Polska
article miniature

Rozwój polskiego systemu satelitarnego

Budowa Narodowego Systemu Rozpoznania Satelitarnego jest kluczowym przedsięwzięciem realizowanym przez Biuro Projektów C4 PGZ S.A. Program ten odpowiada na potrzeby nowoczesnej obronności, koncentrując się na szybkim przetwarzaniu informacji.

Kluczowe aspekty współpracy

W ramach spotkania roboczego, które odbyło się w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a zorganizowane zostało przez Biuro Projektów C4 PGZ S.A., zaproszono do dialogu firmy z Grupy Kapitałowej PGZ, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, a także podmioty zewnętrzne takie jak ICEYE, TOPOLOGIC CONSULTING i SATIM. Wszystkie te firmy łączy zaangażowanie w rozwój technologii rozpoznania, w tym satelitarnego, co podkreśla multidyscyplinarny charakter przedsięwzięcia.

Strategiczne znaczenie systemu

System rozpoznania satelitarnego ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania sił zbrojnych, umożliwiając pozyskiwanie i przetwarzanie danych obrazowania satelitarnego w czasie rzeczywistym. Doświadczenia z operacji NATO w Afganistanie oraz trwającego konfliktu na Ukrainie pokazują, jak ważna jest zdolność do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na polu walki. 

Polska Grupa Zbrojeniowa, wykorzystując zasoby własne oraz potencjał podmiotów zewnętrznych, dąży do stworzenia systemu, który będzie w stanie sprostać tym wyzwaniom. To właśnie stało u podstaw umowy o współpracy, jaką w czasie 31. edycji MSPO podpisały ze sobą PGZ S.A., WZŁ-1 i ICEYE będący operatorem satelitów radarowych. Na mocy porozumienia, firmy ogłosiły współpracę w zakresie przygotowania dla Sił Zbrojnych RP konstelacji satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. Zorganizowane w Warszawie spotkanie jest kontynuacją i rozwinięciem tamtych porozumień. – Jako lider polskiego sektora obronnego realizujemy szeroką gamę projektów. Jednym z nich jest budowa Narodowego systemu rozpoznania satelitarnego dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. By zrealizować to zadanie wraz z Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1, zawarliśmy porozumienie z firmą ICEYE, ale także innymi podmiotami specjalizującymi się m.in. w przetwarzaniu i analizie danych satelitarnych. Wybraliśmy  wyspecjalizowane  podmioty i zaprosiliśmy ich przedstawicieli, by porozmawiać o tym, jak zbudować cały system oraz w jaki sposób efektywnie wykorzystać nasz wspólny potencjał –  podkreśla dyrektor Biura C4 PGZ S.A. dr Kamila Matela.

Przyszłość i rozwój

Podczas warsztatów omówiono szereg kwestii, od wsparcia planowania operacji satelitarnych, przez system zarządzania Big Data z wykorzystaniem AI, po analizę obrazów SAR przy użyciu sztucznej inteligencji. Spotkanie było również okazją do prezentacji opracowywanych rozwiązań i wyznaczenia nowych kierunków dalszych działań. Dyskusja podkreśliła, że Grupa Kapitałowa PGZ ma potencjał do skupienia rozproszonych kompetencji, oferując kompleksowy produkt dla Sił Zbrojnych RP, który odpowiada na obecne wyzwania geopolityczne.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!