Creotech Instruments rozwija nowe linie produkcyjne
Creotech Instruments, wiodąca polska firma z sektora technologii kosmicznych, ogłosiła, że prace budowlane przy nowym zakładzie w Piasecznie zakończą się do końca 2023 roku.
© Creotech Instruments
Creotech Instruments to szybko rozwijająca się polska spółka, która zajmuje czołowe miejsce w sektorze technologii kosmicznych. Z siedzibą w Piasecznie, firma specjalizuje się w produkcji i dostarczaniu zaawansowanych technologii mikrosatelitarnych, odgrywając ważną rolę w polskim i europejskim przemyśle kosmicznym. Założona przez grupę pasjonatów i ekspertów, Creotech szybko zyskała uznanie na rynku dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom i zaangażowaniu w międzynarodowe projekty kosmiczne. Spółka, która niedawno zadebiutowała na rynku GPW, zajmuje się nie tylko rozwojem technologii satelitarnych, ale także badaniami i rozwojem w obszarze technologii kwantowej.
Nowy zakład w Piasecznie, zajmujący prawie 3 000 m², będzie wyposażony w nowoczesne linie produkcyjne, clean-roomy do montażu elektroniki lotnej oraz sekcję integracji satelitów. Udogodnienia te umożliwią firmie budowę do 10 jednostek satelitarnych rocznie, każda o masie do 200 kg. Planowana jest również znaczna automatyzacja procesu montażu i integracji komponentów satelitarnych, co ma przyspieszyć produkcję i zwiększyć efektywność. - Creotech Instruments aktualnie prowadzi zaawansowane prace budowlane w Piasecznie (w nowym budynku firmy), których zakończenie planowane jest do końca 2023 roku. – mówi Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.
Wsparcie kapitałowe i rozwój
Creotech Instruments, dzięki wsparciu TFI PZU, jednego z największych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce, planuje znacząco przyspieszyć swój rozwój.
Creotech, która zadebiutował na rynku GPW w lipcu 2022, przenosząc się z NewConnect, skupia się na dwóch głównych segmentach biznesowych: kosmicznym i kwantowym.
- Konstelacja satelitów obserwacyjnych „Camilla” będzie składać się z co najmniej czterech satelitów, w tym trzech optoelektronicznych i jednego radarowego. Jest ona wynikiem umowy podpisanej przez Polskę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a koszt budowy został wyceniony na 85 mln EUR. Jesteśmy zainteresowani tym projektem, ponieważ platforma satelitarna HyperSat, którą na przestrzeni ostatnich lat opracowaliśmy, doskonale spełnia wymagania i zadania, jakie są oczekiwane od tego typu konstelacji. Jesteśmy rozpatrywani jako potencjalny beneficjent projektu i dostawca satelitów, natomiast decyzja leży po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zbudowanie własnych satelitów zdolnych do dostarczania danych o wysokiej rozdzielczości to w mojej opinii bardzo dobra decyzja. Zwłaszcza że będzie to projekt cywilny, który dopełni planowaną na 2025 r. konstelację satelitów wojskowych w ramach projektu „Piast”, w którym jako Creotech również bierzemy udział — mówi prezes Creotech Instruments, Grzegorz Brona.
- Pojawienie się TFI PZU, jednej z trzech największych instytucji zarządzających funduszami inwestycyjnymi w Polsce, jako akcjonariusza Creotech Instruments z udziałem ponad 8%, jest znaczącym i pozytywnym wydarzeniem dla polskiego sektora kosmicznego. TFI PZU zainwestowało w naszą firmę podczas ostatniej emisji akcji w październiku, dzięki czemu pozyskaliśmy około 60 mln PLN. Środki te znacznie przyspieszą nasz rozwój, pomagając nam stać się wiodącym dostawcą technologii mikrosatelitarnych w Unii Europejskiej, zarówno w projektach obronnych, jak i komercyjnych. Udział TFI PZU w naszym akcjonariacie to nie tylko wsparcie finansowe, ale także potwierdzenie jakości naszej pracy i perspektyw rozwoju, szczególnie w naszych dwóch głównych obszarach działalności: technologii kosmicznych i kwantowych – dodaje prezes Creotech Instruments.
Strategia i perspektywy
Creotech Instruments ma ambicję stać się głównym wykonawcą polskich projektów satelitarnych, współpracując z różnymi firmami i instytucjami naukowymi z branży kosmicznej. Firma ma również w planach rozwój zaawansowanej elektroniki i urządzeń dla sektora technologii kwantowych. Obejmuje to produkcję sprzętu dla komputerów kwantowych, systemów szyfrowania kwantowego oraz wyposażenia dla laboratoriów badających fizykę kwantową i wysokie energie.
Creotech Instruments i polski sektor kosmiczny
– Od 2017 roku pracujemy nad projektem HyperSat, który jest pierwszą w Polsce platformą satelitarną zaprojektowaną od podstaw przez polskich inżynierów. Platforma ta składa się z różnych modułów, które tworzą poszczególne podsystemy satelity. Dzięki HyperSat możemy projektować i produkować satelity o masie od 10 do kilkudziesięciu kilogramów, które mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak rozpoznanie obrazowe, telekomunikacja czy nawigacja z niskiej orbity Ziemi. Nasza platforma spełnia europejskie standardy projektowania i budowy systemów satelitarnych. Jest ona również podstawą dla misji 'EagleEye', której start planowany jest na rok 2024. Dodatkowo pracujemy nad rozszerzeniem naszej platformy, którą nazywamy Swan, aby do 2027 roku była zdolna do obsługi satelitów o masie do 200 kg — mówi prezes Creotech Instruments, Grzegorz Brona.
Creotech Instruments, w kontekście swojego rozwoju, przywiązuje dużą wagę do najnowszej umowy, która umożliwi Polsce posiadanie własnej konstelacji satelitów. Konstelacja „Camilla”, składająca się z co najmniej czterech satelitów, w tym trzech optoelektronicznych i jednego radarowego, ma rozpocząć działalność w 2027 roku. Projekt ten, wyceniany na 85 mln EUR, jest wynikiem współpracy Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Creotech Instruments, dzięki swojej platformie satelitarnej HyperSat, jest rozpatrywany jako potencjalny beneficjent i dostawca satelitów dla tego projektu.
Zbudowanie własnych satelitów zdolnych do dostarczania danych o wysokiej rozdzielczości jest kluczowe dla Polski, szczególnie w kontekście uzupełnienia planowanej na 2025 rok konstelacji satelitów wojskowych w ramach projektu „Piast”, w którym Creotech również bierze udział. Firma do tej pory zrealizowała ponad 50 projektów w sektorze kosmicznym, koncentrując się na projektach krajowych, projektach dla UE, ESA, a także na kontraktach komercyjnych.
Stabilność finansowa i rentowność
Creotech Instruments na koniec pierwszego półrocza zgromadziła 27,2 mln PLN środków pieniężnych. Większość z nich pochodzi z zaliczek na dotacje przeznaczone na konkretne projekty. Z wypowiedzi prezesa firmy wynika, że spółka będzie w stanie osiągnąć rentowność netto jeśli w pełni wykorzysta swoje rosnące moce produkcyjne, nad którymi obecnie intensywnie pracuje. Kluczowym czynnikiem, który umożliwi osiągnięcie tego celu, będzie skuteczna realizacja i zakończenie kolejnych projektów.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl