Polska
article miniature

Eneris rewolucjonizuje recykling baterii w Żarkach

Eneris, lider w dziedzinie ochrony środowiska i transformacji energetycznej, zainaugurował działalność największego w Europie zakładu recyklingu baterii litowych — Eneris B&R (Batteries & Recycling) w Żarkach.

Eneris B&R wprowadza innowacyjne podejście do recyklingu baterii litowych i odpadów akumulatorowych, w tym również odpadów produkcyjnych z branży elektromobilności. Dzięki wykorzystaniu zielonej energii w procesie mechanicznym zakład w Żarkach umożliwia odzysk strategicznych surowców i metali rzadkich, przyczyniając się do ograniczenia wydobycia nowych surowców i promowania zrównoważonego rozwoju.

Zakład w Żarkach ma zdolność przetwarzania 27 tys. ton baterii litowych rocznie, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku europejskiego. 

Zrównoważony rozwój wymaga praktycznego podejścia do kwestii środowiskowych, stosując przy tym wydajne i proekologiczne rozwiązania. Zgodnie z wymaganiami i pozwoleniami, nasz zakład w Żarkach jest w stanie przetworzyć 27 tys. ton baterii litowych pochodzących z rynku europejskiego. Pięcioletnie doświadczenie we współpracy z międzynarodowymi klientami referencyjnymi potwierdza jakość usług świadczonych przez Eneris — mówi Christophe Saint-Yves, prezes Eneris B&R.

— Niskoemisyjne, wykorzystujące zieloną energię przetwarzanie mechaniczne, pozwala osiągnąć wysoki stopień odzysku i wytworzyć wysokiej jakości czarną masę, czyli mieszaninę związków metali kierowanych do ponownego wykorzystania przy produkcji nowych akumulatorów wraz z miedzią, aluminium i polimerami — podkreśla Agata Juzyk, członek zarządu Eneris B&R.

W nowo otwartym zakładzie Eneris B&R w Żarkach przetwarzane będą baterie litowe, które pochodzą między innymi z pojazdów elektrycznych, takich jak samochody i autobusy. Akumulatory te, ze względu na swoją konstrukcję i skład, uznawane są za wyjątkowo wymagające w procesie recyklingu. Rynek europejski już teraz boryka się z niedoborem zdolności przetwarzania baterii, co w kontekście postępującej transformacji energetycznej i dynamicznego rozwoju sektora elektromobilności, będzie skutkować rosnącym zapotrzebowaniem na usługi recyklingowe. Należy pamiętać, że akumulatory litowe zawierają cenne metale, takie jak lit, kobalt czy nikiel, które odgrywają kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej. Skuteczny recykling tych materiałów nie tylko pomaga w zarządzaniu odpadami, ale również wspiera zrównoważony rozwój poprzez redukcję potrzeby wydobycia nowych surowców.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, każda bateria litowa wprowadzona do obiegu na rynek musi zostać poddana procesowi recyklingu. Dotyczy to zarówno zużytych akumulatorów, jak i odpadów produkcyjnych.