SDS Optic ze wsparciem w wysokości 3 mln EUR
SDS Optic, pionier w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań łączących biotechnologię z technologią medyczną, ogłosił otrzymanie wsparcia finansowego w wysokości 3 mln EUR (ok. 13 mln PLN) od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).
Otrzymanie pierwszej transzy finansowania jest wynikiem spełnienia przez SDS Optic rygorystycznych warunków umowy z EBI, zawartej w październiku 2023 roku, w tym uzyskania certyfikatu ISO 13485 nadanego przez jednostkę notyfikującą TÜV NORD GROUP, zakończenie pierwszej fazy badań klinicznych mikrosondy diagnostycznej w nowotworach piersi HER2, oraz pozyskania dodatkowego 1 mln EUR z emisji akcji w lutym minionego roku.
Mateusz Sagan, dyrektor operacyjny i ds. rozwoju biznesu SDS Optic, podkreśla, że proces uzyskania finansowania był wyjątkowo skomplikowany, ale ostatecznie bardzo satysfakcjonujący.
— Otrzymanie pierwszej transzy finansowania EBI to zwieńczenie długotrwałego i niezwykle skomplikowanego procesu due dilligence, negocjacji warunków umowy, serii spotkań z zespołami prawnymi oraz bardzo złożonym procesem administracyjnym prowadzącym do uruchomienia środków. Cały ten proces okazał się dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż sobie wszyscy zakładaliśmy a poziom trudności wielu zagadnień okazał się nawet bardziej złożony niż tradycyjne procesy M&A. Tym bardziej się cieszymy z otrzymania pierwszej transzy środków z EBI. Możemy dzięki temu powrócić do projektów i prac, które deklarowaliśmy naszym akcjonariuszom, a które niestety zostały opóźnione w związku z ilością i złożonością prac zmierzających do otrzymania finansowania EBI. Otrzymanie środków z EBI umożliwia nam znaczne skalowanie naszych działań, przyspieszenie prac w wielu obszarach, w tym w kwestiach korporacyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z mocnym naciskiem na skalowanie platformy inPROBE, poszerzanie rynków docelowych i wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma jest gotowa do szybkiego wzrostu i innowacji. Pięcioletni projekt rozwoju wspierany przez EBI pozycjonuje SDS Optic w zupełnie innej lidze, otwierając drogę do zwiększonej skalowalności i penetracji rynku. Ma to ogromne znaczenie w procesie komercjalizacji technologii — mówi Mateusz Sagan.
Wsparcie od EBI umożliwi SDS Optic znaczne skalowanie działalności, przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych oraz wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma planuje skupić się na rozwoju swojej flagowej technologii — inPROBE®, mikrometrycznego biosensora światłowodowego, który w połączeniu z elementami biologii molekularnej, chemii oraz bioinżynierii medycznej tworzy innowacyjną mikrosondę zdolną dokonywać pomiarów biologicznych żywej tkanki w ciele pacjenta (tzw. badania in vivo) przy bardzo wysokim poziomie czułości (pikogramy/ml — pg/ml) i specyficzności.
— Pierwsza transza otrzymana od Europejskiego Banku Inwestycyjnego stanowi znaczący kamień milowy dla SDS Optic. Nie tylko potwierdza nasze innowacyjne podejście, ale także umożliwia nam przyspieszenie naszego wzrostu. Jesteśmy już rozpoznawalni na świecie, a finansowanie EBI znacznie zwiększa nasze możliwości dotarcia do nowych inwestorów, nabywców i partnerów. Projekty technologiczne SDS Optic S.A. łączące wyjątkowo złożone dyscypliny naukowe charakteryzują się zmiennością, iteracyjnym charakterem rozwoju oraz częstą koniecznością szybkiej adaptacji do otoczenia. Pozyskany kapitał od EBI pozwoli spółce łatwiej podejmować decyzje oparte na doświadczeniach i pozyskiwanej z prowadzonych badań wiedzy, zapewniając niezbędne źródło finansowania, nawet gdy zdecydujemy o dodatkowych pracach niezbędnych przed finalną komercjalizacją — mówi Marcin Staniszewski, prezes zarządu SDS Optic.
SDS OPTIC specjalizuje się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych i zakaźnych, a także do monitorowania dostarczania leków w organizmie, wykorzystując technologie światłowodowe i biologię molekularną.
Spółka zamierza skupić w jednym miejscu (jako medtech-bio powerhouse) wybrane innowacyjne projekty naukowe związane z wykorzystaniem w medycynie rozwiązań fotonicznych i optoelektronicznych na różnych etapach ich zaawansowania.
Wizją firmy jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na raka i choroby chroniczne o 30% do 2030 roku oraz współtworzenie przyszłości w zakresie przełomowych technologii medycznych.
Od marca 2022 roku SDS Optic jest notowana na rynku NewConnect. Od początku istnienia start-up pozyskał na rozwój technologii finansowanie w wysokości ponad 60 mln PLN. W październiku 2023 roku spółka podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie venture debt w kwocie do 10 mln EUR. Zdywersyfikowane źródła finansowania gwarantują bezpieczeństwo rozwoju i stabilne prace nad komercjalizacją inPROBE®.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!