Polska

Ranking polskich firm EMS 2020

Oczywiście każdy wie, że na pierwszym miejscu znajdzie się Fideltronik. Ale już drugie miejsce wielu z Was zaskoczy.

Rentowność

Średnia rentowność operacyjna 20 badanych przez nas dostawców EMS (tj. bez firm, w przypadku których znamy tylko obroty na rynku EMS) w roku 2018 to 6.8%, natomiast w roku 2019 to 5.8%. Jednak należałoby się przyjrzeć bliżej tym danym - olbrzymi wpływ na średnią w roku 2019 wywierały wyniki dwóch firm, a więc likwidowanego Tabera i ‘zanikającego’ Sowaru. Po usunięciu tych dwóch firm z zestawień, średnia rentowność operacyjna to 7.2% za rok 2018 oraz 8.2% za rok 2019.

Absolutnym liderem pod względem rentowności jest firma BeSo, która w latach 2018 oraz 2019 osiągnęła rentowność operacyjną na poziomie 22.3% oraz 26.3%. W roku 2019 zdecydowanie bardzo dobrze wypadła pod tym względem mająca zaledwie 10 lat firma Technosystem, uzyskując 19.3% rentowności operacyjnej. Doskonale radzi sobie też wrocławska ekipa Nord Electrnocs Solutions, która zarówno w roku 2018 jak i 2019 osiągała bardzo wysoki wskaźnik, równy odpowiednio 15.1% oraz 15.8%. W górze tabeli zwraca uwagę bardzo dobra rentowność InterPhone Service oraz Softcom (obie firmy 12.7%) oraz Assel (11.9%).

Rentowność netto (od razu usuwamy Sowar i Taber) to 5.8% za rok 2018 oraz 6.5% za rok 2019. Liderzy ci sami jak w poprzednim punkcie: BeSo, Technosystem, Nord Electronics Solutions, InterPhone Service, Softcom oraz Assel.   

Wydarzenia roku 2020

Niewiele się działo w covidowym roku 2020 wśród polskich EMS. Na pewno warto jednak odnotować następujące zmiany:

  • Rok 2020 rozpoczął się od informacji o wspólnym projekcie Semicon i Wojskowego Instytutu Medycznego z branży medycznej. W styczniu Nord Electronics Solutions poinformował też o instalacji nowej drukarki szablonowej od Yamaha.
  • W lutym JM Elektronik poinformował o zakończeniu instalacji nowej linii SMT i dwukrotnym wzroście wydajności, do 110 cph. InterPhone Service zainwestował natomiast w automat do selektywnego lakierowania modułów.  
  • DGTronik w marcu poinformował o zakupie SPI, w lipcu dokupił drugie takie urządzenie.
  • W czerwcu warszawski Semicon zainstalował urządzenie do inspekcji rentgenowskiej i wprowadził do oferty usługi analizy połączeń lutowniczych.  
  • W lipcu nasz portal poinformował o podjęciu przez Printor własnego projektu badawczego z dziedziny medycyny. Siled (TS Tronic) zaangażował się w warty 7 mln PLN projekt z dziedziny oświetlania, realizowany wspólnie z Politechniką Gdańską oraz Reva-Siled.
  • We wrześniu Technosystem zakończył przeprowadzkę do nowej siedziby o powierzchni 3.000 m2. W tym samym miesiącu do nowego obiektu przeprowadził się też łódzki Scanditron, jeden z wiodących dostawcó dla przemysłu produkcji elektronicznej.

Jeżeli chcesz dostać arkusz Excel z danymi finansowymi wszystkich ujętych w raporcie firm, skontaktuj się z nami. Arkusz zawiera dane o przychodach, zysku operacyjnym, zysku netto, sumie bilansowej oraz kapitałach własnych na koniec roku 2019 oraz 2018.

To raczej niewiele jak na 12 miesięcy, ale korona wirus odcisnął niewątpliwie spore piętno na roku 2020. Niestety, były też złe wiadomości. Na samym początku roku wspólnicy spółki Taber, jednego z najstarszych na rynku EMS, postawili spółkę w stan likwidacji. Podobnie, jeszcze w końcówce roku 2019 w stan restrukturyzacji został postawiony Bogart z Nowego Miasta. Zdecydowanie zmniejsza się też skala działalności wrocławskiego Sowar, wiadomo też o podjęciu prób sprzedaży całego biznesu. 

Poprzednia
Strona: 4/4