Polska

Raport: Branża 3D nie gwarantuje sukcesu

Część rodzimych producentów drukarek 3D osiąga imponujący wzrost sprzedaży, jednak wyniki finansowe większości z nich nie napawają optymizmem. Spójrzcie na kilka faktów o przychodach siedmiu wybranych producentów drukarek.

© tek.info.pl

Jak w tej sytuacji radzą sobie nierentowne spółki?

W przypadku 3dGence odpowiedź jest bardzo prosta: spółka w roku 2018 oraz 2019 przeprowadzała udane emisje udziałów. W roku 2018 do spółki napłynęło w ten sposób 13.9 mln PLN, natomiast w roku 2019 było to aż 27.7 mln PLN. Dzięki tak znacznemu zastrzykowi gotówki spółka nie tylko była w stanie pokryć niedobór środków wygenerowany w działalności operacyjnej (-14.9 mln PLN), ale nawet sfinansować 3.2 mln PLN inwestycji. W rok 2020 3dGence weszła też ze sporym zapasem gotówki, 14.4 mln PLN. Jak wynika z danych KRS, na dziś jedynym udziałowcem spółki jest fundusz Black Forest Sicaf-Sif Societe Anonyme. 

Podobnie jak 3dGence, również Omni3D aby sfinansować stratę wygenerowaną w działalności operacyjnej, musiała posiłkować się podwyższeniem kapitału własnego. Co prawda firma nie złożyła sprawozdania obejmującego zmiany w kapitale własnym ani sprawozdania cash flow, ale z dostępnych danych można wywnioskować, że pozyskano w ten sposób około 2.5 mln PLN. Niestety nie obyło się też bez zwiększenia sumy zobowiązań, obejmujących nierozliczoną na koniec 2019 roku dotację w wysokości 1.8 mln PLN. Obecnie zobowiązania, rezerwy i wspomniana nierozliczona dotacja to 4.7 mln PLN, wobec przychodów na poziomie 2.0 mln PLN. Struktura udziałowa spółki jest bardzo rozdrobniona: w jej skład wchodzi kilka osób fizycznych oraz fundusz Speed Up Innovation Sp. z o.o. Sp.k-a., będący największym udziałowcem Omni3d. 

Wrocławski Zmorph w roku 2019 wygenerował stratę netto na poziomie -2.1 mln PLN, natomiast po korektach o zmiany stanu zapasów, należności i zobowiązań, niedobór środków w działalności operacyjnej wyniósł -2.0 mln PLN. Ponadto, spółka przeznaczyła 1.1 mln PLN na inwestycje. Zmorph poradził sobie w inny niż konkurenci sposób z głodem gotówki: zaciągnął 3.0 mln PLN dodatkowych pożyczek. Na koniec roku 2019 kapitał spółki był ujemny (-1.0 mln PLN), a zobowiązania spółki w kwocie 7.5 mln PLN przekraczały o wspomniany milion jej aktywa. Noty do sprawozdań nie wyjaśniają, kto w tak trudnej sytuacji udzielił dodatkowego finansowania w formie pożyczki. KRS nie podaje też składu akcjonariuszy firmy, ale na koniec roku 2019 wiodącym inwestorem był fundusz Warsaw Equity Investments Sp. z o.o. (48.73% głosów), wspomagany przez szereg innych instytucji prowadzących inwestycje kapitałowe oraz Przemysław Jaworski (13.31%), członek RN firmy.  

Na zakończenie Zortrax, który mimo straty netto na poziomie -4.5 mln PLN w działalności operacyjnej wygenerował 12.4 mln PLN na plusie. Zadecydowało o tym przede wszystkim zmniejszenie zapasów (6.7 mln PLN), wysoka amortyzacja (4.3 mln PLN) oraz zmniejszenie RMK (5.9 mln PKN). Co więcej, Zortrax w roku 2019 sfinansował inwestycje w wysokości 9.8 mln PLN. Nie przeprowadzano już żadnej emisji kapitału własnego, dług zrolowano i spłacono jego sporą część (ok. 3.2 mln PLN). Jak przystało na spółkę ‘prawie giełdową’, Zortrax najlepiej radzi sobie z finansami spośród firm odnotowujących straty. W strukturze właścicielskiej dominuje Terra Corp Sp. zo.o. Sp.k. (32.54%) i Marcin Olchanowski (38.44%), 

Zdjęcie tytułowe, zdjęcie w ramce: © Zortrax

Poprzednia
Strona: 2/2