Polska

Największe firmy elektroniczne w Polsce

W artykule chcieliśmy przestawić największe firmy z obcym kapitałem produkujące elektronikę w Polsce. Tradycyjnie ranking wygrywa LG Mława, ale spójrzcie też na pozostałe 31 firm.

LG Electronic Mława to największa firma przemysłu elektronicznego w Polsce

Top 10

Od lat największą firmą branży elektronicznej w Polsce pozostaje LG Electronics Mława, prawdopodnie największe w Europie centrum produkcji TV. Skala działalności zakładu w Mławie jest ogromna: w roku 2019 obroty przekroczyły 9.2 mld PLN, zwiększając się w stosunku do roku 2018 o 13.9%. Zakład został założony jeszcze w czerwcu 2001 roku, a na koniec roku 2019 zatrudniał 1.602 osoby. Ósmy na naszej liście Heesung Electronics Poland to jeden z głównych poddostawców LG Mława, odpowiedzialny za montaż modułów elektronicznych (o całej grupie LG w Polsce piszemy w osobnym artykule).

Znacznie mnieszymi - choć wciąż o imponującej wielkości - przychodami może pochwalić się drugi na liście Signify Poland, którego obrót za rok 2019 wyniósł 6.6 mld PLN. Signify to oczywiście nowa nazwa funkcjonującego od lat w Pile zakładu produkującego oświetlenie dla Philips'a. W roku 2019 przychody firmy obniżyły się o 4%.

Na trzecim, siódmym oraz dziesiątym miejscu zestawienia kolejne trzy firmy, specjalizujące się w produkcji telewizorów: TPV Displays, UMC Poland (ex. zakład Sharpa pod Toruniem, który od listopada 2020 znowu powrócił do dawnej nazwy) oraz TCL Operations. Polska w pierwszej dekadzie XXI wieku stała się europejskim centrum produkcji TV i wciąż powstające wówczas firmy należą do największych w naszym kraju. Na uwagę zasługuje fakt, iż zakład Sharp, po latach stagnacji, znowu prężnie się rozwija, a wzrost obrotów 2019/2018 wyniósł 54.8%.

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazł się pierwszy przedstawiciel naszej krajowej specjalności, usług EMS: Jabil z Kwidzynia z obrotami na poziomie 2.2 mld PLN. Przez wiele lat to Flex był największą tego typu firmą w Polsce, ale w roku 2019 obroty spadły o 22.9% (podajemy łącznie obroty obu spółek Flex w Polsce) i stracił swoją pozycję lidera. Bardzo możliwe jednak, że szybko ją odzyska: niedawne inwestycje w centrum logistyczne (początek 2020) oraz nowy szef, Stanisław Motylski, dadzą firmie nowy impuls do rozwoju. Ekipa z Jabila jednak też nie odpuszcza: obroty kwidzynskiego zakładu wzrosły o imponujące 27.7%. Trzecim przedstawicielem branży EMS w pierwszej dziesiątce jest wspominany wcześniej Heesung.

Na piątym miejscu znalazł się Aptiv Services Poland, posiadający błyskawicznie rozwijającą się lokalizację w Krakowie z prężnym centrum badawczo-rozwojowym, zakład produkcyjny w Gdańsku oraz sporą wiązkownię w Jeleśni. To nie jedyny przedstawiciel branży motoryzacyjnej w naszym zestawieniu - na miejscu dwunastym umieściliśmy Preh Car Connect, a trzeba też zaznaczyć, iż również Bitron, Kongsberg, Mobase, Kimball oraz Lacroix to firmy bardzo ściśle związane z motoryzacją.

W pierwszej dziesiątce znalazł się też włoski Bitron, posiadający dwie lokalizacje w Sosnowcu. To niezwykle ciekawa firma, której rozwój z uwagą obserwujemy od lat: łączy zarówno klasyczną działalność firmy EMS, produkując liczniki energii elektrycznej, oraz działalność ODM - jest projektantem szeregu komponentów, stosowanych w przemysłach AGD oraz motoryzacyjnym.

Jeżeli chcesz dostać arkusz Excel z danymi finansowymi wszystkich ujętych w raporcie firm, skontaktuj się z nami. Arkusz zawiera dane o przychodach, zysku operacyjnym, zysku netto, sumie bilansowej oraz kapitałach własnych na koniec roku 2019 oraz 2018.

Wzrosty i spadki

Na koniec kilka uwag o wzroście przychodów badanych firm w roku 2019. Łączna wartość przychodów wszystkich uwzględnionych przez nas firm w roku 2018 to 38.2 mld PLN. W roku 2019 wartośc ta wzrosła do poziomu 40.8 mld PLN, czyli 6.7%: może to stanowić pewną miarę wzrostu naszej branży w roku 2019.

Zdecydowana większość firm w roku 2019 zwiększyła obroty, a tylko 7 odnotowało - najczęściej bardzo niewielki - spadek skali działalności. Na fali ambitnych działań koncernu LG na lidera rankingu najszybciej rosnących firm wyrósł LG Innotek, który zwiększył sprzedaż o 69.3%. O ponad połowę obroty zwiększył wspominany już wcześniej Sharp, na trzecim miejscu tego mini-rankingu znalazł się Woodward.

Jedyną wśród badanych firmą, która odnotowała znaczący spadek sprzedaży jest do niedawna polski Fibar Group (obecnie część koncernu NICE), którego przychody spadły o 13.9%.

Liderzy wzrostu przychodów w roku 2019

© tek.info.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zachęcamy do cytowania opracowywanych przez nas rankingów i artykułów. Zezwalamy na publikację do 20% treści pod bezwględnym warunkiem wyraźnego podania źródła informacji.

Poprzednia
Strona: 2/2