Polska
article miniature

Łódzka fabryka Dell kluczowa w projekcie superkomputera z Cambridge

Polska fabryka Dell, jako pierwsza w swojej grupie, osiągnęła znaczący sukces, produkując supernowoczesne serwery chłodzone cieczą. Te innowacyjne rozwiązania technologiczne zostały wykorzystane do budowy superkomputera AI na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge. Obecnie uniwersytet rozważa drugi etap projektu, który ma na celu 10-krotne zwiększenie mocy obliczeniowej komputera.

Superkomputer AI, nazwany „Dawn”, zbudowany przez Uniwersytet Cambridge we współpracy z firmami Intel i Dell Technologies, został uruchomiony w listopadzie 2023 roku. Jego moce obliczeniowe są imponujące: jedna sekunda odpowiada pracy wszystkich ludzi na Ziemi pracujących 24h na dobę przez cztery lata. Obecnie rozważany jest drugi etap projektu, po którego zakończeniu „Dawn” ma szansę wejść do światowej czołówki najszybszych superkomputerów.

Dr Paul Calleja, dyrektor spółki uczelnianej na Uniwersytecie Cambridge, zapowiedział, że wartość zamówienia na drugą fazę projektu może wynieść 200 mln GBP. Decyzja rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych sześciu tygodni. Dla łódzkiego zakładu Della, który w październiku ubiegłego roku dostarczył kluczowe elementy superkomputera, w tym serwery chłodzone cieczą, jest to szansa na kolejne znaczące zamówienie.

Współpraca między łódzkim zakładem Della a Uniwersytetem Cambridge trwa już 18 lat. W tym czasie uniwersytet zakupił wiele serwerów z polskiej fabryki, często będących pierwszymi modelami z linii produkcyjnej. Tak było również w przypadku serwerów chłodzonych cieczą, które zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby Uniwersytetu Cambridge. Od złożenia zamówienia do dostarczenia sprzętu minęły zaledwie trzy miesiące, co świadczy o wyjątkowej efektywności fabryki.

Mamy za sobą 18 lat współpracy i nie zamierzamy tego zmieniać. Kupiliśmy przez ten czas z polskiej fabryki Della dużo serwerów, często były to pierwsze modele, które zjeżdżały z linii produkcyjnej. Tak było także z serwerami chłodzonymi cieczą, które fabryka wyprodukowała specjalnie dla nas. Wywiązała się świetnie z tego zadania: od złożenia przez nas zamówienia do dostarczenia sprzętu minęły trzy miesiące. To superszybko. Fabryka postarała się, by nasz superkomputer mógł ruszyć przed opublikowaniem listy najszybszych superkomputerów TOP500. Zajęliśmy 41. miejsce na świecie i pierwsze w Wielkiej Brytanii. Po drugiej fazie możemy wejść do światowej dwudziestki mówi Paul Calleja, dyrektor spółki uczelnianej na Uniwersytecie Cambridge.

Obecnie „Dawn” jest wykorzystywany w Cambridge w trzech głównych obszarach: badaniach nad czystą energią termojądrową, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w walce z rakiem oraz w tworzeniu modeli prognozy pogody. Od końca stycznia planowane jest otwarcie dostępu do superkomputera dla dodatkowych 40 projektów z różnych dyscyplin, w tym nauk humanistycznych, prawa, nauk społecznych i chemii. Od końca stycznia chcemy otworzyć dostęp do superkomputera, a w kolejce czeka 40 projektów z różnych dyscyplin. Jedna z nich to nauki humanistyczne: analiza starych angielskich manuskryptów i ustalenie ich autorów na podstawie zdobień pisma. Są także projekty z analizy prawa, badania z zakresu nauk społecznych czy chemii. AI jest przydatna we wszystkich dyscyplinach naukowych dodaje  dr Paul Calleja.

Polska fabryka Della, która dostarczyła do Uniwersytetu Cambridge ponad 250 serwerów ma również klientów w Polsce. Przygotowania do produkcji serwerów chłodzonych cieczą zajęły łódzkiemu zakładowi pół roku. Jest to pierwsza fabryka Della na świecie, w której wytwarzane są te produkty, a polskie know-how będzie wykorzystywane także w innych zakładach komputerowego giganta.

W Łodzi pracuje około 1400 osób, realizując zamówienia od klientów z regionu EMEA (Europe, Middle East, Africa). Jest to jedna z 10 lokalizacji produkcyjnych Dell Technologies na świecie. Przez 16 lat fabryka dostarczyła ponad 56 mln systemów, w tym komputerów stacjonarnych i serwerów. 

Dell zdecydował się na budowę fabryki w Polsce w 2006 roku. Inwestycja miała kosztować 189 mln EUR i stworzyć 3 tys. miejsc pracy. Pomoc publiczna w postaci zwolnień podatkowych i grantu na inwestycję miała sięgnąć 54,5 mln EUR. 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!