Polska

Hanza AB konsoliduje siły w branży elektroniki: strategiczne przejęcie Orbit One

Hanza AB wzmacnia swoją pozycję w branży elektroniki, przejmując Orbit One za 367 mln SEK. Ta strategiczna akwizycja rozszerza operacje firmy w Szwecji i Polsce, obiecując wzrost i innowacje.

Podpisanie umowy "Hanza AB przejmuje Orbit One"© Materiały prasowe

- Orbit One, będąc szanowanym graczem w branży i jednym z wiodących producentów elektroniki, stanowi ważny element naszej strategii. Z dumą ogłaszamy przejęcie, które skutecznie rozwija nasz klaster produkcyjny w Szwecji i Europie Środkowej, będąc w pełnej zgodności ze strategią HANZA 2025 mówi Erik Stenfors, CEO Hanzy. 

W strategicznym posunięciu Hanza AB globalny lider w dziedzinie nowoczesnej produkcji, ogłosił przejęcie wszystkich udziałów w szwedzkiej firmie Orbit One AB, specjalizującej się w produkcji kontraktowej elektroniki i elektromechaniki. Akwizycja ta, wyceniana na 367 mln SEK, z dodatkową ceną zakupu do 91 mln SEK w zależności od wyników w 2024 roku, znacząco wzmacnia pozycję Hanza na rynku skandynawskim i w Europie Środkowej.

Szczegóły transakcji

Hanza będzie doskonałym i długoterminowym właścicielem dla Orbit One, dysponując siłą i zdolnościami niezbędnymi do jego dalszego rozwoju. Doskonała komplementarność obu firm sprawia, że połączenie to tworzy jednego z najbardziej konkurencyjnych producentów kontraktowych w regionie skandynawskim. Ponadto, zarówno Hanza, jak i Orbit One, przywiązują dużą wagę do budowania pozytywnej kultury korporacyjnej opartej na trwałych i solidnych wartościach, co było istotnym aspektem przy wyborze nowego właściciela tłumaczy Mats Johansson, Członek zarządu i współwłaściciel Orbit One.

Orbit One, z rocznymi przychodami na poziomie ok. 1,1 mld SEK i zyskiem operacyjnym (EBITA) około 70 mln SEK, posiada dwie fabryki w Szwecji i jedną w Polsce, zatrudniając około 620 pracowników, w tym 65 inżynierów. Przejęcie szwedzkiej firmy nie tylko zwiększy zdolności produkcyjne Hanza, ale także przyczyni się do wzrostu zysków na akcję.

Finansowane i perspektywy

Transakcja finansowana jest za pomocą kredytów bankowych, co zapewnia niezbędną płynność finansową do jej zrealizowania. Po akwizycji Hanza utrzyma niski poziom zadłużenia, z długiem netto/EBITDA na poziomie maksymalnie 2,5. Finalizacja transakcji wymaga zgody odpowiednich organów regulacyjnych, która powinna zostać udzielona do stycznia 2024 roku.

– Unikalna koncepcja produkcyjna Hanzy wraz z wiodącą pozycją Orbit One w produkcji elektroniki to idealne połączenie. Razem będziemy w stanie rozwijać i rozszerzać naszą działalność, by stać się jeszcze silniejszymi w naszej branży. Ta transakcja jest korzystna zarówno dla naszych klientów, jak i pracowników – mówi Mattias Lindhe, CEO Orbit One.

Komentarze zarządu

Mats Johansson, członek zarządu Orbit One, podkreślił, że Hanza, jako nowy właściciel, jest doskonale przygotowana do kontynuowania rozwoju firmy. Erik Stenfors, CEO Hanza, wskazał, że przejęcie jest w pełni zgodne z komunikowaną strategią HANZA 2025 i stanowi ważny krok w rozwoju klastrowym firmy. Mattias Lindhe, CEO Orbit One, zaznaczył, że połączenie unikalnego modelu produkcyjnego Hanza z pozycją lidera Orbit One w produkcji elektroniki jest idealne.

Przejęcie Orbit One pozytywnie wpłynie na finansowe cele Hanza na rok 2025, co może skłonić zarząd do ich aktualizacji. Mattias Lindhe zainwestował 2 mln SEK, które otrzymał ze sprzedaży, z powrotem w akcje Hanza, zobowiązując się, że nie sprzeda ich przez najbliższe 12 miesięcy.

Hanza jest globalną firmą działającą w sektorze produkcyjnym, specjalizującą się w modernizacji i optymalizacji procesów przemysłowych. Została ona założona w 2008 roku, a w 2022 roku osiągnęła sprzedaż przekraczającą 3,5 mld SEK. Hanza jest notowana na głównej liście Nasdaq w Sztokholmie.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. © tek.info.pl