ML System i miliardy z UE
Polska branża energetyczna stoi u progu znaczącej transformacji, dzięki decyzji Komisji Europejskiej o wypłacie zaliczki w wysokości 5 mld EUR w ramach projektu REPowerEU.
© ML System
ML System, jako kluczowy gracz na rynku, ma szansę skorzystać z funduszy unijnych, w szczególności z programu REPowerEU, które obejmują zaliczkę w wysokości 5 mld EUR przeznaczoną na termomodernizację i rozwój infrastruktury energetycznej. – Takich pieniędzy na transformację energetyczną jeszcze nie było. Przypomnę, że program Mój Prąd wart był 2 mld PLN. Pieniądze muszą być wykorzystane do 2026 r., co niesie ryzyko niewydatkowania całej przyznanej kwoty. Wszystko zależy od decyzji urzędników. Oczywiście duża część tych pieniędzy pójdzie na infrastrukturę sieciową zakładów energetycznych, ale to i tak są ogromne pieniądze. Liczymy na termomodernizację bloków z wielkiej płyty — mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.
Obecnie jednak ML System boryka się z innymi problemami. Firma stoi przed szeregiem wyzwań, w tym opóźnieniami w inwestycjach budowlanych i spadkiem przychodów o 38% do 40 mln PLN w trzecim kwartale. Mimo to spółka intensyfikuje działania rozwojowe, w tym uruchamia nowe kanały dystrybucji dla produktów fotowoltaicznych. – Prace są rozwlekane. Opóźnienia idą w kwartały, a wręcz półrocza. Musimy czekać, aby dostarczyć szkło na budowy. Mniejsza wartość sprzedaży to także efekt wykorzystania linii produkcyjnych do prac rozwojowych. Intensyfikujemy działania w celu szybkiego uruchomienia nowych kanałów dystrybucji linii produktowej dachówek fotowoltaicznych i okładzin elewacyjnych. Trwają procedury odbioru nowego budynku o powierzchni 20 tys. m kw. - dodaje Dawid Cycoń.
W budowę nowej hali, która ma dwukrotnie zwiększyć dotychczasową powierzchnię produkcyjną, ML System zainwestował 33 mln PLN. Oczekuje się, że hala ta zostanie oddana do użytku na przełomie listopada i grudnia.
REPowerEU to unijny projekt, którego zadaniem jest uniezależnienie się do 2030 r. od rosyjskich paliw kopalnych.
Przyszłość ML System
W kontekście przyszłości firmy warto uwzględnić także kwestie prawne i etyczne, które mogą mieć wpływ na jej działalność. W ostatnim czasie przedstawiciele firmy odnieśli się do postępowania dotyczącego możliwej kary finansowej nałożonej na ML System. Sprawa dotyczy nieujawnienia publicznie poufnych informacji dotyczących współpracy z Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie. Warto przypomnieć, że ML System złożył wniosek do Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Radzie Lekarskiej, którego celem było ocenienie skuteczności urządzenia Covid Detector, opracowanego przez firmę do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, które miało działać bez użycia inwazyjnych metod.
Temat ten poruszyliśmy w artykule zatytułowanym „Afera Covid detector: Prezydent Duda i notowania ML System”
https://tek.info.pl/article/3004/afera_covid_detector_prezydent_duda_i_notowania_ml_system/0
Potencjalna maksymalna kara, która może zostać nałożona na ML System, wynosi 10,36 mln PLN.
Reprezentująca spółkę Anna Warzybok stwierdziła: - Nie utworzyliśmy żadnych rezerw finansowych na ten cel, gdyż nie widzimy ku temu podstaw. Postępowanie znajduje się w początkowej fazie, a my jesteśmy przekonani, że nasze działania informacyjne były zgodne z obowiązującymi wymogami. Ponadto, prace nad projektem Covid Detector nie zostały zakończone wraz z ustaniem pandemii. Obecnie trwają działania mające na celu rozszerzenie funkcjonalności urządzenia.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl