sprawę, że nadal jesteśmy na początku wdrażania „tarczy” antydronowej, zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym — mówi dr Radosław Piesiewicz, COO i współzałożyciel APS.

Drony w konflikcie ukraińskim: współczesne zagrożenie dla bezpieczeństwa

Konflikt na Ukrainie sprawił, że kraj ten stał się poligonem doświadczalnym dla technologii wojskowych, w tym dronów. Zachodnie agencje wywiadowcze donoszą, że każdego dnia neutralizowanych jest tam od 160 do 300 bezzałogowych statków powietrznych. Do zakupu drona nie są wymagane żadne specjalne zezwolenia, a takie urządzenie można nabyć już za kilkaset dolarów.

Odpowiednio zmodyfikowane drony, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, na przykład przenosząc małe ładunki wybuchowe. Tradycyjne systemy radarowe często nie są w stanie ich wykryć, głównie ze względu na niską wysokość lotu i ograniczony zasięg, który utrudnia ich identyfikację.

Wyzwania te skierowały uwagę ekspertów ds. bezpieczeństwa na rozwiązania oferowane przez firmę APS. - Wojna na Ukrainie przyspieszyła to, o czym byliśmy przekonani, że wkrótce nastąpi, czyli że drony będą aktywnie wykorzystywane na nowoczesnym polu walki, w wojnie asymetrycznej, w której urządzenie za kilkaset dolarów jest w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć wart miliony dolarów czołg, radar czy instalację infrastruktury krytycznej — mówi dr Maciej Klemm, prezes zarządu APS.

Dr Radosław Piesiewicz — COO i współzałożyciel firmy APS dodaje: - Byliśmy przygotowani pod względem technicznym oraz logistycznym, ponieważ potencjalne zagrożenia związane z wykorzystaniem dronów dostrzegliśmy już 8-9 lat temu. Opracowaliśmy własną gamę sensorów radarowych, głównie wykorzystywanych do wykrywania małych dronów oraz obiektów poruszających się nisko i wolno. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami Wojska Polskiego.

- Advanced Protection Systems to firma high-tech. Mamy zdolny zespół ludzi o bardzo wielu specjalizacjach — od ekspertów z mechatroniki, elektroniki czy robotyki do osób zajmujących się opracowywaniem algorytmów przetwarzania sygnałów oraz sztuczną inteligencją. W związku z tym, że stale się rozwijamy, cały czas powiększamy nasz zespół o doświadczonych specjalistów, a także najzdolniejszą młodzież — mówi dr Maciej Klemm, prezes zarządu APS.

Technologia APS odpowiedzią na zagrożenia dronami

APS obsługuje obecnie klientów w 22 krajach i jest uznawana za jedną z 10 najlepszych firm w branży systemów antydronowych na świecie, co potwierdza raport Absolute Reports z sierpnia 2023 roku. APS regularnie otrzymuje prestiżowe nagrody, w tym odznaczenie „Teraz Polska”, a także Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego za innowacyjne wykorzystanie nowych technologii, przyznaną podczas targów XXXI MSPO.

Systemy antydronowe APS wykorzystują Polskie Siły Zbrojne. Sprzęt APS trafia także na Ukrainę. Ponadto firma współpracuje z międzynarodowymi partnerami, takimi jak brytyjska MSI Defence Systems Ltd, rozszerzając swoje działania na skalę globalną.

Obecnie, rozwiązania antydronowe APS są wykorzystywane na czterech kontynentach. Firma konsekwentnie pracuje nad doskonaleniem swoich technologii, wprowadzając na rynek cztery modele radarów FIELDctrl oraz trzy warianty systemu SKYctrl, które są modułowe i skalowalne.

SKYctrl to zaawansowany system wykrywania, śledzenia i neutralizacji dronów, który wykorzystuje innowacyjne technologie radarowe i sensoryczne. Jego zdolność do identyfikacji nawet małych, nisko latających dronów, które mogą umknąć tradycyjnym systemom radarowym, czyni go niezwykle skutecznym w zapewnianiu bezpieczeństwa. SKYctrl nie tylko wykrywa zagrożenia, ale także zapewnia różne sposoby ich neutralizacji, takie jak zakłócanie sygnałów sterujących lub przejęcie kontroli nad dronem. Co ważne, system jest modułowy i skalowalny, co pozwala na dostosowanie go do konkretnych potrzeb i wymagań różnych środowisk. SKYctrl ma szeroki zakres zastosowań, obejmujący zarówno sektor cywilny, jak i wojskowy. Ponadto SKYctrl można zintegrować z innymi systemami bezpieczeństwa, zapewniając kompleksową ochronę przed zagrożeniami związanymi z nieautoryzowanym użyciem dronów.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl