Polska

PIT-RADWAR: strategiczna umowa z Kongsberg i projekt ARTURO

PIT-RADWAR S.A. zawiera umowę z Kongsberg na morskie systemy rakietowe i angażuje się w projekt ARTURO, wzmacniając technologię obronną Polski.

Podpisanie umowy pomiędzy © PIT-RADWA a  Kongsberg Defence & Aerospace © PIT-RADWAR

PIT-RADWAR, będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisał umowę z norweską firmą Kongsberg Defence & Aerospace (KDA), która dotyczy wykonania i dostawy systemów dowodzenia i łączności dla dwóch Morskich Jednostek Rakietowych

Kontrakt, którego wartość przekracza 1,1 mld PLN netto, obejmuje dostawę 96 nowoczesnych jednostek, w tym Mobile Communication Centres (MCC), Squadron Command Vehicles (SCV), Battery Command Vehicles (BCV), Command Control Vehicles (CCV), Mobile Workshop Vehicles (MWV) oraz Naval Command Vehicles (NCV). Te zaawansowane systemy dowodzenia i łączności oraz wyrzutnie rakietowe zostaną dostarczone do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych, co znacząco wzmocni potencjał obronny Polski na morzu.

Realizacja tej umowy, będącej bezpośrednim wynikiem kontraktu podpisanego 5 września 2023 roku między Agencją Uzbrojenia a Kongsberg Defence & Aerospace, dotyczy dostawy nadbrzeżnych systemów rakietowych wyposażonych w pociski NSM (Naval Strike Missile). Zakończenie projektu przewidziane jest na rok 2029. Warto wspomnieć, że Polska Marynarka Wojenna już korzysta z dwóch systemów NDR dostarczonych przez KDA, a współpraca PIT-RADWAR z norweską firmą przy obydwu projektach świadczy o solidnym partnerstwie.

Projekt ARTURO© PIT-RADWAR

W fazę realizacji wchodzi projekt ARTURO

Dodatkowo PIT-RADWAR jest częścią konsorcjum przystępującego do wdrożenia projektu ARTURO. Projekt ten, finansowany przez Europejski Fundusz Obronny (EDF) 2021 i prowadzony przez Europejską Agencję Obrony (EDA) koncentruje się na rozwijaniu innowacyjnych technologii radarowych. Celem jest dostosowanie tych technologii do przyszłych wymagań operacyjnych europejskich sił zbrojnych, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obronności.

Projekt ARTURO, o wartości 20 mln EUR, skupia 25 uczestników z 11 państw i jest kierowany przez włoską firmę Leonardo. Rozpoczął się on 4 października 2023 roku w Rzymie i ma trwać 36 miesięcy. Jego celem jest rozwój najnowocześniejszych technologii, koncepcji i trendów w dziedzinie technologii radarowej.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. © tek.info.pl